اقدامات لازم در صورت ابتلا به کرونا
اطلاعات عمومیسلامتکرونا

اقدامات لازم در صورت ابتلا به کرونا

اقدامات لازم در صورت ابتلا به کرونا

اگر در ۱۴ روز گذشته در کشور چین یا شهر قم و سایر شهرهای آلوده بوده اید و احساس بیماری توام با تب، سرفه خشک می کنید و یا در تنفس مشکل دارید، می بایست:

اقدامات لازم در صورت ابتلا به کرونا

** در صورت مشاهده علائم نام برده شده، برای انجام معاینات به مراکز بهداشت، اورژانس ها، درمانگاه ها و سایر مراکز درمانی در مناطق مسکونی خود مراجعه کنید و در مورد سفر اخیر و علائم خود توضیح دهید. در آن زمان در صورت تشخیص علائم مشکوک به ویروس کرونا، به پزشک متخصص ارجاع داده می شوید.

 

**از تماس با دیگران خودداری کنید.

در حالی که بیمار هستید مسافرت نکنید.

به هنگام سرفه یا عطسه کردن ، دهان و بینی خود را با دستمال یا آستین خود (نه دستان خود) و یا با ناحیه آرنج و شانه خود بپوشانید.

دستان خود را بلافاصله پس از سرفه کردن، عطسه کردن و تخلیه کردن بینی، با صابون و آب بشویید. اگر صابون و آب به راحتی در دسترس نبود، می توانید از یک ضدعفونی کننده دست که حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل باشد استفاده کنید. درصورتیکه دستانتان به وضوح حاوی آلودگی هستند، حتما آن ها را با آب و صابون بشویید.

 

** افراد و اقوام نزدیک

آگاه سازی افراد و اقوام نزدیک شخصی که ابتلای وی به کروناویروس، تأیید شده است و یا در حال بررسی و ارزیابی فرد نسبت به ابتلای وی به کروناویروس (COVID-19) می باشند الزامی است.

در صورتیکه به بیماری مبتلا شده اید، مراحل زیر به جلوگیری از گسترش COVID-19 کمک خواهند کرد:

 

اقامت در خانه به جز برای دریافت خدمات و مراقبت های پزشکی

***شما باید فعالیت های خارج از خانه خود را به جز هنگام دریافت خدمات و مراقبت های پزشکی محدود کنید. به محل کار، مدرسه و یا مناطق عمومی نروید و از وسایل حمل و نقل عمومی، تاکسی و وسیله نقلیه مشترک با سایرین استفاده ننمایید.

 

  • خود را از سایر افراد و حیوانات در خانه خود جدا کنید.

** افراد خانه: تا حد امکان، شما باید در یک اتاق جدا و مشخص بمانید و از سایر افراد خانه خود به دور باشید. همچنین در صورت امکان باید از یک حمام و سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کنید.

حیوانات خانه: در هنگام  بیماری از تماس با حیوانات خانگی یا سایر حیوانات پرهیز کنید.

 

  • قبل از مراجعه به پزشک، با مراکز ارائه خدمات بهداشتی- درمانی تماس بگیرید.

**قبل از مراجعه به پزشک ، با مراکز ارائه خدمات بهداشتی- درمانی تماس بگیرید و به آنها بگویید که شما احتمالا مبتلا به عفونت COVID-19 هستید. این اقدام شما به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی- درمانی کمک می کند تا اقدامات لازم را جهت جلوگیری از آلوده شدن و در معرض قرار گرفتن سایر افراد، به عمل آورند.

**از ماسک استفاده کنید.

  • هنگامی که در اطراف افراد (اتاق مشترک و یا استفاده از وسیله نقلیه مشترک) و حیوانات هستید، و نیز قبل از ورود به مطب پزشک و اتاق کلیه افراد ارئه دهنده خدمات بهداشتی- درمانی از ماسک استفاده نمایید. اگر قادر به استفاده از ماسک نیستید ( برای مثال، باعث ایجاد مشکل در تنفس شما می شود)، افرادی که با شما زندگی می کنند نباید در اتاق مشترک با شما بمانند، و در هنگام ورود به اتاق شما باید از ماسک صورت استفاده نمایند. توصیه شده است که حتی افراد سالم نیز در اماکن شلوغ از ماسک استفاده کنند.

اقدامات لازم در صورت ابتلا به کرونا

**سرفه و عطسه خود را بپوشانید

هنگام سرفه کردن و عطسه کردن ، با دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. دستمال مصرف شده را در سطل زباله دردار بیاندازید و بلافاصله دستان خود را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با صابون و آب به خوبی بشویید یا دستان خود را با یک ضدعفونی کننده دست که حاوی حداقل ۶۰  درصد الکل است، تمیز کنید به طوری که تمام سطوح دستانتان کاملاً آغشته شود سپس آن ها را به هم بزنید تا زمانیکه کاملا خشک شوند.

 

**در طول روز چند مرتبه دستان خود را تمیز کنید.

دستان خود را در طول روز چندین مرتبه و هر بار حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با صابون و آب به خوبی بشویید و یا دستان خود را با یک ضدعفونی کننده دست که حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل می باشد، تمیز کنید به طوری که تمام سطوح دستانتان کاملاً آغشته شود سپس آن ها را به هم بزنید تا زمانیکه کاملاً خشک شوند. اگر دستانتان به وضوح کثیف هستند، باید حتما از صابون و آب استفاده شود. از دست زدن به چشم ها، بینی و دهان خود با دست های شسته نشده و آلوده هستند جدا خودداری کنید.

**از اشتراک کالاهای خانگی شخصی خودداری کنید

به هیچ عنوان نباید غذا، لیوان، ظروف غذاخوری، حوله، ملحفه و سایر اقلام شخصی خود را با سایر افراد خانه و یا با حیوانات خانگی به اشتراک بگذارید. پس از استفاده از کلیه وسایل شخصی نامبرده، آن ها را به خوبی با آب و صابون بشویید.

 

**همه سطوح در معرض تماس بالا را هر روز تمیز کنید

سطوحی که بیشترین تماس لمسی را با آن ها در طول روز دارید، شامل پیشخوان ها، روی میز، میز کار، وسایل حمام، سرویس بهداشتی، تلفن، صفحه کلیدها، تبلت، رایانه و میزهای کنار تخت خواب و امثال این ها می باشند که باید به طور مرتب تمیز شوند. کلیه سطوحی که ممکن است روی آن ها خون، مدفوع یا مایعات بدن وجود داشته باشد را به خوبی تمیز کنید. برای پاک کردن سطوح تماسی بالا، از اسپری و تمیزکننده های خانگی مطابق با دستورالعمل مندرج بر روی برچسب آن ها استفاده کنید. برچسب ها حاوی دستورالعمل های احتیاط و ایمنی (مانند پوشیدن دستکش و اطمینان از تهویه مناسب در هنگام استفاده از محصول) و نحوه مصرف جهت اثر بخشی بهتر می باشند.

 

**علائم خود را کنترل کنید

اگر بیماری شما رو به وخامت است (به عنوان مثال، مشکل در تنفس) به سرعت به دنبال مراقبت های درمانی و پزشکی بروید. قبل از ورود به مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی- درمانی و مطب پزشک، از ماسک برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنید. انجام این امر سبب کمک به اعضای کادر درمان در جلوگیری از انتشار و گسترش آلودگی به سایر افرادی که در مطب و یا اتاق انتظار حضور دارند می شود. افرادی که تحت نظارت فعال مراقبتی و یا خود مراقبتی قرار می گیرند، باید از کلیه دستورالعمل های ارائه شده توسط وزارت بهداشت و یا پزشکان متخصص حرفه ای خود پیروی کنند.

در صورتیکه به فوریت های پزشکی و  اورژانس نیاز دارید، به پرسنل اعزامی نسبت به اینکه شما مبتلا به عفونت COVID-19 هستید و یا احتمال آلودگی به کروناویروس (COVID-19) را دارید اطلاع رسانی کنید. در صورت امکان قبل از رسیدن کادر فوریت های پزشکی، ماسک را بر روی دهان و بینی خود قرار دهید.

 

**قطع قرنطینه خانه

  • بیمارانی که خطر ابتلا به COVID-19 آنان تأیید شده است، باید تا زمان کاهش خطر انتقال ثانویه به دیگران، با احتیاط تحت مراقبت و قرنطینه خانگی باشند. تصمیم به قطع مراقبت و قرنطینه خانگی باید به صورت موردی و با مشورت با ارائه دهندگان خدمات بهداشت- درمانی  گرفته شود.

 

 

اقدامات لازم در صورت ابتلا به کرونا

 

پیشگیری از کرونا در صورت مراجعه به بانک

مقاله قبلی

توصیه‌هایی برای افراد «افسرده» در همه گیری کرونا

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *