ایدز
بیماریسبک زندگیسلامتمشاوره

ایدز

ایدز

نزدیک به ۳۷ میلیون انسان در سراسر جهان به بیماری ایدز مبتلا هستند. ایدز یکی از بدترین بیماری‌های فراگیر در تاریخ معاصر است.

ایدز و یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی ، بیماری است که در آن سیستم ایمنی انسان به شدت تخریب می‌شود

و عامل آن ویروس نقص ایمنی انسانی و یا اچ‌ آی‌ وی است و آخرین سطح آلودگی این ویروس است.

اچ‌آی‌وی با حمله و ورود به جریان خون به سلول‌های سی‌دی۴ و یا لنفوسیت‌های تی کمک‌کننده که نوعی گلبول‌ سفید هستند متصل می‌شوند. سلول‌های سی‌دی۴ وظیفه‌ی مقابله با آلودگی‌ها را دارند ابتدا اچ‌آی‌وی خود را به سلول‌ سی‌دی۴ متصل می‌کند و با آن مخلوط می‌شود سپس اچ‌آی‌وی مواد ژنتیکی خود را درون سلول سی‌دی۴ تخلیه می‌کند که با دی‌ان‌ای سلول ترکیب می‌شوند.

این عمل سبب می‌شود تا ویروس بتواند پروتئین اچ‌آی‌وی بیشتری درون سلول تولید کند. پروتئین‌ها سپس بسته‌بندی و رها می‌شوند تا به دیگر سلول‌های سی‌دی۴ حمله کنند . بدون وجود داروهای اچ‌آی‌وی،‌ آلودگی در اشخاص پخش می‌شود و ظرف ۱۰ تا ۱۲ سال تبدیل به ایدز می‌شود.

کاهش سطح ایمنی بدن، بیماران مبتلا به ایدز را در برابر تعدادی از بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌کند :

مانند عفونت‌،‌ زوال عقل و سرطان

دانشمندان بر این باورند که اچ‌آی‌وی از غرب آفریقای مرکزی شروع شده است زیرا ویروس‌های مشابهی در شامپانزه‌ها و گوریل‌های این منطقه نیز یافته شده. تقریبا با آغاز قرن بیستم این ویروس با مصرف گوشت شامپانزه،‌ به انسان منتقل شد.

سپس ویروس توسط فردی ناقل در دهه‌ی ۱۹۶۰ از قاره‌ی آفریقا در سراسر جهان گسترده شد. در ۱۹۸۲ دانشمندان نام این بیماری را ایدز گذاشتند و یک سال بعد ویروس آن را اچ‌ای‌وی نامیدند.

از آن زمان ۷۷.۳ میلیون انسان در سراسر جهان به اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اند که اکثر این بیماران در کشورهایی با منابع بسیار کم زندگی می‌کنند.

دانشمندان در تلاشند تا روزی درمانی برای ایدز بیابند

در حال حاضر،‌ پیشرفت‌های بیوتکنولوژی، همچنین افزایش آگاهی، جلوگیری و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتیجان بسیاری از افراد را نجات داده است

و ممکن است کلید نابودی همیشگی این بیماری باشد.

 

ایدز

مجله سلامتی پلاس ماد

مکانی امن برای خواب کودک

مقاله قبلی

هوای تمیز در شهرها

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در بیماری