انواع آزمایش های کرونا
اطلاعات عمومیبیماریپزشکیسلامتکرونا

انواع آزمایش های کرونا

 

انواع آزمایش های کرونا

تست کرونا یکی از آزمایش هایی است که این روزها مرسوم شده است. افراد زیادی هستند که می خواهند بدانند کرونا دارند؟ کرونا چه نشانه هایی دارد؟ و اینکه چطور به کرونا مبتلا نشویم؟ اگر در صورت ابتلا، چگونه کرونا ویروس را شکست دهیم؟ و انواع تست کرونا چیست و چگونه است؟ این سوال ها و دیگر سوال های مربوط به کرونا ویروس جزو بیشترین سوالات هم میهنان ما است. در مطلب فوق سعی می شود به انواع تست کرونا، راهکارهای مواجهه با کرونا، نشانه های ابتلا به کرونا و راه های درمان کرونا اشارات مفصلی داشته باشیم.

تست کرونا شامل چندین روش آزمایش است که در ادامه به انواع آزمایش های کرونا می پردازیم.

 

انواع آزمایش های کرونا:

چندین روش آزمایش کرونا وجود دارد که شامل این موارد تست بزاق، تست خون کرونا، تست سریع و تست خون اولیه و غیره می باشد.

تست کرونا را می توان با کیت های تست انجام داد. یکی از روش های تست کرونا همین کیت های تست است. روش دیگر تصویربرداری از قفسه سینه می باشد. اگر فردی مشکوک به کرونا مشخص شد و علائم اولیه کرونا را داشته باشد، طبق نظر پزشک می تواند تست عکس برداری قفسه سینه انجام دهد. در این تست، وضعیت ریه مشخص می شود.

 

کرونا چیست؟

بسیاری ازافراد فکر میکنن که کرونا ویروس، ویروس تازه ای است و در گذشته وجود نداشته است. در دهه ۶۰ میلادی کرونا ویروس ها کشف شده اند. از آن زمان تاکنون، مطالعات و تحقیقات مختلفی روی این ویروس انجام شده است. از خانواده کرونا ویروس ها، تا کنون ۷ مدل انسانی آن کشف شده است. ویروس سرماخوردگی ساده و ویروس های شدید مانند مرس، سارس و این آخری یعنی کووید ۱۹ را می توان نام برد.

کرونا ویروس ها روی انسان ها و حیوانات تاثیرگذار هستند. ساختار تشکیل دهنده کرونا ویروس شامل دو لایه است. لایه هسته داخلی مواد ژنتیکی است و لایه خارجی نیز تاج های پروتئینی است.

 

 

انواع آزمایش های کرونا

 

کووید ۱۹ (ncov-2019) یا کرونای جدید چیست؟

نوع جدید کرونا ویروس در تاریخ دسامبر ۲۰۱۹ شهر ووهان چین مشاهده شد. با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شد که اکثر افرادی که دچار کووید ۱۹ شده اند، ارتباطی با بازار عمده فروشی غذاهای دریایی داشته اند. در این بازار انواع حیوانات زنده برای مصرف به عنوان غذا و خوراک، ارائه می شود. دو گزینه احتمالی یعنی سوپ خفاش ها و مارها، هرچند که برای ما بسیار چندش آور است اما برای چینی ها، طعم خاص دیگری دارد و شاید بسیار لذیذ است.

هزاران هزاران نفر در چین به سرعت به کرونا مبتلا شدند و بعد از مدت کوتاهی، این ویروس سراسر جهان را پشت سر گذاشت. سازمان بهداشت جهانی در تاریخ ۱۱ فوریه نام این بیماری را کووید ۱۹ نام گذاری نمود. این بیماری تا تاریخ ۲۲ فوریه بیش از ۷۶  هزار نفر را در چین مبتلا نمود که ۲۳۴۵ نفر فوتی و بیش از ۲۰ هزار مبتلا نیز درمان شده اند.

نشانه های این بیماری شبیه انواع سرماخوردگی است و به مرور می تواند ریه انسان را درگیر می کند.

شیوع کرونا در ایران:

بعد از فراگیر شده ویروس در کشور چین، احتمال فراگیری این بیماری در سراسر جهان به علت حضور چینی ها در انواع کشورهای جهان، گمانه زنی شد. در ایران نیز با توجه به اعلام رسمی وزارت بهداشت، یکی از افراد فوت شده در روزهای اولیه شیوع کرونا، بازرگانی بوده است که سفر به چین داشته است.

اولین بیماران فوتی مشکوک در ایران ۲ بیمار با نشانه های تنفسی در قم بوده است. هرچند که این ۲ نفر فوت شدند اما دانشگاه علوم پزشکی قم، مبتلا بودن به کرونا این دو نفر را تکذیب نمود و طبق تحقیقات صورت گرفته، شواهدی بر کرونا مشاهده نشد. روز ۳۰ بهمن نیز اولین موارد ابتلا به کرونا در قم مشاهده شد. روابط عمومی وزارت بهداشت آزمایش اولیه ۲ مورد را از موارد مبتلا را مثبت اعلام کرد.

بیمارستان کامکار قم به عنوان اولین مرکز قرنطینه و ارجاع بیماران کرونایی در ایران و قم مد نظر قرار گرفت. بعد از چند روز از شروع ابتلا بیماری در ایران، ۴ نفر فوتی کرونایی مشاهده شد که ایران بعد از چین در آن زمان، دومین کشور مبتلا بوده است. هم اکنون بیش از ۹۰ کشور شیوع کرونا را اعلام نموده اند.

 

دوره نهفته آزمایش کرونا

روزنامه People’s Daily اعلام کرده است که مردمان منطقه شنونجیای چین، پس از ۲۷ روز نشانه های ابتلا به ویروس کرونا، در آن ها ظاهر شده است. برخی رسانه های دیگر از جمله اسپوتنیک نیز ظاهر شدن علائم را بین ۲۷ تا ۳۸ روز اعلام کرده اند. این گزارش ها می تواند این را بازگو نماید که دوره نهفتگی کرونا ویروس شاید بیش از ۲ هفته باشد.

مهمترین نکته در مواجه با انواع بیماری از جمله بیماری کرونا، این است که هرگز دچار استرس نشوید که استرس و ترس از هر بیماری بدتر است و سطح ایمنی بدن را پایین می آورد.

علائم شایع بیماری کرونا شامل موارد زیر است:

 1. تب
 2. سرفه
 3. تنفس های کوتاه
 4. در برخی موارد استثنایی این بیماری منجر به اختلالات تنفسی شده و حتی نارسایی های کلیه می شود.
 5. نشانه های بیماری کرونا ظرف مدت ۲ تا ۱۴ روز پس از آلودگی، بروز می کند.

نشانه های اولیه کرونا ویروس:

یکسری نشانه های اولیه کرونا دقیقا شبیه انواع سرماخوردگی است. بدن درد و لرزه، احساس گلو درد، سردرد، مشاهده اسهال، تهوع و حتی استفراغ و آبریزش بینی جزو شایع ترین نشانه های اولیه کرونا می باشد.

با رعایت بهداشت فردی و پیشگیری های اولیه، از ابتلا به کرونا می توان جلوگیری کرد.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

شناخت علائم و نشانه های کرونا خوب است اما برای پیشگیری باید راه های پیشگیری از کرونا را به خوبی بدانید و حتما رعایت نمایید. سازمان بهداشت جهانی یکسری نکات بهداشتی را گوشزد نموده است که در ذیل به آنها می پردازیم.

 1. شستن مرتب دستان:

یکی از راه های انتقال ویروس کرونا، دست های آلود به ویروس است. شستن دستان به صورت منظم و مرتب یکی از راههای اصلی ورود ویروس را ناکارآمد می کند. هنگامی که از محل کار یا بیرون از منزل به خانه مراجعه می کنید، حتما شستن دستان را با صابون فراموش نکنید. می توانید بعد از شستن نیز محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل نیز استفاده نمایید. این محلول، دستان شما را از انواع ویروس ها پاک می کند.

حتما این نکته را فراموش نکنید که استفاده از الکل و مواد ضدعفونی کننده فقط بصورت استعمال خارجی است و خوردن این مواد حتی به مقدار بسیار کم، می تواند عواض شدید و حتی مرگ به دنبال داشته باشد.

 1. رعایت فاصله مناسب با بقیه افراد:

حتما با افرادی که سرفه یا عطسه می کنند، یک متر فاصله داشته باشید. این رعایت فاصله حداقلی باعث شده امکان تراوش های دهان و بینی به شما نرسد. یکی از راه های اصلی انتقال کوید ۱۹، ذرات ریز ویروس کرونا توسط عطسه و تنفس آن توسط اشخاص دیگر است.

استفاده از ماسک های موجود در بازار، برای مناطقی که ازدحام و شلوغی بیشتر است (اتوبوس، مترو و…) حتما توصیه می شود.

 

 1. دهان، بینی و چشم ها را با دست لمس نکنید:

برخی افراد عادت دارند همیشه چشم ها یا صورت و دهان خود را با دستانشان لمس کنند. لطفا این عادت را برای مدتی که کرونا مهمان ما است، ترک نمایید. همیشه دست ها به دلیل ارتباط با سطوح مختلف، دارای انواع ویروس می باشد. تماس آنی دستها با اعضای بدن ذکر شده می تواند براحتی ویروس را انتقال دهد.

 

 1. رعایت بهداشت تنفسی خود و اطرافیان:

رعایت بهداشت تنفسی یک فرایند پیچیده ای نیست. کافیست هنگام عطسه، با دستمال کاغذی یا داخل آرنج، مانع پراکنده شدن عطسه به جهتی که دیگران حضور دارند شوید. قدرت پرتاب ذرات عطسه و سرفه در لحظه بسیار زیاد است و باید حتما این نکته را خود و اطرافیانتان رعایت کنید.

 

 1. کمی تحقیق و کمی آموزش پیشگیری از کرونا:

کافیست کمی درباره پیشگیری از کرونا در رسانه های جمعی و دیگر فضاها تحقیق نمایید. این یافته ها را لطفا بکار ببندید و آن ها را به دیگران نیز منتقل نمایید. اگر در خانواده شما افراد کم سن و سال و یا بزرگسال هستند، آنها را نیز آموزش دهید.

ما همه به همدیگر وابسته هستیم. شکست کرونا فقط مربوط به من نیست بلکه همه ما باید با هم کرونا را شکست دهیم.

 1. در صورت مشاهده علائم کرونا:

اولا به خودتان تلقین نکنید که یکی از علائم کرونا را دارید. در صورت احساس ناخوشایند، بهتر است در خانه بمانید. اگر نشانه هایی همچون تنگی نفس و سرفه مشاهده نمودید، می توانید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با انواع معاینات و تست های مربوطه می تواند تشخیص صحیح تری دهد.

انواع آزمایش های کرونا

 

درمان کرونا

این بیماری یک بیماری ویروسی است. انواع آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های ویروسی موثر نیستند. هنوز تاکنون درمان اختصاصی برای کرونا ویروس به وجود نیامده است. بهتر است اگر نشانه های بیماری کرونا که در بالا به آن اشاره شد را در خود و اطرافیانتان مشاهده نمودید، به پزشک مربوطه و منطقه ای خود مراجعه نمایید. در هر شهر و استان یکسری مراکز درمانی برای مقابله با کرونا قرار داده شده است. تاکنون واکسن پیشگیری از ابتلا به کرونا ساخته نشده است و در مراحل ساخت می باشد.

بهترین درمان کرونا ویروس همان پیشگیری و رعایت بهداشت و توجه به هشدارها و خبرهای رسمی وزارت بهداشت که از طریق رسانه های معتبر رسمی اعلام می شود، توجه نمایید.

خبر خوش اینکه برخی از داروهای موجود برای درمان بیماران کرونا ویروس، موثر است. خبر خوشتر نیز اینکه به زودی درمان ها و داروهای جدید نیز وارد بازار خواهد شد.

 

برخی از روش های درمان کرونا:

 • یکی از روش هایی که می توان از آن برای درمان کرونا استفاده کرد، بکارگیری مولکول های کوچک که مانع تکثیر ویروس کرونا شود. ایجاد تداخل در بخش پروتئین های کرونا می تواند موثر باشد. ساخت داروهای ضد ویروس ممکن است مدت زمان طولانی طول بکشد. این دارو ها به صورت قرص تهیه می شود و ممکن است جواب ندهد و بعد از چند سال به نتیجه برسد.
 • روش دیگر استفاده از پادتن ها استفاده کنیم. پادتن ها یا آنتی بادی ها، سلاح خود ساخته بدن است که به ویروس ها می چسبد و آن ها را تخریب می کند. بدن در هنگامه مواجه با ویروس جدید، ۲ هفته زمان نیاز دارد تا پادتن لازم را به وجود بیاورد. اما در این ۲ هفته باید به کمک پادن ها و یا داروهای دیگر سیستم ایمنی بدن را قوی تر کنیم تا بدن زمان کافی برای مقابله داشته باشد.

یکی از محسنات پادتن ها، عوارض کم آن است. پادتن ها به ویروس ها می چسبند و آن ها را از بین می برند در صورتی که داروهای دیگر و غیر پادتنی، به غیر ویروس نیز می چسبند و آن ها را نیز تخریب می کنند.

 

پادتن های موجود برای مقابله با کرونا:

در سال ۲۰۰۲ ویروس کرونای عامل بیماری سارس منتشر شد و همه گیر شد. بعد از آن در چین پادتن های مخصوص سارس تولید شد. بنظر می رسد که این پادتن به ویروس کرونای جدید نیز متصل می شود. تیانلی ینگ مدیر تیم تحقیقاتی از دانشگاه فودان گفته است که حداقل یکی دو ماه وقت نیاز است تا پادتن کافی برای انجام آزمایش روی انسان ها یا حیوانات تولید شود.

پادتن دیگری که می توان آن را نیز برای کرونای جدید آزمایش کرد، پادتن عامل بیماری کرونا ویروس مرس (MERS) است. این پادتن قبلا برای بیماری مرس جواب مثبت داده است و امکان دارد برای کوید۱۹ نیز جوابگو باشد. شرکت ریجنران آمریکایی این پادن را تولید می کند. این پادتن ممکن است که پاسخگو برای کرونا نباشد و نیاز به زمانی حدود ۶ ماهه است. شرکت ریجنران در حال تولید و ساخت پادتن ایبولا می باشد.

 

 

انواع آزمایش های کرونا – آزمایش آنلاین

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

 

 

اگر کرونایی شدیم چگونه مراقب خودمان باشیم؟

مقاله قبلی

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

 1. […] سازی افراد و اقوام نزدیک شخصی که ابتلای وی به کروناویروس، تأیید شده است و یا در حال بررسی و ارزیابی فرد نسبت به […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *