تغذیه بعد از زایمان
اطلاعات عمومیتغذیهدسته‌بندی نشده

تغذیه بعد از زایمان

تغذیه بعد از زایمان

تغذیه تازه‌مادرها بسیار پراهمیت است تا ضعف و خستگی آنها را از بین برده و انرژی لازم را برای ادامه این راه پرچالش فراهم کند و البته موجب تقویت سیستم ایمنی بدن مادر شود. به خصوص، اگر مادری شیر خود را به نوزاد می‌دهد، توجه به تغذیه مادر از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

تغذیه بعد از زایمان

تغذیه بعد از زایمان

 

بعد از ۹ ماه انتظار، آمدن نوزاد بسیار لذت‌بخش است اما در کنار آن خستگی زیاد واپسین روزهای بارداری، خستگی ناشی از زایمان و شب زنده‌داری های مکرر، باعث می‌شود هر مادری لذت و افسردگی را توامان احساس کند. رسیدگی به امور منزل و مراقبت از نوزاد که تلاشی ۲۴ ساعته را می‌طلبد کار ساده‌ای نیست و انرژی مادر را تحلیل می‌برد به خصوص در این روزهایی که همچنان شیوع بیماری کرونا وجود دارد. به همین دلیل، تغذیه تازه‌مادرها بسیار پراهمیت است تا ضعف و خستگی آنها را از بین برده و انرژی لازم را برای ادامه این راه پرچالش فراهم کند و البته موجب تقویت سیستم ایمنی بدن مادر شود. به خصوص، اگر مادری شیر خود را به نوزاد می‌دهد، توجه به تغذیه مادر از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

اما بهتر است، چه مواد غذایی به رژیم روزانه مادر افزوده شود؟ اینها مواردی است که در ادامه این مطلب به آن اشاره کرده ایم.

۱. میوه ها

چرا میوه؟ پاسخ، ساده است به خاطر ویتامین C فراوان میوه ها که برای حفظ شادابی، تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از پیری و فرسودگی سلول های بدن لازم است. اگر به میوه‌های ارگانیک دسترسی دارید، آنها را با پوست میل کنید. مصرف روزانه ۲ عدد پرتقال نیاز روزانه را به این ویتامین تامین می‌کند اما بهتر است بدانید که میوه‌های قرمز رنگ و کیوی نیز سرشار از ویتامین  Cهستند. به علاوه، برای ایجاد تنوع می‌توانید از کمپوت یا سالاد میوه نیز استفاده کنید.

۲. سبزی ها و حبوبات

سبزی ها نیز منبع ویتامین C هستند. جعفری و فلفل دلمه‌ای قرمز خام یا پخته شده برای تامین این ویتامین فوق العاده‌اند. بنابراین، بهتر است سبزی های سرشار از آهن و منیزیم را نیز در اولویت قرار دهید. آهن برای رفع خستگی‌های تان ضروری است و منیزیم شما را از خستگی جسمی و روانی رها می‌کند. به علاوه، از مصرف عدس هم غافل نشوید. اگرچه آهن موجود در سبزیجات به خوبی آهن موجود در گوشت و سایر منابع حیوانی جذب نمی‌شوند اما این بدین معنی نیست که به رفع کمبود آهن احتمالی آهن بدن تان کمک نمی‌کنند.

۳. غلات کامل

این مواد غذایی حاوی کربوهیدرات با شاخص گلایسمی پایین هستند. بنابراین، گزینه‌های مناسبی برای حفظ و ذخیره انرژی محسوب می‌شوند. چون بر خلاف مواد غذایی حاوی قند زودجذب، به مرور و در طول روز انرژی آزاد می‌کنند. بنابراین، می‌توانید پاستاهای تهیه شده با آردکامل، برنج کامل و همچنین نان های تهیه شده از آرد کامل )سبوس دار( را در اولویت قرار دهید.

۴. گوشت های قرمز و ماهی های چرب

نباید از مصرف گوشت ها غافل شوید. پروتئین برای بدن ضروری است که باید با مصرف امگا۳ نیز همراه باشد. بدانید که امگا۳ها برای حفظ شادابی پوست، بهبود حافظه و همچنین داشتن خوابی راحت البته در مواقعی که نوزاد اجازه دهد، لازم هستند. از انواع گوشت های قرمز و همچنین ماهی آزاد، ساردین و… هم غافل نشوید.

۵. مغزها و دانه‌ها

در طول روز و به خصوص زمانی که احساس خستگی می‌کنید هم آجیل‌ها و انواع مغزه بخورید. میزان بالای اسیدهای چرب و امگا۳ موجود در این مواد غذایی شما را از ضعف و کسالت ناشی از کار زیاد خلاص می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌کنیم به سالادتان بادام و گردو اضافه کنید.

یادتان باشد که…

تغذیه خوب با اینکه جایگاه بسیار مهمی برای مقابله با خستگی بعد از زایمان دارد اما به تنهایی کافی نیست. به عنوان یک تازه مادر نیاز دارید که روزانه ۳۰ دقیقه را صرفا به خودتان اختصاص دهید. در این مدت فقط به استراحت فکر کنید و تمام مسئولیت‌ها و مشغله‌های روزمره را فراموش کنید. زمانیکه نوزادتان خواب است بدون عذاب وجدان از کارهای نکرده، استراحت کنید تا انرژی و شادابی‌تان را بازیابید. به علاوه، خودتان را به خوردن یک تکه شکلات سیاه دعوت کنید که احساس خوبی به شما می‌دهد.

 

تغذیه بعد از زایمان

مجله سلامتی پلاس ماد

۵ فرمول خوشمزه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مقاله قبلی

راهکارهایی برای حفظ شادابی و زیبایی مو

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *