استرس مدرسه رفتن
اطلاعات عمومیسلامتمشاوره

استرس مدرسه رفتن

استرس مدرسه رفتن

در رابطه با شروع به مدرسه رفتن کودکتان استرس دارید؟ به گزارش گروه سلامت پلاس ماد ۶۳% از مادران احساس یکسانی دارند.

شروع سال تحصیلی جدید منبع استرس برای والدین و خود کودکان به حساب می ­آید. در این مقاله روش­های از بین بردن افسردگی و نگرانی ناشی از بازگشت به مدرسه را بیان خواهیم کرد.

همراه با نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی و یا آغاز شدن آن، در انتهای آگوست همراه با مورد دیگری برای والدین می­باشد: افزایش احساس اضطراب.

اگر شما از آن دسته مادران می ­باشید که استرس بیش از حد در زمان شروع سال تحصیلی جدید دارید، آگاه باشید که تنها نیستید. در واقع، احساس شما بیشتر از آنکه فکر می ­کنید عادی می­ باشد، بخصوص اگر کودک شما سن پایینی داشته باشد.

بررسی جدید صورت گرفته توسط آکادمی kiddie، که یک مرکز آموزشی مراقبت از کودکان می­ باشد، نشان داده است، زمانی که تمامی اعضای خانواده با هم بررسی شوند، ۶۲% افراد بیان می­ کنند که مادر خانواده­ سخت­ترین زمان را در روز اول مدرسه تجربه می­ کند.

با توجه به بررسی­ های میشل لوین، درمانگر خانواده و همکاران وی در طرح سلامت روان، این نتایج دور از انتظار نمی­ باشد.

وی بیان می­کند که سخت بودن تطابق والدین در زمان شروع دوران آمادگی و ابتدایی کودکان امری طبیعی می­ باشد. برای بسیاری از خانواده­ ها، این مورد اولین تجربه در رابطه با از دست دادن کنترل می ­باشد.

با این که تجربه شرایط سخت در اولین روز شروع مدرسه برای برخی از والدین امری طبیعی می­ باشد، لوین بیان می­ کند که برخی از والدین برای تطابق با این شرایط نیازمند حمایت و کمک می­ باشند.

وی همچنین بیان می­کند که روش­های مختلفی برای کنترل استرس وجود دارد که والدین می­توانند از این روش­ها در زمان شروع سال تحصیلی جدید استفاده کنند.

تمرین کردن منجر به بی ­نقص شدن می­شود.

سخنگوی آکادمی پزشکی اطفان آمریکا (AAP) دکتر سارا بوده، که متخصص طب کودکان و مدیر پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی مستقر در مدارس مرتبط با مراقبت از بیمارستان کودکان در سراسر کشور نیز می ­باشد، پیشنهاد می­ کند، مادرانی که در روز­های اول شروع مدرسه دچار استرس می ­شوند، بهتر است در رابطه با علل زمینه­ای اضطراب و روش­های کاهش آن اندکی فکر کنند.

بوده بیان می­کنید که یکی از این روش­ها می­ تواند پیدا کردن معلم یا مدیران مدرسه و بحث در رابطه نگرانی­ های خود باشد، به گونه­ ای که احساس کنید در حال انجام کارهای پیشگیرانه هستید.

با استفاده از این روش، بوده تشریح می­ کند که آماده ­سازی برای شروع مدرسه همانند تمرین برای یک رویداد است. به عبارت دیگر تمرین کردن منجر به قوی تر شدن شما و آمادگی شما می ­شود.

این موارد به شکل گیری روش­های جدید در روز­های منتهی به آغاز سال تحصیلی جدید نیز منجر می­ شود.

کارهایی نظیر زودتر بیدار کردن کودک، آماده­ کردن لباس­هایی که کودک باید بپوشد و یا خوردن صبحانه در ساعت مشخصی از روز می ­تواند به سپری کردن دوره انتقال در چند روز ابتدایی آغاز مدرسه کمک کند.

بوده بیان می­کند، در صورت یافتن فعالیت­های مثبت و کمک کننده در این روزها با کودک خود، این روش­ها نیز می­تواند به کاهش استرس شما کمک کند.

برای بسیاری از والدین، بخش بزرگی از استرس ریشه در نگرانی در رابطه با تجربیات کودک خود در زمان شروع مدرسه و نیز اضطراب و نگرانی ناشی از قرار گرفتن در محل ناآشنا دارد.

ولی لوین بیان می­کند که والدین باید این نکته مهم را به یاد داشته باشند که قادر به کنترل این تجربیات در رابطه با فرزند خود نیستند. وی بیان می­کند که والدین تنها قادر به کنترل نحوه پاسخگویی خود می­ باشند.

به عقیده لوین، والدین باید به خاطر داشته باشند که از بین بردن تمامی عوامل استرس ­زای بالقوه و یا پیشگیری از تجربیات آزاردهنده وظیفه آنها نمی ­باشد.

به عبارت دیگر وی بیان می­ کند که والدین باید در رابطه با نحوه تجربه این احساسات به کودکان خود کمک کنند، با آنها صحبت کنند و نحوه مقابله با این شرایط را به آنها آموزش دهند.

لوین تشریح می­کند که: پیش­ بینی و آگاهی از این موارد واقعاً سخت می­ باشد، ولی اجرای این روش­ها می­تواند به مقابله بهتر والدین با این شرایط کمک کند.

در واقع، والدینی که نسبت به اضطراب کودک خود در روز­های آغازین مدرسه نگرانی دارند، منجر به سخت­تر شدن شرایط برای سایر افراد نیز می­ شوند، و به همین دلیل این استرس و نگرانی نیز به کودکان منتقل می ­شود.

بوده می­گوید: والدین باید لحن و نحوه صحبت کردن خود را تنظیم کنند. در صورتی که والدین در صحبت کردن خود نگرانی و یا اضطراب را نشان دهند و یا سوالاتی در رابطه با مناسب بودن مدرسه انتخابی و یا نحوه تعامل کودک با این شرایط داشته باشند، این نگرانی و اضطراب به کودک نیز منتقل خواهد شد.

استرس مدرسه رفتن

کمک به کودک برای مقابله با شرایط

والدین تنها افرادی نیستند که در آغاز سال تحصیلی دچار افزایش اضطراب می ­شوند. کودکان نیز معمولاً این اضطراب را تجربه می­کنند و والدین می­توانند نقش مهمی برای کمک به کودکان داشته باشند.

بوده بیان می­کند: هرکاری که می ­توانید برای به حداقل رساندن این شرایط پیش از بروز آن انجام دهید به کودک شما کمک می­کند. در صورتی که یک برنامه از پیش­ طراحی شده بازدید از مدرسه داشته باشید، یا در مورد تمامی مواردی که وی انتظار دارد صحبت کنید و حتی روز اول مدرسه را برای کودک شبیه سازی کنید، می­تواند کمک کننده باشد.

وی بیان می­کند که دلیل این امر رشد تدریجی کودک همانند انتظارات ایجاد شده می­ باشد.

با این حال، برای کودکانی که بیش از حد معمول در روز اول مدرسه اضطراب دارند، لوین بیان می­کند که بسیاری از مدرسه­ ها منابع جذابی برای کمک به کودکان دارند.

وی بیان می­کنید که برای برخی از حمایت­ها می ­توانید از مدرسه درخواست کنید، به طوری که مدرسه مسیر صحیح را از طریق اجرا و پیاده سازی ابزارهای مناسب و ارجاع به یک درمانگر برای کمک بیشتر را به شما توصیه می­ کند.

مثل یک قهرمان با روز اول مدرسه مقابله کنید

زمانی که روز اول مدرسه بالاخره فرارسید، جای تعجب ندارد که کودکان با سن پایین­تر کمکی دچار مقاومت و کشمکش شوند.

برای والدینی که در رابطه با نحوه مقابله کودک با این تغییر وضعیت دچار اضطراب هستند، ممکن است وسوسه شوند که زمان جداشدن و خداحافظی از کودک را طولانی کنند. با این حال، هر دو متخصص سلامت بر روی تشویق والدین به پیروی از روش طراحی شده و عدم تردید تاکید دارند.

بوده بیان می­کند: همیشه به والدین متذکر می­ شویم که طولانی شدن زمان جدا شدن و خداحافظی از کودک معمولاً منجر به آرام شدن کودک نمی­ شود، بلکه منجر به تشدید وضعیت می ­شود.

وی تشریح می­ کند: در کودکی که اختلالات اضطرابی تشخیص داده شده و یا علل زمینه ­ای دیگر که منجر به تشدید وضعیت می­ شود را ندارد، بهترین کار آگاهی از این مورد می­ باشد که کودک نسبت به شرایط و رخدادهای آتی آگاهی دارد و اجازه دهیم که روند طبیعی ادامه یابد.

بوده پیشنهاد می­ کند که والدین به فرزندان خود اطمینان دهند که همه چیز عالی می­ باشد و تو یک روز عالی را خواهی داشت. سپس کودک را با معلم خود، که نسبت به کمک و حمایت از کودکان مهارت کافی را دارند، تنها بگذارند.

در اغلب موارد، معلمان بیان می­ کنند که کودکان معمولاً ۱۰ دقیقه پس از جداشدن از والدین آرام شده و وضعیت عادی را نشان می ­دهند. ولی در مورد کودکانی که والدین آنها کنارشان مانده است، اضطراب افزایش می­ یابد.

لوین به والدین حفظ خونسردی در حین خداحافظی از کودک را پیشنهاد می­ کند، اگرچه این روند چندان آسان نمی­ باشد.

زمانی که کودک گریه می­ کند و با وحشت بیان می­ کند که من نمی­خواهم بروم و مرا به مدرسه نبرید، در واقع احساسات والدین را تحریک می­ کند که منجر به نگرانی، عصبی شدن و ترس والدین می­ شود.

در این لحظات، لوین والدین را به یادآوری این مورد توصیه می­ کند که آرامش خود را به فرزند منتقل کنید و بی نظمی و نگرانی کودک را دریافت نکنید.

لوین بیان می­کند که رها کردن فرزند، لبخند زندن با اشتیاق و سپس به یک گوشه رفتن و کمی گریه کردن طبیعی می­ باشد. شما تنها می­ خواهید که بروز برخی از احساسات را در جلوی فرزندتان محدود کنید.

طرح و برنامه را به کودک یادآوری کنید، به آنها بگوید که دوستشان دارید و به معلم فرزندتان اطمینان داشته باشید.

اگرچه این روند آسان نمی­باشد، ولی در نهایت منجر به بهترین نتیجه برای شما و فرزندتان خواهد شد/استرس مدرسه رفتن

 

 

استرس مدرسه رفتن

مجله سلامتی پلاس ماد

روش های نگهداری مواد غذایی

مقاله قبلی

رژیم غذایی مدیترانه ­ای

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *