بلوغ جنسی پسران
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

بلوغ جنسی پسران

بلوغ جنسی پسران

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از healthychildren، بلوغ پسران یکی از چالش های دوران نوجوانی است که معمولاً همه آقا پسرها را درگیر کرده و به قول خودشان تمرکز زندگی را از آن ها گرفته است. انصافاً باید به آن ها حق  هم داد زیرا مهم ترین و بیشترین تغییرات جسمی و روحی، در این دوران است. حتما پدر و مادرهای زیادی را دیدید که از اخلاق و رفتار پسرشان شکایت می کنند اما آیا کسی درک می کند که پسرها در این سن، چه شرایطی دارند و چه مشکلاتی را تحمل می کنند؟ آیا می دانید در این شرایط با نوجوانتان چه برخوردی داشته باشید؟

داشتن آگاهی لازم درباره دوران بلوغ پسران، فرایند بلوغ آن ها را راحت کرده و باعث می شود خطری آن ها را تهدید نکند.

این موضوع مستلزم مطالعه درباره این دوره و مراجعه به مشاوره نوجوان است. پدران و مادران عزیز نگران نباشند، قطعاً درک متقابل فرزندان و والدین باعث می شود که این دوره دشوار و سخت را به خوبی سپری کنید.

علائم بلوغ پسران چیست؟

علائم بلوغ پسران معمولاً با بزرگتر شدن و تیره شدن رنگ بیضه  آن ها شروع می شود. این به دلیل ترشح هورمون           تستوسترون اتفاق می افتد. هورمون تستوسترون مسئول تغییرات مهم جسمی و آغاز مرحله اسپرم سازی در بیضه هاست.

دیگر علائم بلوغ پسران شامل:

 • بم شدن یا کلفت شدن صدا
 • بزرگ شدن گوش و بینی آن ها
 • چرب شدن پوست و بروز جوش های زیر پوستی
 • رشد مو در ناحیه تناسلی و زیر بقل و ناحیه سینه و شکم
 • آلت تناسلی در این دوران به بزرگترین حد ممکن خواهد رسید و مایع اسپرم در هنگام ارگاسم از آلت تناسلی خارج می شود. در دوران بلوغ اولین ترشح اسپرم، غیر ارادی بوده و گاهی در خواب اتفاق می افتد.

تغییرات اخلاقی سن بلوغ

 • پرخاشگری و عصبانیت
 • لجبازی
 • اعتماد به نفس پایین
 • افسردگی
 • گرایش آن ها به سیگار و موارد مخدر
 • مشکلات اخلاقی و جنسی

درباره بلوغ زودرس پسران چه می دانید؟

بلوغ زودرس پسران به دلیل اختلالات هورمونی مغز و هیپوفیز و غده فوق کلیوی است. هورمونی که در هیپوفیز ترشح می شود گنادوتروپین نام دارد. در بلوغ زودرس میزان این هورمون بالا نیست و این موضوع به دلیل فعالیت بیش از حد سلول های سازنده هورمون مردانه است. ترشح این هورمون در پسران قبل از ۱۱  سالگی و در دختران قبل از سن ۹ سالگی آغاز می شود.

علائم بلوغ زودرس در پسران چیست؟

 • فعالیت های زیاد سلول ها
 • اختلالات هورمونی
 • ناهنجاری های مغزی
 • تومور مغزی یا اختلال در سیستم عصبی مرکزی
 • عفونت های شدید
 • آسیب نخاعی
 • سندروم آلبرایت ( سندروم آلبرایت نوعی اختلال است که در آن زخم ها و تو رفتگی هایی در استخوان ایجاد می شود. )
 • غده تیروئید
 • استرس
 • چاقی

پزشکان می توانند از طریق تصویر برداری و آزمایشات هورمونی، این عارضه را تشخیص دهند.

درمان بلوغ زودرس در پسران

 • اگر بلوغ زودرس به خاطر ترشح هورمون های هیپوفیز باشد، پزشکان می توانند با تزریق داروهای هورمونی آن را کنترل کنند. این هورمون ها به LHRH معروف است و باعث می شود که بلوغ زودرس را متوقف کنند.

کارهایی که والدین میتوانند انجام دهند:

 • تشویق فرزندان به انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش هایی که سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.
 • خوردن میوه و سبزیجات زیاد.
 • پرهیز از خوردن غذاهای فرآوری شده ( مثل سوسیس و کالباس و …. )

مشکلات بلوغ پسران چیست؟

مشکلات بلوغ پسران معمولاً با تغییرات اخلاقی آغاز می شود. در این سن پسران بسیار خشمگین و پرخاشگر می شوند. از طرفی کوچکترین رفتاری باعث می شود که آن ها واکنش نشان دهند. پسران در این سن بسیار حساس می شوند و گاهی ممکن است ساعت ها با کسی صحبت نکنند یا از اتاق بیرون نیایند.

در این شرایط افسردگی و انزواطلبی آن ها نگران کننده خواهد شد.

بعضی از آن ها برعکس در خانه نمی مانند و دوست دارند با دوستان خود بیرون بروند و وقت گذرانی کنند.  این نوجوان سعی میکند از خانواده دور بماند و نمی تواند ارتباط خوبی را خانواده داشته باشد و از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند. در این سن پسران به شدت غریزه جنسی بالایی دارند و ممکن است در این راه به سمت کارهای بد و غیر اخلاقی گرایش پیدا کنند. اگر فرزندتان این شرایط را دارد بهتر است به مشاوره خانواده مراجعه کنید و از او راهکار بگیرید.

درباره بلوغ جنسی پسران چه می دانید؟

بلوغ جنسی پسران معمولاً ترتیب خاصی دارد. معمولاً در سنین ۱۱ سالگی ترشح هورمون های جنسی از هیپوفیز شروع شده و بیضه ها بزرگتر می شود. پس از آن موها در ناحیه تناسلی ، زیر بغل و در ناحیه شرمگاهی رشد کرده و ضخیم می شود. در این حالت در زمان تحریک مایعی به نام اسپرم در بیضه ها جمع می شود. آلت تناسلی شان بزرگ شده و در زمان تحریک جنسی یا به صورت غیر عادی یا در زمان خواب، این مایع از بدنشان بیرون می آید. اگر این هورمون ها تا ۱۴ سالگی ترشح نشوند فرد دچار بلوغ دیرس شده و باید تحت مداوا قرار بگیرد.

در سن ۱۱ تا ۱۵ سالگی به نوجوانان عزیز توصیه می شود با مراجعه به مشاوره فردی درباره مشکلات دوران بلوغ و مسائلی که با آن ها درگیرهستند با درمانگر صحبت کنند زیرا بعضی موارد را نمی توان به والدین گفت.

نحوه برخورد والدین با بلوغ پسران باید چگونه باشد؟

نحوه برخورد والدین با بلوغ پسران اصلا پیچیده نیست. کافی است در فرصت مناسب با پسرتان در این مورد صحبت کنید. بهتر است به پسرتان در مورد مراحل بلوغش و اینکه در طی این مراحل چه اتفاقی در بدنش می افتد توضیح دهید. پدر خانواده موظف است در مورد این مسائل با پسرش صحبت کند.

در مورد ترشحات آلت تناسلی و اینکه چه زمانی تحریک می شود و در مورد تغییرات اخلاقی و خلق و خوی آنها در این دوران باید صحبت کرد و با کمک نوجوان راهکارهایی را برای مدیریت این رفتارها پیدا نمود.

والدین عزیز پسرتان در این مرحله بسیار پرخاشگر و عصبی می شود.

قطعا باید منتظر لج و لجبازی های او در این سن باشید. صبور باشید. جواب لجبازی، لجبازی نیست. اجازه دهید عصبانیتش فروکش کند و بعد در کمال آرامش با او صحبت کنید.

در دوران بلوغ پسران دوست دارند بیشتر با دوستانشان وقت بگذرانند تا با والدین. در این شرایط به والدین عزیز توصیه میکنیم که بیشتر به پسرشان نزدیک شوند. با او به سینما و تفریح بروند و جوری رفتار کنند که فرزندشان با آن ها راحت باشد و او را مثل دوست ببیند تا پدر و مادر.

والدین سعی کنند مسئولیت های فرزندشان را در این سن بیشتر کنند. مثلاً همیشه از او نظر خواهی کنند یا وظایف سخت تری به آن ها محول کنند. در این صورت پسرشان فکر میکند که در خانواده مهم است و والدینش می توانند روی او حساب باز کنند. باید در این مرحله سعی کنید سر نوجوانتان را گرم کنید که کمتر خیالپردازیهای جنسی کند. این خیالپردازی ها بعد از مدتی به ضررش تمام خواهد شد. باید هر چه بیشتر آن را مدیریت کرد.

سوالات متداول

بلوغ پسران از چه سنی شروع می شود؟

بلوغ پسران معمولاً از سن ۱۱ سالگی شروع شده و گاهی تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. پسرانی که در سنین کمتر از ۱۱ سال به بلوغ می رسند دچار بلوغ زودرس شده و افرادی که بعد از ۱۵ سالگی نشانه های بلوغ در آن ها ظاهر می شوند، بلوغ دیرس دارند.

علائم پایان بلوغ چیست؟

در حال حاضر بلوغ جنسی در پسران در ۱۹ سالگی پایان می یابد. رشد استخوان ها متوقف شده و قدشان بلندتر نمی شود. صدای بم آن ها کمی نازک تر شده و به حالت طبیعی بر می گردد. کم کم جوش های صورت از بین می رود. به لحاظ اخلاقی کمی اگر محیط برای تربیت نوجوان فراهم باشد، کمی آرام تر شده و ثبات رفتاری و اخلاقی پیدا خواهد کرد و نوجوان تقریبا به حالت عادی بر می گردد.

مراحل بلوغ جنسی پسران چیست؟

مراحل بلوغ جنسی پسران از ۱۱ سالگی تا ۱۴ سالگی به این شرح است:

معمولا در ۱۱ سالگی بیضه و آلت تناسلی بزرگ تر شده و موهای ناحیه تناسلی بیشتر می شود و به حالت مجعد در می آید. قد آن ها تا حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر بلند تر خواهد شد.

در مرحله دوم که بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی اتفاق می افتد، اسپرم ساخته می شود و کیسه بیضه از قبل تیره تر خواهد داشت. حجم بیضه ۱۵ تا ۲۰ میلی لیتر خواهد شد. در سن ۱۴ سالگی رشد قدی کند تر می شود. موی ناحیه تناسلی بیشتر و بیشتر می شود و بیضه ها به بزرگترین اندازه خود خواهد رسید. حجم بیضه حدود ۲۰ میلی لیتر می شود. سن بلوغ تا ۱۹ سالگی تمام تمام می شود.

 

 

بلوغ جنسی پسران

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

 

 

بادکش درمانی چیست؟

مقاله قبلی

پیش دیابت و ۶ نشانه آن

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *