آنچه در مورد کرونا باید بدانید
اطلاعات عمومیبیماریسلامتکرونامشاوره

آنچه در مورد کرونا باید بدانید

آنچه در مورد کرونا باید بدانید

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از webmd، ویروس coronavirus  باعث ایجاد عفونت در بینی ، سینوس ها یا گلو فوقانی شما می شود. در اوایل سال ۲۰۲۰ ، پس از شیوع بیماری در دسامبر ۲۰۱۹ در چین ، سازمان بهداشت جهانی نوع جدیدی از کرونا ویروس را مشخص کرد. مقامات این ویروس جدید را سندرم حاد تنفسی حاد COVID-19 نامیدند.

بیماری کرونا ویروس چیست؟

بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ یا COVID-19 نوعی بیماری است که می تواند باعث عفونت دستگاه تنفسی شود. این دستگاه می تواند در دستگاه تنفسی فوقانی (سینوس ها ، بینی و گلو) یا دستگاه تنفسی تحتانی (بادگیر و ریه ها) تأثیر بگذارد.

شیوع COVID-19 به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. عمدتا از طریق تماس شخص به فرد ، گسترش می یابد. عفونتها از خفیف تا جدی متغیر است.

COVID-19 یکی از هفت نوع کروناویروس است ، از جمله مواردی که باعث بیماریهای شدید مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم حاد تنفسی ناگهانی (SARS) می شود. این ویروس های دیگر باعث بیشتر سرماخوردگی ها می شوند که در طول سال بر ما تأثیر می گذارد اما برای افراد سالم دیگر تهدیدی جدی نیست.

علائم COVID-19 چیست؟

علائم اولیه شامل موارد زیر است:

     تب
     سرفه خشک
     خستگی

این ویروس می تواند منجر به ذات الریه ، نارسایی تنفسی ، شوک و مرگ شود. اگر متوجه این علائم شدید در خود یا یک دوست عزیز شدید ، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

     مشکل در تنفس یا تنگی نفس
     درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
     سردرگمی جدید
     نمی توانم از خواب بیدار شوم
     لب یا صورت مایل به آبی

اگر در معرض ویروس قرار گرفته و آلوده باشید ، علائم ممکن است در مدت زمان ۲تا ۱۴ روز بروز شود.

از کجا می توانم بفهمم که آن Coronavirus یا سرماخوردگی است یا آنفولانزا؟

هنگامی که علائم دارید ، آنها می توانند شبیه سرماخوردگی یا آنفولانزا باشند. اگر پزشک شما به COVID-19 شک کند:

     شما تب و مشکلات تنفسی دارید و به مکانهایی که ویروس شیوع یافته است ، سفر کرده اید.
     شما در طی ۱۴ روز گذشته در معرض ویروس قرار گرفته اید.

منشا Coronavirus چیست؟

مطالعات نشان می دهد COVID-19 با مارها ، خفاش ها ارتباط دارد. بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند با یک بازار بزرگ غذاهای دریایی و حیوانات در چین ارتباط داشتند. اولین موارد ممکن است مربوط به حیواناتی باشد که در بازار فروخته شده و سپس از فردی به شخص دیگر منتقل می شود.

COVID-19 چگونه پخش می شود؟

ویروس ، به طور عمده از فرد به فرد دیگر شیوع دارد.

بیشتر اوقات ، وقتی فرد بیمار سرفه یا عطسه می کند ، گسترش می یابد. آنها می توانند قطرات را تا ۶ فوت دورتر اسپری کنند. اگر شما در آنجا تنفس کنید یا آنها را ببلعید ، ویروس می تواند وارد بدن شما شود. برخی از افرادی که ویروس دارند علائمی ندارند اما هنوز هم می توانند ویروس را گسترش دهند.

همچنین می توانید ویروس را از لمس روی یک سطح یا شیء ویروس دریافت کنید ، سپس با لمس دهان ، بینی یا احتمالاً چشمان خود را لمس کنید. بیشتر ویروس ها می توانند برای چند ساعت روی سطحی که روی آن فرود می آید ، زندگی کنند. یک مطالعه نشان می دهد که کورو ویروس COVID-19 می تواند چندین ساعت روی انواع مختلف سطح بماند:

ماندگاری وبروس روی انواع مختلف سطوح:

     مس: ۴ ساعت
     مقوا تا ۲۴ ساعت
     پلاستیک یا استنلس استیل: ۲ تا ۳ روز

به همین دلیل ضد عفونی کردن سطوح برای خلاص شدن از ویروس مهم است.

سرعت پخش آن چقدر سریع است؟

تعداد مبتلایان به این ویروس هر روز تغییر می کند.

چگونه می توانید از پخش جلوگیری کنید؟

برای جلوگیری از پخش این مراحل را انجام دهید:

 دستان خود را  با صابون و آب بشویید ، یا آنها را با یک ماده ضد عفونی کننده الکل تمیز کنید. این ویروس را روی دستان شما می کشد.
فاصله گذاری اجتماعی را تمرین کنید. از آنجا که می توانید ویروس را بدون دانستن آن ویروس داشته باشید و گسترش دهید ، باید تا حد امکان در خانه بمانید.

 اگر مجبور هستید بیرون بروید ، حداقل ۲ متر از دیگران دور شوید.
  صورت خود را لمس نکنید.

 ویروس می تواند در سطحی که چندین ساعت لمس کرده اید زندگی کند. اگر آنها روی دست شما بیایند و چشم ، بینی یا دهان را لمس کنید ، می توانند وارد بدن شما شوند.
 سطوح را   تمیز و ضد عفونی کنید. می توانید ابتدا با آب و صابون تمیز کنید ، اما سطحی را که اغلب لمس می کنید ضدعفونی کنید ، مانند جداول ، میز کار ، سوئیچ های روشنایی ، توالت ، شیر آب و غرق.

از مخلوطی از سفید کننده خانگی و آب برای سطوح استفاده کنید.

 هنگام تمیز کردن دستکش بپوشید و پس از اتمام کار آنها را دور بیندازید.

  در مورد برنامه های بهداشتی  با همسایگان خود صحبت کنید.

  به فرزندتان در خانه درس دهید و تکالیفشان را دنبال کنید.

  دورکاری کنید.

   اگر تنها زندگی می کنید از دوستان یا خانواده خود بخواهید آنها برنامه ریزی کنید تا از طریق تلفن یا  از راه دوراز شما مواظبت کنند.

چشم انداز افراد مبتلا به COVID-19 چیست؟

بیماری در هر مورد متفاوت است. ممکن است شما چند روز پس از مواجهه با علائم خفیف و مانند آنفولانزا دچار مشکل شوید ، سپس بهتر شوید. اما برخی موارد می تواند شدید یا کشنده باشد.

افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف یا شرایط پزشکی مانند برونشیت مزمن ، آمفیزم ، فشار خون بالا ، بیماری قلبی ، بیماری ریه ، سرطان یا دیابت در معرض خطر بیشتری هستند.

اگر احساس خوبی ندارید ، در خانه بمانید. حتی اگر علائم خفیفی مانند سردرد و آبریزش بینی دارید ، تا بهتر شوید. این اجازه می دهد تا پزشکان روی افرادی که به طور جدی تری مبتلا هستند تمرکز کنند و از کارکنان مراقبت های بهداشتی و افرادی که ممکن است در طول مسیر با آنها ملاقات کنید محافظت کند. شاید این را بنام خود قرنطینه بنویسید.

 

آنچه در مورد کرونا باید بدانید

مجله سلامتی پلاس ماد

رفتار با بچه های زورگو

مقاله قبلی

آموزش مسئولیت پذیری به کودک

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *