با دروغگویی بچه ها چه باید کرد؟
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

با دروغگویی بچه ها چه باید کرد؟

با دروغگویی بچه ها چه باید کرد؟

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily ،به همان اندازه که ممکن است دوست داشته باشیم فکر کنیم فرزندان ما همیشه حقیقت را خواهند گفت، واقعیت این است که دروغ گفتن چیزی است که بیشتر کودکان در یک نقطه یا نقطه دیگر آن را تجربه می کنند. والدین باید در نظر داشته باشند که دروغ گفتن بخشی طبیعی از رشد کودک است و در بیشتر موارد، کودکان از این رفتار پیشی می گیرند.

چرا بچه ها دروغ می گویند؟

والدین باید هنگام پرداختن به این مشکل رایج، سن کودک، شرایط و دلایل دروغ و اینکه چند بار درگیر این رفتار است را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، بسیاری از کودکان کوچکتر معمولاً کوچکتر از ۶ سال هنوز نمی توانند تمایز روشنی بین خیال و واقعیت قائل شوند، و “دروغ” آنها ممکن است فقط تصویری از تصورات آنها باشد. گفته می شود ،کودکی در سن ۴ سالگی کاملاً قادر است عمداً دروغ بگوید تا دچار مشکل نشود یا چیزی را که می خواهد می خواهد بدست می آورد.

برخی از دلایل شایع دروغ گفتن در کودکان سن مدرسه عبارتند از:

 1. آرزو بازی خیالی دارند
 2. ترس از مجازات
 3. تمایل به لاف زدن برای دوستان / همکلاسی ها برای تقویت وضعیت و تحت تأثیر قرار دادن آنها
 4. برای جلوگیری از کاری که نمی خواهند انجام دهند (مانند تمیز کردن اسباب بازی ها)
 5. تمایل به ناامید کردن والدین هنگامی که انتظارات کودکان زیاد است
 6. نارضایتی از چیزی در زندگی آنها
 7. تلاشی برای جلب توجه‎

وقتی بچه ها دروغ می گویند‎ چه کار باید بکنید ؟

با دروغگویی بچه ها چه باید کرد؟

در اینجا نکاتی مفید برای یادآوری در هنگام برخورد با دروغ ذکر شده است:

 1. علت اصلی دروغ را بررسی کنید. آیا کودک شما به راحتی، گفتن یک داستان بلند برای بخشی از یک بازی فانتزی را بلد است؟ آیا او قصد دارد شما را گمراه کند زیرا نمی خواهد مجازات شود؟ اگر فرزند شما به سادگی از تخیل خود استفاده می کند ، به او کمک کنید تا بدون دلسردی از خلاقیت خود بین واقعیت و داستان فرق بگذارد (بنابراین اگر اصرار دارد که او با دوستان خیالی خود به ماه رفته باشد ، پس توضیح دهید که به نظر می رسد خیلی سرگرم کننده است که شما هم دوست دارید به آنها بپیوندید. البته اگر بیش از حد داره این تخیل را تکرار می کند.) از طرف دیگر ، اگر ادعا کند که یک دوست خیالی چیزی را شکسته است که قرار نبود او به آن وسیله دست بزند، ابتدا به او اطمینان دهید که اگر به شما بگوید واقعاً چه اتفاقی افتاده است از طرف شما دچار دردسر نخواهند شد. و دعوایش نمی کنید. سپس توضیح دهید که می فهمید که اگرچه گاهی راحت تر می توان باور کرد که شخصی دیگری کاری را انجام داده است که نمی خواهد اعتراف کند، گفتن حقیقت همیشه به بهتر کردن امور کمک می کند.
 2. کاری نکنید که بچه ها احساس کنند که نمی توانند به شما حقیقت را بگویند. اگر کودکی نگران است که شما عصبانی شوید، ممکن است سعی کند به هر قیمتی از گفتن حقیقت خودداری کند. نکته مهم این است که به کودک خود کمک کنید تا احساس امنیت، و پشتیبانی کند تا او بداند که می تواند بدون از دست دادن محبت و عشق از طرف والدینش، با شما صحبت کند. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد وقتی بچه ها را به دلیل دروغگویی مجازات می کنید یا تهدید می کنید، کمتر احتمال دارد که حقیقت را بگویند. به فرزندتان توضیح دهید که اگر او حقیقت را به شما بگوید، عصبانی نخواهید شد و حقیقت برای شما مهمتر از هر چیز دیگری است. سپس با آرامش گوش دهید و جلوی هرگونه رفتار نادرست خود را بگیرید؛ به جای سرزنش کردن کودک برای دروغی که گفته بروی پیامدهای دروغگویی آنها تمرکز کنید و اقداماتی برای این رفتارش داشته باشید. اگر او سعی داشت دروغ بگوید، او را بخاطر صادق بودن با شما تشویق کنید و او را حمایت کنید از اینکه گفتن حقیقت برایش دشوار بوده ولی با شما صادق بوده و حقیقت ماجرا رو برای شما گفته است.

۳ . به جای مجازات، به فرزندتان از پیامد های بد به خاطر دروغگوییش توضیح بدهید. تفاوت در چیست؟ مجازات از آنجایی ناشی می شود که از دروغگویی کودکتان عصبانی شدید. در حالی که عواقب آن خیلی بدتر است و باید بر اصلاح رفتار نادرست متمرکز شود. تا نتیجه بهتری در پی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فرزند شما نسبت به انجام کارهای خود دروغ گفت، در مورد اهمیت مقابله با رفتار نادرستی که ناشی از دروغگویی کودک است، با او گفتگو کنید. با کودک گفتگو کنید در مورد جبران اشتباهش باید یک کار درست را انجام دهد. مانند انجام کارهای اضافی مناسب سن کودک در خانه. که می تواند جمع کردن اتاقش یکی از این کارها باشد.

 1. به فرزند خود را برچسب دروغگویی نزنید. برچسب ها نه تنها می توانند صدمه آور باشند، بلکه می توانند تأثیر ماندگاری در نحوه دید کودک نسبت به خود و شخصیت او داشته باشند. اگر او را دروغگو صدا کنید ، ممکن است خود به عنوان یک شخص دروغگو باورکند و مطابق با آن رفتار کند. «بهتر است به کودک خود بگویید فکر می کنم راستش رو به من نگفتی! می خواهی بیشتر به آن فکر کنی؟»
 2. انتظارات خود را روشن بیان کنید. به فرزند خود بگویید دروغ گفتن چیزی است که شما در خانواده خود نمی خواهید. به او اطلاع بدهید که گفتن حقیقت به همان اندازه رفتارهای خوب دیگری که از او انتظار دارید، و او انجام می دهد با ارزش است. مانند صحبت کردن با شما با احترام و صحبت نکردن در صورتی که پشتش به شما است یا تلاش برای دعوا نکردن با خواهر و برادرهای خود، و شما به این رفتارهای خوب کودک که انجام می دهد اهمیت می دهید. و برایتان با ارزش است.
 3. رفتار خود را هنگام گفتن حقیقت ارزیابی کنید. آیا اغلب می خواهید به دروغگویی متوسل شوید وقتی می خواهید از موقعیتی دوری کنید یا چیزی را که می خواهید بدست آورید؟ به عنوان مثال، اگر فرزند شما متوجه شود که شما در مورد نگهداری گربه همسایه تان می گویید که شما نمی توانید از گربه اش وقتی همسایه سفر است مراقبت کنید و به او غذا بدهید، زیرا شما یک نفر را دارید که باید از او مراقبت کنید. در حالی که حقیقت این است که شما از گربه خوشتان نمی آید و تمایل ندارید که از گربه مراقبت کنید. و فرزند شما این پیام را دریافت کرده، بزرگترها برای پیش بردن اهدافشان به راحتی دروغ می گویند. پس من هم  می توانم در برخی از شرایط به راحتی دروغ بگویم و اشکالی هم ندارد. «ما والدین بیشتر باید مراقب رفتار خود باشیم تا الگوی خوبی برای تربیت و رشد کودک خود باشیم .»
 4. در مورد تأثیر دروغ گفتن به نوجوانان در روابط صحبت کنید. توضیح دهید که دروغ گفتن می تواند به اعتمادی که بین افرادی که عاشق یکدیگر هستند، آسیب برساند. از فرزندتان بخواهید تصور کند اگر در مورد چیزی به او دروغ گفته اید، چه احساسی نسبت به شما دارد. آیا او دفعه بعد به شما شک می کند؟ آیا این امر بر نحوه اعتماد او به شما تأثیر خواهد گذاشت؟

‎در آخر ، به خاطر داشته باشید که اگر کودکی به طور مکرر دروغ گفت، حتی پس از دیدن پیامدهای بعد دروغگویی و اطمینان از عکس العمل شما، ممکن است زمان آن باشد که با پزشک متخصص اطفال یا متخصص روانشناس رفتارهای کودک خود صحبت کنید تا رفتار را ارزیابی کرده و توصیه های بیشتری در مورد نحوه برخورد با این رفتار ها را برایتان توضیح بدهند.

 

 

با دروغگویی بچه ها چه باید کرد؟

مجله سلامتی پلاس ماد

 

خواص نعنا

مقاله قبلی

علت کمبود انرژی بدن

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *