تبلیغات

با فواید و مضرات دستگاه بخور سرد و گرم آشنا شوید

با فواید و مضرات دستگاه بخور سرد و گرم آشنا شوید
دستگاه بخور، نامی آشنا در روزهای سرد سال است. اگر در مناطق سرد و خشک زندگی می‌کنید، حتما می‌دانید که خشکی هوا در کنار سوز زمستان، درد سینوسی را شدت می‎بخشد. در این شرایط تنفس نیز سخت خواهد شد، همچنین احتمال بروز خونریزی بینی، سرفه‎های خشک، ترک لب، خشکی گلو، سوزش چشم و حساسیت‎های مختلف وجود خواهد داشت.
برای حل آن کافی است مقداری رطوبت در فضای بسته منزل مهیا شود، این دقیقا همان کاری است که دستگاه بخور انجام می‎دهد، به این ترتیب دستگاه تنفس عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت. از ویژگی‌های خوب این دستگاه این است که در سایز و شکل‌های مختلف طراحی و ساخته می‎شود و به همین دلیل برای هر مکانی می‎تواند مورد استفاده قرار گیرد. علاوه‎بر بهبود عملکرد سیستم تنفسی، وجود کمی رطوبت سبب سلامتی پوست نیز خواهد شد.
چند نوع دستگاه بخور داریم؟
به طور کلی برای مرطوب نگه داشتن فضای بسته از دو نوع بخور سرد و گرم استفاده خواهد شد. ممکن است این سوال نیز پرسش شما باشد که کدام نوع بخور کاربردی بیشتری داشته و مناسب است؟ باید بدانید که هر کدام از آنها ویژگی‌های خاص خود را داشته و برای هدف خاصی طراحی شده‌اند.
دستگاه بخور گرم، خود به دو نوع تبخیری و التراسونیک تقسیم می‎شود. در نوع تبخیری از الکترود، برای افزایش دمای آب استفاده می‎شود. آنها بیشتر در فصل پاییز و زمستان کاربرد داشته و با تامین کردن میزان رطوبت، باعث کاهش گرفتگی‌های بینی، عفونت‌های مجاری تنفسی و کاهش سرفه‌های خشک خواهد شد. دانشمندان بر این باور هستند که ویروس آنفلوآنزا در محیط‌هایی که رطوبت آنها ۴۰ درصد افزایش داشته است، قادر با ادامه حیات و فعالیت نخواهد بود.
در این نوع از دستگاه‌ها می‎توانید از اسانس گیاهان مختلف نیز استفاده نمایید. در فصل‌های سرد سال به منظور ضدعفونی کردن، محیط پیرامون از اکالیپتوس استفاده می‎شود. در کنار آن می‎توانید از عصاره‌های خوشبوکننده هوا نیز استفاده نمایید. این دستگاه برای افرادی که مبتلا به آسم بود و همچنین از خروپف رنج می‎برند، می‎تواند مناسب باشد.
در نوع التراسونیک دیافراگمی طراحی شده است که از طریق فرکانس فراصوت می‌لرزد. این امر سبب تولید قطرات آب خواهد شد. قطرات در محیط اطراف به شکل رطوبت منتشر می‎شوند. آنها را می‎توانید تک منظوره و یا دو منظوره خریداری نمایید. در انواع دو منظور، از بخور گرم و سرد بهره خواهید بود.
معایب بخور گرم چیست؟
دستگاه بخور گرم نسبت به نوع سرد آن از انرژی بیشتری استفاده می‎کند. از آنجا که از انرژی برق به عنوان منبع انرژی آن استفاده می‎شود، باید نکات ایمنی را به خوبی رعایت کنید. آنها صدای بیشتری از خود تولید می‌کنند، بنابراین شاید استفاده از آنها هنگام خواب شبانه، مناسب نباشد.گرمای تولید شده از سوی آنها بالا است و احتمال سوختگی وجود دارد. بنابراین اگر فرزند خردسالی در منزل دارید، باید محل امنی را برای آن در نظر بگیرید، چرا که مجموعه‎ایی از خطرات بالقوه در آن دیده می‌شود: آب، برق و بخار. همچنین در صورت مصرف طولانی مدت، احتمال بروز آتش‌سوزی نیز وجود خواهد داشت.
چنانچه میزان رطوبت آن به درستی تنظیم نشود، احتمال بروز کپک بر روی دیوار وجود دارد.این نوع از دستگاه‎ها معمولا قیمت بیشتری نسبت به نوع سرد دارند.
دستگاه بخور سرد چیست و چه کاربردی دارد؟
از دستگاه بخور سرد، در روزهای گرم سال استفاده می‎شود. در واقع باید بدانید بخار حاصل از آنها نه تنها گرم نیست، بلکه می‎تواند منجر به کاهش دمای محیط مورد نظر نیز شود. اگر در منزل نوزاد و یا کودک خردسال دارید، استفاده از این دستگاه، برای سیستم تنفسی آنها بسیار مفید خواهد بود. آنها نیز به دو شکل تبخیری و التراسونیک طراحی و ساخته می‎شود.
در نوع تبخیری، از فن و فیلتر برای هدایت بخار استفاده می‎شود. نوع فیلتر فتیله‎ایی بوده و می‎تواند ناخالصی و آلودگی‌هی آب را به خود جذب نماید. آنها نسبت به انواع دیگر از قیمت کمتری برخوردار هستند.
در نوع التراسونیک نیز از لرزش برای تولید بخار آب استفاده خواهد شد. این دستگاه، از نوع تبخیری آن صدای کمتری داشته و به همین دلیل بیشتر مورد توجه قرار می‎گیرند.
نوع دیگری از این دستگاه وجود دارد که به مرطوب کننده‎های مرکزی مشهور هستند. آنها از نظر ابعاد بسیار بزرگ بوده و معمولا با استفاده از کانال‌کشی به ساختمان‎ها، از مزایای آن استفاده می‌شود.
بخور سرد چه مزایایی دارد؟
از جمله مزایای بخور سرد، می‎توان به تامین رطوبت مورد نیاز در فضای مورد نظر اشاره کرد. دقت کنید اگر میزان رطوبت به بیش از ۵۰ درجه برسد، قارچ و کپک‎ها برای رشد و تکثیر، شروع به فعالیت خواهند کرد.
· آنها از انتشار و شیوع عوامل بیماری‌زا مانند ویروس جلوگیری خواهند کرد. به این ترتیب می‎توانید شیوع بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی و آنفلوآنزا را بهتر کنترل نمایید.
· رطوبت پوست را به خوبی تامین می‌کنند.
· باعث کاهش علائم حساسیت و آلرژی خواهند شد.
· مصرف انرژی آن نسبت به بخور گرم بسیار کمتر است.
· با استفاده از آنها خطراتی مانند سوختگی وجود نخواهد داشت.
· برای افرادی که به آسم مبتلا هستند، مناسب است.
معایب دستگاه بخور سرد چیست؟
دستگاه بخور سرد به خودی خودی نمی‎تواند برای سلامتی مضر باشد و اگر به درستی از آن استفاده شود، سلامتی و شادابی بدن را بیشتر خواهد کرد. مشکل از جایی شروع می‎شود که میزان رطوبت از حد مجاز خارج می‎شود. در این صورت شرایط برای رشد عوامل بیماری‎زا مانند قارچ و کپک مهیا خواهد شد. ورود آنها به دستگاه تنفسی، زمینه را برای بروز آلرژی و سایر حساسیت‌های دیگر مهیا خواهد کرد.

شرکت های معتبر تجهیزات پزشکی

مقاله قبلی

تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تبلیغات