افزایش تراکم استخوان
پزشکی

افزایش تراکم استخوان

تراکم استخوان ها آنقدر برای سلامت شما اهمیت دارد که کاهش آن حتی خطر مرگ را به همراه دارد. تراکم استخوان با گذشت زمان تغییر می کند. با افزایش سن تراکم استخوان ها رو به کاهش می رود؛ بخصوص بعد از یائسگی.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل ازMedicalnewstodayکاهش تراکم استخوان ها به این معنی است که فرد در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارد. با این حال روش های بسیاری برای کمک به افزایش تراکم استخوان ها پیشنهاد شده است:

تمرین های ورزشی قدرتی: این تمرین ها نه تنها سطح التهاب را در بدن کاهش می دهند بلکه باعث بهبود تراکم استخوان ها خواهند شد. مطالعات نشان داده اند که این تمرین ها به حفظ ساختار استخوان های موجود کمک می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه در مورد تراکم استخوان در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ نشان داد که شرکت در فعالیت های بدنی تحمل وزن در سال های اوج رشد استخوان، تراکم استخوان را بهبود می بخشد. تمرین های تحمل وزن باعث بهبود و افزایش توده عضلانی نیز می شود.

خوردن سبزیجات بیشتر: سبزیجات کم کالری بوده و سرشار از فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها هستند. مطالعات نشان داده اند که ویتامین سی موجود در سبزیجات باعث حفظ سلامت استخوان ها می شود. مصرف سبزیجات زرد و سبز بخصوص در کودکان، باعث بهبود رشد استخوان ها می شود. در بزرگسالان نیز به حفظ تراکم و استحکام استخوان ها کمک می کند. پلی فنول ها و پتاسیم موجود در سبزیجات، منجر به بهبود سلامت استخوان ها در تمام سنین می شود.

مصرف کلسیم در طول روز: کلسیم ماده مغذی اصلی برای سلامت استخوان ها است. بهترین راه برای جذب کلسیم، مصرف مقادیر کمی از آن در طول روز است (به جای خوردن یک وعده غذایی با کلسیم بالا در روز). بهتر است کلسیم مورد نیاز بدن را از طریق مواد غذایی تامین کنید تا این که سراغ مکمل ها بروید. مصرف مکمل ها باید زیر نظر پزشک باشد. غذاهای سرشار از کلسیم عبارتند از شیر، پنیر، ماست، سبزیجاتی مانند کلم، لوبیا و ماهی.

خوردن غذاهای سرشار از ویتامینDوK: این دو ویتامین در سلامت استخوان ها نقش اساسی دارند. مصرف ویتامین کا باعث کمک به مواد معدنی برای اتصال به استخوان ها می شود. ویتامین دی نیز به بدن کمک می کند کلسیم را جذب کند. افرادی که کمبود ویتامین دی دارند، در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن توده استخوانی هستند. فرد می تواند از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ویتامین دی را جذب کند. مصرف ناکافی ویتامین دی خطر ابتلا به پوکی استخوان را چند برابر می کند.

حفظ وزن سالم: وزن سالم برای بهبود تراکم استخوان ضروری است؛ افرادی که کمبود وزن دارند، در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری استخوان هستند، در حالی که وزن اضافی بدن، استرس اضافی را روی استخوان ها ایجاد می کند.

اجتناب از رژیم های کم کالری: رژیم های غذایی کم کالری می توانند منجر به مشکلات سلامتی از جمله کاهش تراکم استخوان شوند. قبل از رفتن سراغ رژیم های لاغری، در مورد میزان نیازتان به کالری با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. هر رژیم غذایی باید شامل حاوی مقادیر مشخصی پروتئین، چربی، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ریزمغذی ها باشد.

مصرف پروتئین بیشتر: پروتئین نقش اساسی در سلامت و تراکم استخوان ها دارد و فرد باید از داشتن پروتئین کافی در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کند. البته فراموش نکنید که قبل از رفتن سراغ میزان زیادی پروتئین، با پزشک خود مشورت کنید.

خوردن غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳: بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا ۳ در حفظ تراکم استخوان نقش دارند. اسیدهای چرب امگا ۳ در غذاهای متنوعی مانند ماهی سالمون، ماهی قزل آلا، آجیل و دانه ها وجود دارند. افراد می توانند از طریق رژیم غذایی خود یا از طریق مکمل ها این اسیدهای چرب را دریافت کنند.

خوردن غذاهای سرشار از منیزیم و روی: خوردن آجیل به دلیل دارا بودن منیزیم زیاد ممکن است سلامت و تراکم استخوان را حفظ کند. مانند کلسیم، منیزیم و روی نیز مواد معدنی هستند که از سلامتی و تراکم استخوان محافظت می کنند. منیزیم به فعال کردن ویتامین دی کمک می کند تا بتواند جذب کلسیم را افزایش دهد. روی در استخوان ها وجود دارد و باعث رشد استخوان می شود. غذاهای سرشار از منیزیم و روی عبارتند از:

آجیل

حبوبات

دانه ها

غلات کامل

ترک سیگار: بسیاری از افراد سیگار کشیدن را با سرطان ریه و مشکلات تنفسی مرتبط می دانند، اما سیگار خطر دیگری هم دارد و می تواند باعث بیماری استخوانی مانند پوکی استخوان شود و خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد.

 

کاهش وزن: رژیم غذایی یا ورزش؟

مقاله قبلی

چای زنجبیل زردچوبه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی