آمادگی پذیرش فرزند خواندگی
اطلاعات عمومیروانشناسیسبک زندگیمشاوره

آمادگی پذیرش فرزند خواندگی

آمادگی پذیرش فرزند خواندگی

اگر شما هم می‌خواهید با جدیت به پذیرفتن یک کودک به فرزند خواندگی فکر کنید، باید این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنید تا شتاب‌ زده عمل نکرده باشید. جدای از این‌که مشورت شما با کارشناسان و مسئولان مرتبط با فرزند خواندگی ضرورت دارد، باید سوال‌هایی هم از خودتان بپرسید تا تصویر بهتری از ماجرا داشته باشید.

آیا برای پذیرفتن یک کودک به فرزند خواندگی آماده هستید؟

در ادامه شما را با ۷ سوال مهم در این زمینه آشنا خواهیم کرد.

  1. چرا می‌خواهید یک کودک را به فرزند خواندگی بپذیرید؟

پذیرفتن یک کودک به فرزند خواندگی واقعاً تصمیم بزرگی است، بنابراین باید ببینید که انگیزه شما برای این کار چیست؟ دکتر سارا اسپرینگر، متخصص کودکان می‌گوید: «تنها دلیل واقعاً خوب برای پذیرفتن یک کودک به فرزند خواندگی، ‌همین است که واقعاً از تهِ دل بخواهید در جایگاه والدین از کودک سرپرستی کنید».

 

  1. اگر دچار مشکلات ناباروری هستید، همچنان می‌توانید فرزند خوانده داشته باشید؟

در این شرایط قبل از این‌که کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنید، باید احساسات و افکار خودتان درباره مشکل ناباروری و تلاش برای داشتن بچه را سبک‌ سنگین کنید. دکتر دیوید برودزینسکی، روان‌شناس می‌گوید که ناباروری و همچنین درمان‌ های اختصاصی ناباروری می‌توانند احساسات عمیق و ماندگاری را در شما ایجاد کنند. به همین دلیل هم بعضی افراد قبل از اجرایی کردن روند فرزندخواندگی، باید مرحله سوگواری به ‌خاطر فقدان مرتبط با ناباروری را پشت سر بگذارند. در این موارد بهتر است که افراد با متخصصان سلامت روان مشورت کنند تا شتابزده اقدامی نکرده باشند.

 

  1. آیا برای مسئولیت‌پذیری آماده هستید؟

پدر یا مادر شدن، یک تعهد مادام‌العمر است. اگر درحال حاضر بچه ندارید، آیا آماده تغییرات دائمی مرتبط با فرزند خواندگی هستید؟ آیا برای شروع تعهد مادام‌العمر در جایگاه پدر یا مادر آمادگی دارید؟ بسیاری از کودکان فرزند خوانده در خانواده جدید شان واقعاً زندگی خوبی دارند، اما بعضی کودکان هم با بیشتر شدن چالش‌ها برای خود و خانواده جدید مواجه می‌شوند. آیا برای چنین اتفاق احتمالی‌ای آماده هستید؟

  1. دقیقا می‌خواهید چه کسی را به خانواده اضافه کنید؟

دکتر اسپرینگر می‌گوید: «من همیشه به خانواده‌هایی که به‌تازگی فکر کردن درباره فرزند خواندگی را شروع کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنم که حداقل به سه متغیر فکر کنند: سن کودک، پیشینه قومی کودک و قوانین داخلی و همچنین بین‌المللی فرزند خواندگی. البته این متغیرها نیز براساس انتخاب‌های شخصی شما شکل می‌گیرند و درنهایت هیچ پاسخ کاملا درست یا کاملا نادرستی وجود ندارد».

 

  1. آیا می‌توانید صبر کنید؟

فرزند خواندگی در همه‌ جای جهان به تشریفات اداری، بررسی‌های حقوقی و قانونی و انتظار طرفین نیازمند است و بعضی فرزند خواندگی‌ها ممکن است بیشتر از حد رایج طول بکشد، بنابراین از خودتان بپرسید که آیا برای مواجهه با این مراحل اداری و حقوقی آماده هستید؟ و آیا می‌توانید برای مدتی صبر کنید؟

 

  1. آیا از نظر مالی آمادگی دارید؟

مسائل مالی مربوط به فرزند خواندگی در همه کشورها یکسان نیست، اما به ‌هرحال قانون هر کشوری هم شرایط مالی خاصی را برای رویه فرزند خواندگی تعیین کرده است، بنابراین جدای از این‌که باید درباره این حداقل‌ های قانونی آگاهی داشته باشید، باید به همه هزینه ‌های احتمالی برای فراهم کردن یک زندگی مطلوب فکر کنید.

 

  1. آیا همسرتان از شما حمایت می‌کند؟

افراد متاهلی که می‌خواهند کودکی را به فرزند خواندگی بپذیرند، باید مطمئن باشند که همسرشان هم برای انجام دادن این کار رضایت دارد. از طرف دیگر شما باید شرایط زندگی خودتان را بررسی کنید و ببینید که آیا دوستان و دیگر اعضای خانواده از انتخاب شما راضی خواهند بود؟ و آیا پس از شروع فرزند خواندگی از شما و فرزند خوانده‌تان حمایت خواهند کرد؟ اگر پاسخ به این پرسش منفی است، باید از خودتان بپرسید که آیا به‌ تنهایی آمادگی مدیریت کردن زندگی را خواهید داشت؟

 

اگر به همه این پرسش‌ها پاسخ دادید و متوجه شدید که برای پذیرفتن یک کودک به فرزند خواندگی واقعا آماده هستید، آن‌ وقت می‌توانید اقدامات قانونی بعدی را شروع کنید.

 

 

آمادگی پذیرش فرزند خواندگی

مجله سلامتی پلاس ماد

باریویتال؛ برند جدید باریج

مقاله قبلی

سم زدایی طبیعی ریه ها

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *