ترس کودک از تاریکی
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

ترس کودک از تاریکی

ترس کودک از تاریکی

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از webmed، بسیاری از بچه ها از تاریکی می ترسند. این که آیا هیولا در زیر تختخواب است که آنها را دنبال می کند. یکی از مسائل کودکان خردسال که بسیاری از والدین را درگیر می‌کند، ترس آنان از تاریکی است. جدای از اهمیت مباحثی مانند چرایی ترس کودکان از تاریکی و مسائل مرتبط با آن، والدین بیشتر از همه دنبال راهکارهای عملی برای مقابله با این مشکل هستند.

ارتباط، احترام و درک صحیح : اولین کاری که والدین باید برای کودک هراسان از تاریکی انجام دهند، برقراری ارتباط صحیح با او، احترام گذاشتن به او و درک کردن او است. اگر والدین روند برقراری ارتباط با کودک را به‌درستی سپری کنند، کودک هم موقع شنیدن صحبت ‌های والدین درباره ترس از تاریکی می‌تواند به درک بهتری برسد.

منظور ما از احترام گذاشتن به کودک نیز این است که او را به‌خاطر ترس ‌هایش تحقیر نکنید یا ترس ‌های او را احمقانه نخوانید، ‌چراکه این کار نه ‌تنها هیچ کمکی به کودک نمی‌کند، بلکه باعث برانگیختگی احساس شرم و گناه در کودک هم می‌شود.

 راهکارهای عملی

 

 • وقتی که با کودک درباره ترس از تاریکی صحبت می‌کنید، آرامش خودتان را کاملا حفظ کنید. از سوی دیگر، شما باید شنونده خوبی برای کودک باشید و موقعی که نوبت صحبت کردن شما می‌شود، نباید طوری رفتار کنید که باعث تشدید مشکل یا اغراق در واقعیت شود.

 

 • والدین باید به کودک اطمینان بدهند که امنیت کامل دارد تا او بتواند ترس خودش را کنترل کند. برای این کار باید به کودک کمک کنید تا به درک درستی از ترس برسد، بنابراین برای او توضیح دهید که ترس چیست و به او کمک کنید تا طبیعی بودن ترس را در انسان‌ ها درک کند.

 

 • والدین هرگز نباید در مقابله با ترس‌های کودکان ناامید شوند. وظیفه والدین این است که به کودک در درک طبیعی بودن ترس از تاریکی کمک کنند، اما هرگز نباید به‌دلیل واقعی نبودن ترس‌های کودک ناامید یا عصبانی شوند. درست است که هیچ هیولایی در اتاق کودک وجود ندارد، اما ترس کودک کاملاً واقعی است. پس هرگز او را مسخره نکنید یا او را دست نیندازید.

 

 • کودکان در ساعات شب نمی‌توانند در مقابل ترس مقاومت کنند و برای همین است که وقتی در تنگنا قرار می‌گیرند، سریعاً سراغ مادرشان را می‌گیرند، بنابراین طوری رفتار کنید که کودک طبیعی بودن این نیاز را درک کند و متوجه شود که در صورت لزوم، شما همیشه پیش او خواهید بود.

 • با این‌که کودکان به ‌خاطر ترس از تاریکی در شب ترجیح می‌دهند در اتاق والدین و در تختخواب آنها بخوابند، اما والدین باید در برابر این خواسته کودکان مقاومت کنند. به‌گفته متخصصان، والدین باید تحت هر شرایطی مرزهای لازم را حفظ کنند و در عوض به کودک برای ترس از تاریکی راهکار ارائه دهند.

 

 • اگر فرزند بزرگ‌تری در خانه دارید، از او نخواهید که در مسأله ترس از تاریکی به برادر یا خواهر کوچک‌ترش رسیدگی کند. وظیفه مراقبت و رسیدگی به کودک فقط بر عهده والدین است، نه خواهر یا برادر بزرگ‌تر. پس اگر کودک را برای خوابیدن به اتاق برادر یا خواهرش بفرستید، باز هم اشتباه کرده‌اید. تعویض محل خواب کودک نمی‌تواند پاسخ مناسبی به ترس او از تاریکی باشد.

 

 • یکی از راه‌های مناسب برای مقابله با ترس کودکان از تاریکی، سر زدن به او در ساعات هماهنگ‌ شده با خودش است، بنابراین می‌توانید از کودک بپرسید که در چه ساعاتی می‌خواهد که والدین به او سر بزنند. بعضی کودکان هم مثلا به یک پتوی خاص، یک اسباب ‌بازی خاص یا یک چراغ‌ خواب خاص نیاز دارند تا بتوانند راحت‌تر بخوابند. در این صورت والدین باید با او همکاری کنند.

 

 • علاوه بر همه نکات ذکر شده، والدین هرگز نباید در ترس از تاریکی با کودک همراهی داشته باشند، بنابراین به کودک نگویید که ما همین الان زیر تختخواب را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم هیچ هیولایی زیر تخت نیست؛ یا مثلا نگویید که اگر بچه خوبی باشی، هیولا هم بی‌سر و صدا خواهد رفت. چنین رفتارهایی یعنی این‌که شما به ترس کودک اعتبار و واقعیت می‌بخشید، درحالی که ترس او اساسا واقعیت ندارد، بنابراین اگر مجبور شدید مثلا داخل کمد را بگردید، به کودک نشان دهید که فقط لباس و کفش داخل کمد است و اصلاً از هیولا صحبت نکنید.

 

 • کودکانی که قبل از خواب تلویزیون تماشا می‌کنند یا با کتاب ‌هایی با نقاشی های دلهره‌آور سر و کار دارند، بیشتر دچار ترس از تاریکی شبانه می‌شوند، بنابراین در ساعات قبل از خواب همیشه خودتان با کودک وقت‌گذرانی کنید. و به او آرامش دهید که خواب راحتی داشته باشد.

 

 • گاهی اوقات مشکلات خاص مانند طلاق والدین، مرگ حیوان خانگی یا تولد فرزند جدید خانواده می‌تواند کودک را در معرض استرس و اضطراب شدید قرار بدهد که غالبا به شکل ترس از تاریکی شبانه هم نمایان می‌شود. اگر چنین مشکلاتی در کار بود، حتما با متخصصان حوزه سلامت روان مشورت کنید.

 

 • اگر همه راهکارهای بالا را امتحان کردید و نهایتاً متوجه شدید که ترس کودک روز‌به‌روز بدتر می‌شود یا خیلی طولانی شده است، باید با متخصصان سلامت روان صحبت کنید تا راه ‌حل مناسبی برای زندگی کودک به‌ دست بیاورید.

 

 

ترس کودک از تاریکی

مجله سلامتی پلاس ماد

 

جلوگیری از پیری زودرس پوست

مقاله قبلی

۱۵ ماده غذایی برای تقویت سلامت ریه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *