انواع سکوبندی آزمایشگاه
اطلاعات عمومیتبلیغاترپورتاژ خبری

انواع سکوبندی آزمایشگاه و کاربرد هر کدام

انواع سکوبندی آزمایشگاه و کاربرد هر کدام

سکوبندی آزمایشگاه چیست؟ سکوبندی آزمایشگاه، مجموعه ای متشکل از میز آزمایشگاهی، کابینت بندی (کابینت آزمایشگاه) و … است که اگر با توجه به اصول فنی و قوانین ایمنی طراحی و چیدمان شوند، می توانند تاثیر بسزایی را در رشد و ارتقای عملکرد محیط داشته باشند.

بدون شک راه اندازی یک محیط آزمایشگاهی مستلزم طراحی و استفاده از میزها و قفسه هایی برای نگهداری تجهیزات و دیگر ملزومات آزمایشگاهی می باشد که با عنوان سکوبندی آزمایشگاه شناخته می شود.

چرا باید از سکوبندی آزمایشگاه استفاده کنیم؟

همانطور که میدانیم در آزمایشگاه ها بدلیل کار با مواد شیمیایی، اسید ها و… امکان رخ دادن هرگونه خطر احتمالی وجود دارد به همین جهت لازم است تا از یک مجموعه مناسب و اختصاصی برای محیط آزمایشگاه استفاده نمایید تا ضمن پیشگیری از هر گونه حوادث، با ایجاد فضایی ایمن از تمامی لوازم و وسایل آزمایشگاهی نگهداری نمایید. بنابراین بسیار مهم است تا با توجه به تمامی ویژگی ها، اصول فنی و ایمنی، علاوه بر انتخاب و خرید سکوبندی آزمایشگاه مناسب، آنها را به بهترین شکل در محیط نصب کنید.

ویژگیهای سکوبندی مناسب برای آزمایشگاه

 • افزایش ایمنی در محیط آزمایشگاه
 • کنترل و دفع آلودگی
 • برخورداری از قابلیت نصب و دسترسی آسان به تاسیسات
 • تنوع در ابعاد مطابق استاندارد های آزمایشگاهی
 • برخوردای از مقاومت در برابر مواد خورنده
 • تنوع در طرح، رنگ و برخورداری از ساختار مدولار
 • امکان تعمیرو جایگزینی راحت
 • امکان نصب مجدد در محیطی جدید

برای اطلاعات فنی و تخصصی بیشتر در مورد انواع کابینت آزمایشگاه و قیمت سکوبندی آزمایشگاه می توانید به وبسایت شرکت شیمی پژوه (shimipajouh.com) مراجعه نمایید.

 

انواع سکوبندی آزمایشگاه

بسته به نوع فعالیت و ابعاد محیط کاری، می توانید سکوبندی آزمایشگاه را بصورت میزهای یک طرفه و یا دو طرفه تهیه نمایید.

 • سکوبندی یک طرفه (میزهای کناری آزمایشگاه)

همانطور که از نام آنها مشخص است، این مدل از سکوبندی آزمایشگاه با نصب بر روی دیوار، امکان انجام فعالیت و کار را تنها از یک طرف برای کاربران فراهم می کند. پس می تواند گزینه مناسبی برای محیط های آزمایشگاهی با ابعاد کوچکتر باشد.

از دیگر ویژگی های این سکوبندی یک طرفه آزمایشگاهی، می توان به مقاومت بالای آن و تحمل وزنی تا حدود ۲۰۰ کیلوگرم اشاره کرد. البته وجود چنین مقاومتی علاوه بر امکان نصب انواع شیرآلات، سینک آزمایشگاهی و پریزهای برق (تک فاز یا سه فاز)، محلی را برای نگهداری انواع تجهیزات آزمایشگاهی فراهم می کند.

 • سکوبندی دو طرفه یا جزیره (میزهای وسط آزمایشگاه)

سکوبندی دو طرفه با نصب بر وسط آزمایشگاه امکان دسترسی راحت تر و استفاده از دو طرف را برای کاربران فراهم می کند.

این مدل از سکوبندی نیز همانند میزهای کناری آزمایشگاه (سکوی یک طرفه) با داشتن قفسه و میز کار برای کاربران، محلی را برای نصب و نگهداری تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، شیر آلات و سینک های شستشو ایجاد می کند.

جنس سکوبندی آزمایشگاه

اگرچه جنس سطح رویه سکوبندی دو طرفه بسته به نوع کاربری و فعالیت هر آزمایشگاه متفاوت می باشد اما، عموما بسته به نیاز هر محیط از موادی چون استیل، سرامیک ضد اسید، HPL، سنگ های گراینت و فایبر گلاس تهیه و تولید می شوند.

اسکلت بدنه آن نیز برای مقاوم بودن در برابر مواد خورنده، مواد شیمیایی آزمایشگاهی و جلوگیری از زنگ زدگی، از پروفیل های فولادی با پوشش رنگ الکترواستاتیک و یا پلی آمید ضد اسید ساخته می شوند.

اجزای مختلف سکوبندی آزمایشگاه

 • میز شستشو

بخشی از سکوبندی آزمایشگاهی شامل میز شستشو می شود که با قرار گیری سینک، شیر آب، رک آزمایشگاهی و در برخی مواقع چشم شوی آزمایشگاهی، کاربران می توانند برای شستشوی ظروف آزمایشگاهی و… از آن استفاده نمایند.

این میز آزمایشگاهی می تواند بسته به نوع کاربری محیط، بصورت جداگانه و یا چسبیده به سکوبندی یک طرفه و یا دو طرفه قرار گیرد و با داشتن بدنه ای از جنس PVC، فضایی ضد آب و رطوبت را ایجاد نماید.

 • سینک آزمایشگاهی

با وجود میز شستشو در آزمایشگاه، قرار گیری سینک های آزمایشگاهی نیز در محیط الزامی می شود.

سینک آزمایشگاهی از دیگر اجزای سکوبندی آزمایشگاه است که معمولا برای شستشو لوازم آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

این سینک ها به جهت استفاده مواد شیمیایی و دیگر مواد خورنده و خطرناک در محیط برای جلوگیری از هرگونه آسیب، بهتر است از جنس مواد مقاوم همچون سرامیک آزمایشگاهی، اپوکسی و پلی پروپیلین ساخته شوند.

 • میز توزین آزمایشگاهی (میز ترازو)

بدلیل ایجاد دقت بالا در اندازه گیری نمونه ها به کمک ترازو های آزمایشگاهی، استفاده از میز توزین توصیه می شود.

میز توزین آزمایشگاهی با جلوگیری از تاثیر هر گونه ارتعاشات موجود در محیط آزمایشگاهی در اندازی گیری، باعث افزایش دقت در کار می شود. به همین منظور بهتر است برای ساخت این میزهای ازمایشگاهی از بتن و یا شاسی فولادی برای دفع هر گونه لرزش و ایجاد دقت در اندازی گیری استفاده شود.

همچنین برای کاهش تاثیرات جریان هوا می توانید با قرار دادن میز بر روی ضربه گیر و قرارگیری در فاصله مناسب از در و پنجره، عملکرد ترازو را افزایش دهید.

 • کابینت آزمایشگاه

کابیت های آزمایشگاهی از مهم ترین اجزای سکوبندی آزمایشگاه به شمار می رود که برای ایجاد نظم، افزایش ایمنی و عملکرد آزمایشگاه بسیار ضروری هستند.

این کابینت های پرکاربرد هم بعنوان کمدهای های نگهدارنده مواد آزمایشگاهی و هم بعنوان قفسه هایی جهت نمایش لوازم و تجهیزات بکار برده می شوند.

علاوه بر این، برای ایجاد نظم بیشتر و زیبایی در محیط های آزمایشگاهی، می توانند بصورت قفسه های پوشاننده تاسیسات و لوله های آب و گاز و… مورد استفاده قرار گیرند.

به همین منظور بسته به نیاز هر کاربر و نوع فعالیت محیط، عموما در ابعاد و انواع مختلف و بصورت کابینت های زمینی و یا دیواری طراحی و تولید می شوند.

پس توجه به نوع چیدمان و انتخاب نوع کابینت آزمایشگاه، بسیار مهم و ضروری است.

جنس کابیت های آزمایشگاهی

کار با مواد شیمیایی و آزمایشگاهی باعث شده است تا آزمایشگاه به یک محیط مرطوب تبدیل شود بنابراین، برای جلوگیری از هرگونه آسیب به کابینت های آزمایشگاهی، بهتر است آن ها را از جنس هایی چون PVC و استیل ضد زنگ تهیه کنید.

البته برای ایجاد ظاهری زیباتر، امروزه از چوب (ورقه های MDF) برای ساخت کابینت و قفسه های آزمایشگاهی استفاده می شود اما نسبت به PVC و استیل ضد زنگ، مقاومت کمتری دارند.

انواع سکوبندی آزمایشگاه و کاربرد هر کدام

انواع کابینت آزمایشگاه:

 • کابینت های دیواری

برای استفاده بیشتر از محیط و سطوح بالای سکوبندی آزمایشگاه و کابینت های زمینی، استفاده از کابینت های دیواری پیشنهاد می شود.

این کابینت ها نیز همانند دیگر قفسه های آزمایشگاهی برای نگهداری مواد بسیار مناسبند اما بدلیل نصب برای روی دیوار بهتر است تا برای نگهداری مواد کم خطر، سبک و یا مدارک آزمایشگاهی استفاده شود.

جنس کابینت های دیواری:

کابینت های دیواری به جهت نصب در ارتفاع و ایجاد دید بیشتر، می توانند با درهای شیشه ای ساخته شوند.

 • کابیت های زمینی

کابینت های زمینی از رایج ترین نوع کابینت آزمایشگاهی است که هم بعنوان میز کار برای کاربران و هم بصورت قفسه های نگهدارنده مواد و دستگاه های آزمایشگاهی به کار می روند.

با تراز کردن پایه های این کابینت ها بر روی زمین و نصب بر روی دیوار، ضمن افزایش دقت در کار، می توان از هرگونه جابجایی کابینت و لوازم روی آن جلوگیری کرد.

شرکت لوازم آزمایشگاهی شیمی پژوه با داشتن سالها تجربه، تولید کننده انواع کابینت آزمایشگاه با مشخصات متفاوت است. برای خرید میز آزمایشگاه و طراحی سکوبندی آزمایشگاه مناسب شرایط آزمایشگاه‌تان با کارشناسان شیمی پژوه تماس بگیرید.

 

انواع سکوبندی آزمایشگاه و کاربرد هر کدام

مجله سلامتی پلاس ماد

 

بلوغ جنسی دختران

مقاله قبلی

خواص گریپ فروت برای لاغری

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *