اگزما و کرونا ویروس
اطلاعات عمومیبیماریدسته‌بندی نشده

اگزما و کرونا ویروس

اگزما و کرونا ویروس

شستشوی مناسب دست ها یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری از انتشار ویروس هایی مانند کرونا ویروس جدید (کووید-۱۹) و آنفولانزا است. اما زمانی که به یک بیماری پوستی مانند اگزما (درماتیت آتوپیک یا اگزما دیس هیدروتیک) مبتلا هستید، شستن دست ها اغلب می تواند منجر به خشکی و ترک خوردگی پوست، خارش، درد و احتمالا عفونت شود. بنابراین چگونه افرادی که به اگزما مبتلا هستند، می توانند ضمن محافظت از ابتلا به کروناویروس، از پوست خود نیز محافظت کنند؟

اگزما و کرونا ویروس

شیوع کرونا ویروس جدید در دنیا، باعث شده تا پزشکان یک سری توصیه‌های مهم بهداشتی برای مبتلا نشدن ارائه کنند که این توصیه ها شامل شست‌وشوی مکرر دست‌هاست؛ در حالیکه استفاده بیش از حد از مواد شوینده و ضدعفونی کننده می‌تواند به پوست دست، آسیب زده و منجر به بروز زخم یا اِگزما شود. چربی مفید روی پوست می تواند در اثر شستشوو ضد عفونی با الکل و مواد شوینده حل شود. بر همین اساس وقتی به دفعات زیاد دست‌هایمان را با مواد شوینده یا الکل می‌شوییم، چربی سطح پوست کاهش می‌یابد و بدین ترتیب به نوعی با شست‌وشوی زیاد لایه محافظ پوست را از بین می‌بریم.

بنابراین میتوان توصیه کرد:

بهتر است از آب ولرم یا سرد و شوینده ملایم جهت شتشو استفاده شود، حتماً بعد از شستن دست ها آنها را خشک کنیم.

به خصوص لای انگشتان را و بصورت مکرر و مرتب از مرطوب کننده ها (حدود ۱۵ بار در روز) استفاده کنیم و بهتر است از مرطوب کننده هایی با پایه اوسرین، اوره و سِرآمیدها(یک خانواده بزرگ از لیپیدهای مومی) استفاده شود که به ترکیبات چربی پوست شبیه تر باشند و بهترین محصولات هم کرمهای تجاری شرکتهای معتبر دارویی است که اغلب در داروخنه ها موجود است. مرطوب کننده بلافاصله بعد از شستن باید استفاده شود به خصوص بعد از استحمامکه هنوز بدن و دست ها نم دار هستند، باید استفاده شده تا رطوبت حفظ شود. در موارد ایجاد اگزما حتماً مقدار کافی از مرطوب کننده یا وازلین شب هنگام زده شود و دستکش پلاستیک پوشیده شود تا جذب کافی اتفاق بیفتد. قبل از شستشو حتماً انگشترهای دست خارج شوند و در شرایط فعلی بهتر است از ساعت و انگشتر استفاده نشود چراکه خود منبع ذخیره ویروس هستند. از تماس مستقیم با شوینده های اسیدی و قلیایی و مواد محرک مثل گوجه فرنگی و میوه های سوزاننده جلوگیری شود.

 

 

درمان اگزما ی دستها ناشی از شسشتوی زیاد:

*تقویت سیستم ایمنی بدن به کاهش علائم اگزما کمک میکند.
*چربی پوست در الکل و موادشوینده حل میشود. لذا استفاده از مرطوب کننده هایی با پایه چربی یا اوره پس از شستشویا ضدعفونی کردن دستها الزامیست.
*حتما پس از شستشوی دستها با دستمال کاغذی آنها را خشک نمایید.
*استفاده از دستگاه بخوریا رطوبت ساز در منزل کمک کننده میباشد.
*خاراندن پوست ،استرسهای روحی ،عادت ماهیانه بانوان ،تغییرات آب و هوایی ،برخی از انواع غذاها موجب افزایش علایم اگزما میشود،لذا رعایت موارد مناسب به کاهش اگزما کمک میکند.
*اگزما پس از درمان هم نیازمند کنترل و مراقبت است . لذا در انتخاب ترکیبات شوینده و مرطوب کننده دقت لازم راداشته و از محصولات پوستهای حساس استفاده نمایید.

 

توصیه هایی برای پیشگیری از بد تر شدن اگزما

هبه طور کلی شستشوی دست ها بهتر از ضد عفونی کردن آنها است، به خصوص زمانی که بلافاصله از مرطوب کننده استفاده می کنید. استفاده از مرطوب کننده بعد از هر بار شستن دست ها، می تواند مانع از خشک شدن پوست شود.

 

اگر دست های افراد مبتلا به اگزما خشک و ترک خورده شوند، آیا باید به پزشک مراجعه کنند؟ چگونه باید درمان شوند تا از بروز عفونت جلوگیری کنند؟

کیفیت خوب مواد مصرفی برای پوست، یکی از جنبه  های مهم بهداشت دست  ها به شمار می رود. افرادی که مستعد ابتلا به اگزمای دست و یا درماتیت آتوپیک می باشند، از صابون های زبر کننده  و یا شستشوی مکرر دست ها باید اجتناب کرده و برای محافظت از پوست و بدتر نشدن شرایط اگزما از مرطوب کننده  های پوست استفاده کنند. اما اگر این کار کافی نباشد، می توان درمان های موضعی را به منظور کاهش التهاب ناشی از اگزما تجویز کرد.

 

اگزما و کرونا ویروس

مجله سلامتی پلاس ماد

 

خدمات پزشکی در منزل با اپلیکیشن پالسی نو

مقاله قبلی

اختلال یادگیری در کودکان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *