آیا نوجوان من از مواد مخدر استفاده می‌کند؟
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

آیا نوجوان من از مواد مخدر استفاده می‌کند؟

آیا نوجوان من از مواد مخدر استفاده می‌کند؟

والدین چگونه می‌توانند بفهمند که نوجوان‌شان از مواد مخدر استفاده می‌کنند؟ این یکی از سوالات پیچیده‌ای است که به‌ راحتی نمی‌توان پاسخی به آن داد، زیرا والدین ابتدا باید صبر و حوصله زیادی داشته باشند و بعد هم بتوانند مجموعه‌ای از رفتارهای نوجوان را مثل قطعات پازل کنار هم بگذارند.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily ، پیدا کردن پاسخ این سوال برای هر پدر و مادری بسیار مهم است که آیا نوجوانشان مصرف کننده مواد مخدر است یا خیر، اگر است از چه نوع مواد مخدری استفاده می کند. زیرا استفاده نوجوانان از مواد مخدر می‌تواند عواقب غم‌انگیزی مثل مرگ به همراه داشته باشد. بنابراین در ادامه این مطلب، ابتدا شما را با گام‌ های اولیه برای به‌ دست آوردن چارچوب ذهنی مناسب درباره این موضوع آشنا می‌کنیم.

 

شوک‌زدگی خودتان را کنترل کنید 

این‌که والدین متوجه شوند نوجوان‌شان از مواد مخدر استفاده می‌کند، یا در حال تهیه مواد مخدر است، شوک بزرگی به آنان وارد می‌آورد. بنابراین در چنین شرایطی، پردازش افکار و احساساتی که والدین با آنها درگیر هستند واقعا سخت است و به زمان نیاز دارد.

اما به دلیل ماهیت مصرف مواد مخدر نوجوانان و عواقب ناشی از مصرف آن در زندگی و مرگ و میر، والدین نباید آن‌ چنان در شوک ‌زدگی غرق شوند که هیچ تصمیمی نگیرند و هیچ واکنشی نشان ندهند. پس اگر با چنین موقعیتی مواجه شدید، هرچه سریع‌تر شوک‌زدگی خود را کنترل کنید و کمک کردن به نجات زندگی فرزند نوجوان ‌تان را در اولویت اصلی زندگی قرار دهید.

 

مصرف مواد مخدر را انکار نکنید 

برخی والدین معتقدند که نوجوان ‌شان جزو شاگردان برتر با نمرات عالی است یا ورزشکار است، هرگز سمت مواد مخدر نمی‌رود. در حالی که ممکن است چنین تصوری در دهه‌ های گذشته درست بوده است، اما امروزه دیگر تنوع مواد مخدر و قابل دسترس بودن مواد مخدر، به جایی رسیده است که به گروه خاصی از نوجوانان محدود نمی‌شود. مثلاً نوجوانان ورزشکار بیشتر مستعد روی آوردن به مواد مخدر استروئیدی هستند یا نوجوانان درس‌خوان هم برای عملکرد سریع‌تر در کلاس درس به استفاده از این مواد مخدر جدید وسوسه می‌شوند.

 

 

استفاده نوجوانان از مواد مخدر یک ماجراجویی موقتی نیست 

بعضی والدین هنوز هم نمی‌خواهند باور کنند که استفاده نوجوانان از مواد مخدر در گروه ماجراجویی‌های موقتی و گذرا قرار نمی‌گیرد و همچنان بر تصورات غلط خودشان پافشاری می‌کنند. بعضی والدین هم هنوز تصور می‌کنند که نوجوانان باید بعضی چیزهای خطرناک و نادرست را هم یکی‌ دو بار امتحان کنند، اما چنین تصوری هم اصلاً صحت ندارد. به همین دلیل هم این گروه از والدین، یا استفاده نوجوان از مواد مخدر را انکار می‌کنند یا اصلاً نشانه‌های هشداردهنده این اتفاق را نمی‌بینند.

 

با فرزند نوجوان‌تان صحبت کنید 

بسیار مهم است که والدین با فرزند نوجوان‌ شان درباره استفاده از مواد مخدر صحبت کنند. حتی این کار باید به‌عنوان یک اقدام احتیاطی خیلی زود در اوایل دوران نوجوانی و پیش از این‌که هر گونه مسأله‌ شک ‌برانگیزی در این زمینه مطرح شود، انجام بگیرد. با این‌حال، اگر شواهد و مدارک مشخصی دارید که استفاده نوجوان شما از مواد مخدر را ثابت می‌کند، چیزی که یافته‌اید را به نوجوان نشان دهید و ابتدا بدون پرخاشگری احساس خودتان درباره این کارش را به او توضیح دهید. نوجوانان در این حالت معمولاً یا سعی می‌کنند درباره موضوع مطرح‌ شده توضیح دهند یا در حالت بسیار تدافعی فرو می‌روند و دعوا راه می‌اندازند تا از واقعیت اتفاق ‌افتاده طفره‌ بروند.

در هر صورت، شما باید مستقیم و واضح از نوجوان بپرسید که آیا از مواد مخدر استفاده می‌کند؟ نوجوانان در ۹۹ درصد موارد پاسخ خواهند داد که «نه». احساس گناه و ترسی که نوجوانان را در چنین موقعیتی فرا می‌گیرد، آنان را به دروغ گفتن در مواجهه با این سوال سوق می‌دهد. البته اگر متوجه شدید که فرزندتان به ‌تازگی از مواد مخدر استفاده کرده است، اصلاً این بحث و سوال را مطرح نکنید تا شرایط او عادی و پایدار شود.

 

نشانه‌های مصرف مواد مخدر توسط نوجوانان را بشناسید 

ممکن است بعضی نوجوانان مواد مخدر را به خانه نیاورند و مثلاً در مدرسه یا فضاهای عمومی مختلف یا حتی خانه دوستان از مواد مخدر استفاده کنند. با این‌حال، والدین باید به نشانه‌های هشداردهنده استفاده نوجوانان از مواد مخدر توجه کنند. مهم‌ترین این نشانه‌ها عبارتند از اُفت وضعیت تحصیلی، نوسانات خلقی شدید و بی‌علاقگی نسبت به تفریحات همیشگی و خانواده.

بعضی از انواع مواد مخدر هم نشانه‌ های خاص خودشان را دارند؛‌ مثلاً مصرف مت‌آمفتامین (شیشه) باعث می‌شود که گاهی اوقات نوجوانان تا ۲۴ ساعت کامل انرژی زیاد و فعالیت بدنی داشته باشند یا مصرف ماری‌جوانا (علف، گرس و…) باعث می‌شود که نوجوان پس از دوره سرخوشی اولیه، شدیدا دچار خواب‌آلودگی شود و برای مدت طولانی بخوابد.

 

در صورت لزوم، اتاق نوجوان را برای یافتن مواد مخدر یا لوازم این کار جست‌وجو کنید 

تردیدی نیست که حفظ حریم خصوصی در هر خانواده‌ای مهم است، اما مسئولیت فرزندپروری بسیار مهم‌تر است. اگر مطمئن شدید که نوجوان از مواد مخدر استفاده می‌کند، می‌توانید اتاق را برای یافت مواد مخدر یا لوازم این کار جست‌وجو کنید زیرا چنین ماجرایی امنیت همه اعضای خانواده را تهدید می‌کند.

 

 

آیا نوجوان من از مواد مخدر استفاده می‌کند؟

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

 

۹ روش از بین بردن مکیدن انگشت شست کودک

مقاله قبلی

جک S5 بهتر است یا بیسو T5 ؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *