تبلیغاتروانشناسی

بهترین روانشناس کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 

هدفمند بودن: هدف داشتن یک شبه ایجاد نمی شود. یک روانشناس خوب مسیر موفقیت خود را وابسته به شانس و تصادف در نظر نمی گیرد. او مدام پرونده های کاری ماه گذشته و سال گذشته را بررسی می کند، رویکرد فعالیت خود را می سنجد و سعی می کند طبق همان پیش برود. او بسیار هدفمند است و به نوعی می تواند در روبرویی با مشکلات ترس را کنار بگذارد. او از اینکه یک اتفاق برای بار اول افتاده است هرگز نمی ترسد.

محترم شمردن بیمار: بی احترامی به بیمار هرگز رفتار حرفه ای از یک روانشناس خوب نخواهد بود. مثلاً شاید موضوعی که ذهن بیمار را مشغول کرده است آنقدر ساده باشد که از نظر روانشناس خنده دار به نظر برسد اما بهترین روانشناس کسی است که برای جز به جز مشکل یک بیمار اهمیت قائل می شود و سعی می کند درد بیمار را درد خود بداند. او به همه شرایط ایجاد شده برای بیمار نظارت دارد.

نظم در تعداد جلسات: پروسه روان درمانی باید با نظم خاصی همراه باشد. روان درمانی با یک جلسه حل نمی شود و یک روانشناس خوب برنامه ریزی درستی در خصوص جلسات دارند و به نوعی ساختارمندی جلسات را طبق سلیقه بیمار و پرونده بیماری وی تنظیم می کند. مثلاً اختصاص دادن زمانی برای مشاوره که با زمان کاری و زندگی بیمار ناسازگار است هرگز رفتار درستی از یک روانشناس حرفه ای نخواهد بود.

مهارت گفتگو: ساده صحبت کردن یکی از مهمترین ویژگی های روانشناس خوب است. استفاده از کلمات سنگین و اصطلاحات علمی، شاید نشان از سواد بالای روانشناس باشد اما برای بیمار نمی تواند نتیجه بخش باشد و بیمار را سر در گم می کند. بهترین روانشناس کسی است که بتواند به زبان بیمار با او صحبت کند. با کودک کودکانه حرف بزند، با زن ، لطافت زنانه را در نظر بگیرد و با مرد، با قدرت و ارزش صحبت کند. او کسی است که روحیات یک زن شکست خورده را درک می کند و با یک فرد که به دام اعتیاد گرفتار شده است رفتار محترمانه دارد.

هیچ روانشناسی بدون اخلاق موفق نیست
اگر به دنبال بهترین روانشناس برای حل مشکلات خود هستید، بهتر است نقش اخلاق را جدی بگیرید! یک روانشناس هر چقدر هم که با سواد باشد، مطالعه داشته باشد، ده ها مقاله به چاپ رسانده باشد و در کنفرانس های مختلف سخنران باشد اگر اخلاق درستی نداشته باشد نمی تواند محبوب باشد.
روانشناس خوب به اندازه مهربان است، خود را درگیر خشم نمی کند، با صدای بلند با بیمار صحبت نمی کند. آداب معاشرت خوبی دارد. درست لباس می پوشد و از بالا به افراد نگاه نمی کند. او گرفتاری های داخل منزل خود را وارد حیطه کاری نمی کند.
یک بیمار ممکن است زمانی که اقدام به تعریف یک داستان غم انگیز از زندگی خود می کند، داد بزند، گریه کند، رفتارهای وحشیانه داشته باشد، بهترین روانشناس کسی است که می تواند همه این رویکردها را مدیریت کند بدون اینکه اخلاق را زیر سوال ببرد.
دنیای روان درمانی دنیای تغییر است. روشی که انتخاب می شود در زندگی بیمار تغییراتی ایجاد می کند و به نوعی برای بیمار یک چالش جدید است. بهترین روانشناس کسی است که در هر تغییر در کنار بیمار باشد و نقش حمایتی خود را داشته باشد. درست مانند مربی شنا که شناگر را وارد عمق بیشتر می کند اما حمایت گر وی است تا بتواند شنا را به درستی یاد بگیرد.

یک نسخه برای همه پیچیده نمی شود!
پیچیدن یک نسخه برای هر بیمار نشانه یک روانشناس کم سواد و بی حوصله است! هر بیماری مسیر خود را دارد، میلیون ها مسیر درمانی وجود دارد که روانشناس باید آن را یاد گرفته باشد و در تشخیص شرایط حرفه ای عمل کند. از یاد نبرید که همه روش هایی که برای درمان انتخاب می شود باید واقعی و قابل اجرا باشند. انتظار غیر قابل اجرا از بیمار خود یک رفتار غیر حرفه ای و نتیجه در بر ندارد. مطالعات و تجربیات یک روانشناس سهم بزرگی از موفقیت او است. اینکه با بیماران مختلفی روبرو شده باشد و بتواند سیاست های رفتاری متنوعی را در نظر داشته باشد. او باید بتواند موقعیت یادگیری را در خود افزایش دهد و هر روز به فکر تکمیل خود باشد.

برخورداری از خدمات مشاوره روانشناسی
خانم دکتر لیلا جبلی با جدیدترین تکنیک های روان درمانی توانسته، در دنیای روانشناسی، قدمی به سمت آرامش فراهم سازد. او بهترین روانشناس را کسی می داند که با بیمار خود رفیق است. برای بیمار هم پدر است هم مادر، هم برادر است و خواهر. یک روانشناس خوب فردی است که می توانید هر آنچه که ترس از گفتن آن به دیگری دارید، بدون ترس از قضاوت با وی در میان بگذارید و از آن لذت ببرید. دنیای روانشناسی دنیای عجیبی است، برخی آن را سیاه و سفید می دانند و برخی معتقد هستند خاکستری رنگ بهتری برای این دنیا خواهد بود.

مشاهده مقالات سایت خانم دکتر لیلا جبلی : وبلاگ دکتر لیلا جبلی

ورزش در منزل بعد از ۵۰ سالگی

مقاله قبلی

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تبلیغات