آماده کردن کودکان در مورد مسائل جنسی
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

آماده کردن کودکان در مورد مسائل جنسی

آماده کردن کودکان در مورد مسائل جنسی

 

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily.com، صحبت با بچه ها در مورد رابطه جنسی ممکن است موضوع مورد اهمیتی برای شما نباشد ، اما قطعاً موضوع مهمی است.  برای شروع گفتگو ، هیچ وقت خیلی زود (یا خیلی دیر) نیست. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد ، بچه ها و نوجوانانی که به طور مرتب با والدین خود در مورد مسائل جنسی، و روابط سالم خود صحبت می کنند. به احتمال زیاد برای یک انتخاب خوب در روابطشان کمتر در معرض خطرات جنسی قرار می گیرند.

می دانید چه زمانی برای شروع گفتگو درباره مسائل جنسی مناسب است ؟

خیلی از والدین معتقدند که باید تا شروع دوره بلوغ فرزند نوجوانشان صبر کنند. و بعد بهترین زمان برای صحبت کردن است.

اما در واقع ، بهتر است به محض اینکه بچه ها صحبت کنند، زمینه را برای گفتگو در مورد مسائل جنسی فراهم کنید. نکته مهم این است که مکالمه متناسب با سن کودک یا نوجوان خود باشد و جزئیات پاسخ به سوال آنها را در صورت لزوم محدود کنید.

‎همچنین ایده خوبی است که قبل از جواب دادن بدانید که کودک شما واقعاً از شما چی سوال می کند. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما می پرسد “من از کجا آمده ام؟” بررسی کنید که واقعاً چه چیزی می خواهند بدانند. ممکن است آنها منظور سوالشان این نباشد که بچه ها از کجا می آیند، بلکه منظورشان این باشد که در کدام شهر به دنیا آمده اند. بنابراین قبل از اینکه این سؤال شما را دچار استرس کند و به این فکر کنید که چطور به این سوال پاسخ بدهید و ذهن خود را درگیر کنید، روشن کنید که کودک دقیقا از شما چی پرسیده است.

‎اگر فرزندتان در مدرسه راهنمایی یا دبیرستان است ، استرس نداشته باشید که هنوز با آنها درباره این نوع مسائل صحبت نکرده اید. هرگز گفتگو خیلی دیر نیست. با این وجود ، ممکن است شما نتوانید همه آن مسائل را در یک جلسه برای نوجوان خود بگویید. سعی کنید به مرور زمان در فضایی مناسب همه مسائل مهم را برای آنها بگویید.

‎در کل ، مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که فرزندانتان بدانند که می توانند به شما اعتماد کنند و هر چیزی را از شما بخواهند و شما یک جواب صادقانه به آنها خواهید داد. و اگر جواب درستی هم در سرتان ندارید، تحقیق کنید و جواب درست را پیدا کنید. و شما به عنوان والدین نوجوان برایش توضیح بدهید.

تصمیم بگیرید که چه چیزی بگویید.

‎بهترین راه برای آماده سازی فرزندان خود برای مکالمات بیشتر در مورد مسائل جنسی ، شروع در سنین پایین و اغلب در مورد آن صحبت کردن است. این به فرزند شما کمک می کند تا به ایده اشتراک گذاری اطلاعات و نظرات خودش با شما عادت کند.

‎برای یادآوری سؤالات آماده باشید و این نکته را در نظر داشته باشید ، چیزهایی که آنها از شما می پرسند، آگاهی خود را در مورد آنچه از قبل می دانند و چقدر درک می کنند، به شما می دهند. سپس ، سعی کنید با صراحت و صداقت به سؤالات آنها پاسخ دهید. و اگر جواب را نمی دانید ، به آنها بگویید که در موردش تحقیق می کنید و خواهید فهمید.

 

مباحث گفتگو متناسب با سن کودک و نوجوان

‎بعضی از بچه ها در سنین پایین برای کسب اطلاعات بیشتر آماده هستند و برخی دیگر آماده نیستند. بهترین تشخیص را خود شما می دهید که چه زمانی را متناسب با سن فرزندتان تعیین کنید، اطلاعات لازم را در اختیار فرزندان خود بگذارید که آنها بتوانند به موقع از این اطلاعات استفاده کنند.

 

تولد تا دو سالگی

‎وقتی صحبت از این گروه سنی است ، شما احتمالاً می خواهید مکالمه های ساده ای درباره نام صحیح اندام خصوصی بدن و همچنین آماده پاسخگویی به هرگونه سؤالی که بچه های شما دارند ، شروع کنید.

در اینجا چند نکته آورده شده است:

 1. نام های مناسب اندامهای تناسلی کودک را در فعالیت های روزمره مانند حمام و هنگام تغییر پوشک قرار دهید. بچه ها باید بدانند که واژن و آلت تناسلی چیست.
 2. هنگامی که به آرنج ، مچ پا ، زانو یا پا اشاره می کنید ، نام درست آنها را بگویید و به قسمت های بدن آنها برچسب نزنید اگر شما این کار را به عنوان والدین کودک انجام ندهید ، آنها هم این کار را انجام نخواهند داد.
 3. بخاطر داشته باشید که به کودکان نام صحیح اندام های خصوصی بدن را یاد بدهید. تا آنها یاد بگیرن اگر کسی اندام خصوصی کودک را لمس کرده است بداند چه چیزی را لمس کرده که به والدین خود نام صحیح آن را بگوید.

از دو تا پنج سالگی

‎در این سن، بچه ها شروع به فهمیدن اندام جنسی و لمس آن می کنند. بنابراین ، می توانید اولین مراحل آموزش به آنها را در مورد احترام ، مرزها و رضایت از نحوه برخورد کودک نسبت به خود و دیگران را آغاز کنید. آنها همچنین شروع به کنجکاوی در مورد اینکه «بچه ها از کجا می آیند» می پرسند.

در اینجا چند نکته برای مکالمات آنها آورده شده است:

 1. با آنها در مورد نحوه برخورد شان با کودکان دیگر با مهربانی و احترام صحبت کنید.
 2. استرس دارید از نحوه برخورد کودک با دیگران. به کودک خود یاد بدهید قبل از بغل کردن یا بوسیدن ، ابتدا از دوستانشان اجازه بخواهند، حتی بخواهند دست دوستشان را هم بگیرند ، قبلش از آنها سؤال کنند. و اینکه کودک یاد می گیرد به دیگران قبل از اینکه کودک را لمس کنند از او اجازه بگیرنند. این گفتگوها به آنها کمک می کند تا درک درستی از رضایت را شروع کنند.
 3. به بچه های خود این فرصت را بدهید که نه می گویند از اینکه دیگران آنها را لمس کنند. به آنها آزادی بدهید که از آغوش گرفتن برادران و خواهران شما خودداری کنند. همچنین اگر آغوش یا بوسه نمی خواهند ، باید به آنها اجازه دهید که به مادربزرگ و یا پدربزرگ بگویند “نه ، متشکرم” . این آزادی نشان می دهد که بدن آنها متعلق به آنها است و آنها تصمیم می گیرند که در صورت وجود چه محبتی  می خواهند
 4. به سؤالاتی درباره «بچه ها از کجا می آیند» با صداقت پاسخ دهید. فقط حتماً صادقانه و از زبان متناسب با سن کودک استفاده کنید. همچنین خوب است که به فرزند خود بگویید که برخی از جزئیات مربوط به سؤالش – مانند نحوه لقاح اسپرم و تخمک – زمانی که بزرگتر شدن صحبت خواهد شد.

 

از شش تا هشت سالگی

‎در این سن ، بچه ها در سال های اولی دوره ابتدایی هستند. در نتیجه ، آنها ممکن است چیزهایی را در اتوبوس یا از دوستان خود بشنوند که باعث می شود آنها سؤالات بسیار زیادی بپرسند. همچنین ممکن است آنها از اینترنت برای کارهای مدرسه یا بازی استفاده کنند.

آماده کردن کودکان در مورد مسائل جنسی

‎ در اینجا چند ایده در مورد آنچه شما باید در این سن درباره آنها صحبت کنید آورده شده است.

 1. در مورد قوانین و نکات ایمنی که در حال حاضر در فضاهای مجازی هستند بحث کنید. حتی اگر هنوز از اینترنت استفاده نمی کنند ، مهم است که در مورد ایمنی و سواد فضای مجازی و نحوه استفاده از آن را صحبت کنید.تا آماده استفاده از فناوری و فضای مجازی بشوند.
 2. قوانینی را در مورد صحبت با غریبه ها بصورت آنلاین وضع کنید و از به اشتراک گذاشتن عکس با افرادی که آنها را نمی شناسند منع کنید.
 3. در مورد این واقعیت صحبت کنید که ممکن است آنها به طور اتفاقی در وب سایتی قرار بگیرند که دارای تصاویر نامناسب یا مطالب نامناسب باشد و باعث ناراحتی آنها شود. به آنها یاد بدهید که سایتی را کلیک کردند ، و از مطالب آن استفاده کردند. چگونه آنها را ترغیب کنید تا بلافاصله بیایند آنچه را دیدند به شما بگویند.
 4. مفهوم رضایت را دوباره بررسی کنید و به آنها یادآوری کنید که بدن آنها متعلق به آنهاست و هیچ کس حق ندارد مناطق خصوصی آنها را لمس کند.
 5. در مورد تفاوت “رازها” و “غافلگیری” صحبت کنید. هیچ کس نباید از آنها بخواهد مخفی نگه دارند. مخصوصا در زمانی که دچار تجاوز می شوند. اگر این کار را انجام دهند ، این نشانگر این است که آنچه انجام می دهند اشتباه است و باید فوراً به والدین خود بگویند. یک جشن تولد یا یک مهمانی غافلگیرکننده نمونه ای از شگفتی ها هستند.
 6. با اصول اولیه بلوغ جنسی (نزدیک به ۸ سالگی) شروع کنید. در مورد این واقعیت صحبت کنید که به زودی بدن آنها تغییراتی را طی می کند و این یک قسمت عادی از زندگی است. اگر به نظر می رسد از این مسئله ناراحت هستند ، از عکس های قدیمی بیاورید و عکس هایی از آنها را به عنوان کودک به آنها نشان دهید. اشاره کنید که چقدر از آن زمان تغییر کرده اند. انجام این کار باید به راحتی ذهن آنها را به پذیرش از تغییرات بدن خود کمک کند.

از نه تا دوازده سالگی

در طی این سالهای ، بچه های شما تغییرات زیادی را تجربه می کنند ، از جمله همه چیز ، از رشد و علائم اولیه بلوغ گرفته تا تلفن های همراه و ملحق شدن در گروه همسالان. از آنجا که اتفاقات بسیار زیادی رخ می دهد ، ممکن است متوجه شوید که بیشتر و بیشتر در حال گفتگو هستید.

در اینجا مروری بر مواردی که باید در مورد آنها حتماً باید بحث کنید ، آورده شده است.

 1. بحث های بلوغ فرزندتان را گسترش داده و با جزئیات بیشتر توضیح بدهید که فرزندان شما چه تجربه ای خواهند داشت. برای دختران ، این ممکن است به معنای مکالمات اولیه در مورد قاعدگی و سینه های جوانه زده باشد.
 2. به طور مرتب با فرزندان خود وارد گفتگو شوید و ببینید که چه چیزی ممکن است برای آنها تعجب آور باشد یا ببینید که آیا سوالی دارند. به خاطر داشته باشید ، این بازه زمانی است که مسائل مربوط به تصویر بدن ممکن است از بین بروند ، به ویژه هنگامی که سالها زودتر (یا خیلی دیرتر) از همسالان خود رشد می کند.
 3. به طور مرتب تأکید کنید که تغییراتی که آنها تجربه می کنند عادی است.
 4. مفهوم رضایت را دوباره یادآوری کنید.
 5. در مورد موضوع امنیت اینترنت با تأکید بر خطرات و عواقب آن و در مورد خصوصی سازی ،گفتگو کنید.
 6. با جزئیات بیشتر در مورد مسائل جنسی ، از جمله عقاید خانواده خود صحبت کنید.

آماده کردن کودکان در مورد مسائل جنسی

سالهای نوجوانی

در این سن ، نوجوانان به احتمال زیاد بلوغ را شروع کرده اند ، و شاید بسته به اینکه فرزند شما بلوغ دیرس داشته باشد ، چرخه را نیز کامل کنید . علاوه بر این ، فرزند شما ممکن است شروع به ابراز علاقه به دوستیابی کند و باید درک کاملی از رابطه جنسی و نحوه وقوع آن داشته باشد.

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی ادامه گفتگوها در این سن آورده شده است.

 

 1. سخنرانی ها را به حداقل برسانید و درعوض بپرسید ،اوضاع در زندگی آنها چگونه پیش می رود و در صورت وجود هرگونه سؤال در مورد کنترل تولد ، و فشاری که در این زمینه روی شما است ، بیماریهای مقاربتی ، بارداری و تجاوز جنسی صادق باشید . اگرچه این گفتگوها آسان نیستند ، اما دانستن آنها مهم است.
 2. تأکید بر اهمیت انتخاب عاقلانه از جمله اطمینان از اینکه رضایت و احترام همیشه در صدر هر تصمیمی است که آنها با یک شریک زندگی می گیرند.
 3. در مورد نحوه انجام فشار همسالان و زورگویی جنسی بحث کنید .
 4. مفهوم رضایت را دوباره بررسی کنید و در مورد چگونگی محافظت در برابر موقعیت هایی که ممکن است به آنها آسیب برساند، مجدداً بحث کنید.
 5. درباره روابط دوستانه سالم و خطرات ناشی از خشونت در نوجوانان صحبت کنید . مطمئن شوید که آنها علائم هشدار دهنده را می شناسند و می توانند خطرات را تشخیص دهند .
 6. در مورد خطرات دوباره ،با جزئیات بیشتری صحبت کنید .

حرف آخر

گفتگو با فرزندانتان در مورد رابطه جنسی ، رضایت ، دوست یابی و روابط سالم یک مکالمه مادام العمر است. هرچه بزرگ تر می شوند ، مکالمه کم می شود. تا زمان ۱۲ یا ۱۳ سالگی منتظر گفتگو باشید. که این کار باعث می شود فشار بیشتری روی شما باشد.

علاوه بر این ، به بچه های شما کمک می کند تا با گذشت زمان ، ارزش ها و عقاید خانواده خود را پردازش کنند. همچنین ارتباط برقرار می کند که این مباحث نه تنها مهم هستند بلکه یک بخش عادی از زندگی هستند.

 

 

 

آماده کردن کودکان در مورد مسائل جنسی

مجله سلامتی پلاس ماد

اسکراب بدن چیست و چه فوایدی دارد؟

مقاله قبلی

۷ راهکار برای داشتن موهایی براق و مقاوم

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *