آموزش مسئولیت پذیری به کودک
اطلاعات عمومیروانشناسیسلامتکرونامشاوره

آموزش مسئولیت پذیری به کودک

آموزش مسئولیت پذیری به کودک

چگونه به کودک خود آموزش دهید تا مسئولیت رفتار خود را به عهده بگیرد؟

همه بچه‌ها مجبور هستند برای رفتار خود عذر و بهانه بیاورند. این تقصیر من نیست!  این واکنش مشترک برای کودکان زمانی است که قوانین را نقض کرده‌اند. اما برای برخی کودکان، بهانه‌های زیاد می‌تواند یک مشکل واقعی شود.

اگر کودک شما چنین می‌گوید، “من باید او را کتک بزنم چون اول او لگد ‌زد”، یا” تقصیر من نبود که تکالیفم را فراموش کردم ” معلم من زمان کافی به من نمی‌دهد”  مهم است که آن را بگونه ای فعالانه بررسی کنیم. در غیر این صورت، کودک شما به یک بزرگسال تبدیل خواهد شد که از پذیرفتن مسئولیت شخصی برای اقداماتش سر باز می‌زند.

توصیه‌هایی برای آموزش کودکان برای بهانه نگرفتن  و به عهده گرفتن مسئولیت

این نکات را برای آموزش دادن به کودکان خود امتحان کنید تا عذر و بهانه برای رفتارشان را کنار بگذارند.

آرام باشید

از جر و بحث با کودک خود اجتناب کنید، وقتی او اصرار می‌کند که این کار تقصیر من نیست. در غیر این صورت، خطر درگیر شدن اقتدار شما را به خطر می‌اندازد. در عوض، به آرامی پاسخ دهید. یادتان باشد موضوع را جوری نشان ندهید که کودک شما مسئولیت رفتار خودش را به عهده نگیرد.

بگویید: “شما مسئول رفتار خودت هستی،” یا ” این بستگی به شما دارد که راه‌هایی برای حل این مشکل پیدا کنی.”

تشویق مسئولیت شخصی

تفاوت بین توضیح و بهانه را به فرزندتان آموزش دهید. برای مثال، به معلمش می‌گویم که او غایب است، زیرا به طور قانونی مریض بوده‌است. در همین حال، به معلم می‌گوید که( سگش کتابش را خورد )عذر و بهانه است.

یک توضیح، مسئولیت شخصی را قبول می‌کند در حالی که یک بهانه می‌تواند منجر به سرزنش افراد دیگر شود. یک توضیح به معنای کمک به دیگران برای درک وضعیت است در حالی که بهانه‌، برای توجیه یک اشتباه است.گاهی اوقات کودکان و بسیاری از بزرگسالان به سختی تفاوت را تشخیص می‌دهند. اما ارزش زمان و تلاش برای کمک به کودک تان به این معناست که تفاوت بزرگی بین مقصر دانستن دیگران و پذیرفتن مسئولیت شخصی وجود دارد.

نقش سناریوهای مختلف (توضیح و بهانه ) را بازی کنید و از کودک خود بخواهید زمانی که یک بهانه ارائه می‌دهید، آن‌ها را شناسایی کند. با تمرین، کودک شما می‌تواند رشد کند تا تفاوت را تشخیص دهد.کودک خود را تشویق کنید که به هنگام تماشای یک فیلم یا خواندن یک کتاب، توضیحات و بهانه‌های مختلف را ذکر کند. همانطور که درک او رشد می‌کند، در تشخیص زمانی که مردم سعی در اجتناب از مسئولیت شخصی دارند، بهتر خواهد بود.

مهارت‌های حل مساله را آموزش دهید

زمانی که کودک سعی می‌کند دیگران را به خاطر اشتباهات و مشکلات خود سرزنش کند، تمرکز خود را بر روی انتخاب‌های خود در نحوه واکنش نشان دهید. به عنوان مثال، اگر او می‌گوید” من در پروژه نمره بدی گرفتم، چون معلم توضیح نداد که چطور این کار را انجام دهم”. در مورد این موضوع صحبت کنید که چطور می‌توانست خواهان شفاف‌سازی شود و یا به دنبال کمک باشد، نه اینکه معلم خود را درگرفتن نمره پایین خود مقصر بدانید.

مهم است که کودک شما بتواند تشخیص دهد که او در مورد نحوه واکنش به مسائل خود تصمیم‌گیری کرده ‌است. اگر خواهرش به او لگد بزند، مجبور نیست به او لگد بزند. در عوض، او می‌تواند درخواست کمک کند، به او بگویید توقف کند یا وضعیت را ترک کند. به فرزند خود بیاموزید که مهم نیست که چه اتفاقی در اطراف او می‌افتد، او در نهایت مسئول انتخاب‌های خودش است.

اشتباهات یک فرصت یادگیری

به فرزندتان آموزش دهید که اشتباهات یک فرصت یادگیری هستند. وقتی بچه‌ها اشتباهات را به عنوان راهی برای کمک به آن‌ها می‌بینند، کم‌تر احتمال دارد که اشتباهات خود را تکرارکرده یا افراد دیگر را سرزنش کنند. به آن‌ها نشان دهید که اشتباه کردن بد نیست، اما مهم است که از آن اشتباهات یاد بگیرید تا آن‌ها تکرار نشوند.

کودک خود را به خاطر گفتن حقیقت یا قبول مسئولیت رفتار خود تحسین کنید. وقتی او می‌گوید، “اگر او مرا دیوانه نمی‌کرد، او را کتک نمی‌زدم”به آرامی به او یادآوری کنید که هیچ‌کس او را وادار به انجام کاری نمی‌کند و او نحوه رفتار او را انتخاب می‌کند. بعد، وقتی آرام است درباره کاری که می‌تواند به طور دیگری انجام دهد، صحبت کنید.

 

 

آموزش مسئولیت پذیری به کودک

مجله سلامتی پلاس ماد

 

آنچه در مورد کرونا باید بدانید

مقاله قبلی

مراقبت از پوست با استفاده از ماسک صورت و تونر

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *