تبلیغاتتغذیه

تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد

تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد

رژیم غذایی مادر شیرده به اندازه رژیم غذایی او در دوران بارداری مهم است. شیردهی یکی از مهم‌ترین موارد مراقبت از تغذیه کودک است. متخصصی با این مسئله موافق است که تغذیه مادر شیرده بر وزن کودک موثر است. به یاد داشته باشید که هر نوزادی در هفته اول تولد، کاهش وزن را تجربه می‌کند. بعد از آن افزایش وزن کودک، هر هفته به صورت یکسان اتفاق نمی‌افتد و بسته به سن و وزن هنگام تولد متفاوت است.
بنابراین، اگر وزن نوزادتان بعد از تغذیه از شیر مادر تغییری نمی‌کند نگران نباشید. در این مقاله به نکات و فهرست غذاهایی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند شیر خود را افزایش دهید و همچنین وزن فرزندتان سریع‌تر افزایش پیدا کند. در ادامه با موضوع تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد بیشتر آشنا می‌شوید.
تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد باید شامل چه ترکیباتی باشد؟
در حالی که غذاها و نکاتی که در ادامه مطرح می‌شوند برای مادرانی که نگران شد نوزاد خود هستند مفید است، این نکات و غذاها برای همه مادران شیرده مزایای بسیاری دارد. مهم است که به یاد داشته باشید وقتی برای مراقبت از سلامتی فرزند خود به تغذیه خودتان در زمان شیردهی اهمیت می‌دهید درواقع از خودتان به عنوان مادر نیز مراقبت می‌کنید. بنابراین رعایت نکات مربوط به تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد برای شما نیز مفید است.

غذاهای افزاینده شیر
غذاهای افزاینده شیر مادر (Galactogogues) مواد غذایی‌ای هستند که باعث افزایش روند تولید شیر مادر در غدد پستان می‌شوند. برخی از این غذاها عبارت‌اند از:
• جوانه‌های بذر شنبلیله
• بذرها: کنجد سفید، زیره سبز، شاهی، دانه‌های خشخاش
• کدوتنبل
• مارچوبه شاتاواری (در ۳-۴ ماه اول شیردهی به مصرف آن نیازی نیست)
• سیر
• نارگیل
دانه‌ها
دانه‌ها مملو از مواد مغذی شناخته شده هستند که چند مورد از آن‌ها عبارت‌اند از:
• دانه رازیانه
• دانه‌های کنجد سیاه
• بذر گیاه شاهی
• بذر کتان
شیر و لبنیات
محصولات لبنی غنی از کربوهیدرات و حاوی «چربی خوب» هستند. همچنین شیر سرشار از پروتئین است که توده عضلانی بدن را تقویت می‌کند. شیر گاو از همه بهتر است. برای اینکه وزن فرزندتان افزایش پیدا کند لازم است از شیر خامه گرفته و رقیق یا شیر پرچرب استفاده کنید.
اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید یعنی نمی‌توانید شیر و سایر محصولات لبنی را به راحتی هضم کنید می‌توانید شیر بز بخورید. همچنین، می‌توانید نوشیدن شیر گرم را امتحان کنید زیرا هضم آن آسان‌تر است. برای اینکه مصرف شیر به افزایش وزن فرزندتان کمک کند لازم است هر روز دو لیوان شیر بخورید. می‌توانید یک لیوان را صبح و یک لیوان را عصر یا شب بخورید. همچنین می‌توانید از آن در غذاهایی مثل فرنی استفاده کنید.
روغن حیوانی
روغن حیوانی برای رشد مغز کودک بسیار مهم است و کیفیت شیر مادر را نیز بهبود می‌بخشد. اگر نگران افزایش وزن خود هستید از مصرف روغن حیوانی اجتناب نکنید. به یاد داشته باشید که شیردهی و ورزش منظم می‌تواند عوارض جانبی روغن حیوانی را درمان کند. رشد فرزندتان در شش ماه اول، به شما بستگی دارد.
موز
موز یکی از موارد تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد است. احتمال کمی دارد که این میوه موجب آلرژی شود و حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی است. در روز دو عدد موز بخورید.

گندم کامل و غلات
گندم کامل و غلات، کالری زیادی دارند و پر از کربوهیدرات هستند. آن‌ها غنی از فیبر هستند. گندم و جو دو سر گزینه‌های خوبی جهت تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد هستند.
آجیل و میوه‌های خشک
در صورت مصرف آجیل و میوه‌های خشک فرزندتان به وزن مناسب می‌رسد. آجیل و میوه‌های خشک پر از کالری هستند. آن‌ها کلسترول بد بدن را کاهش می‌دهند و انرژی زیادی به بدن می‌رسانند. بادام خیس‌خورده، گردو خیس‌خورده، خرما، زردآلو، پسته، کشمش و انجیر خشک گزینه‌های مناسبی هستند.
سبزیجات
از آنجایی که شما برای افزایش وزن نوزاد خود غذاهایی غنی از چربی خواهید خورد، خوردن سبزیجات به هضم راحت‌تر این غذاها کمک می‌کند. برگ شنبلیله، برگ شوید، اسفناج و لوبیا سبز، سبزیجات مناسبی هستند.
تخم‌مرغ
تخم‌مرغ‌های مرغ پرورش‌یافته دارای مقادیر زیادی اسید چرب امگا ۳، ویتامین A و کولین هستند. نیاز به کولین هنگام شیردهی بیش از هر زمان دیگری است و برای رشد مغز کودک بسیار مهم است.
آب
بطری آب را همیشه کنار خود داشته باشید و سعی کنید هر روز حداقل هشت لیوان آب بخورید. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، زیاد عرق می‌کنید یا ورزش را شروع کرده‌اید لازم است بیشتر آب بخورید. به یاد داشته باشید اگر زیاد عرق می‌کنید یا رژیم کم کربوهیدرات می‌خورید، الکترولیت بیشتری از دست خواهید داد، بنابراین مطمئن شوید که یا برای جبران کردن آن الکترولیت‌ها نمک مرغوب به رژیم خود اضافه می‌کنید یا مکمل باکیفیت خوبی مصرف می‌کنید.

برای مقوی شدن شیر مادر چه کنیم؟
اگر فکر می‌کنید شیر مادرتان مقوی نیست، ابتدا باید بدانید که چیزی به نام «شیر مادر باکیفیت» وجود ندارد. شیر مادر شما همیشه غنی از مواد مغذی است. اگر غذاهای سالم نمی‌خورید، بدن شیر را از مخزن مواد مغذی بدن شما تولید می‌کند. از این رو لازم نیست نگران کیفیت و کمبود مقدار شیر خود باشید. ممکن است بپرسید پس چرا غذاهایی برای افزایش شیر مادر توصیه می‌شوند؟ لازم است بدن شما به اندازه کافی مواد مغذی داشته باشد. در این صورت هم شما و هم فرزندتان سالم خواهید ماند.
نکاتی در مورد شیردهی سالم که باید بدانید
علاوه بر نکاتی که در مورد تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد مطرح شد، لازم است بدانید شیردهی مکرر در افزایش منبع شیر و همچنین افزایش وزن نوزاد تاثیر بسیار زیادی دارد. در ادامه به چند نکته در این مورد اشاره شده است.
• شیر توسط غدد پستانی سینه‌های مادر تولید می‌شود.
• بعد از هر بار شیردهی، شیر در مجاری شیر مادر تخلیه می‌شود و از این رو غدد شروع به تولید شیر برای دور بعدی شیردهی می‌کنند.
• هرچه غدد شیر خود را بیشتر خالی کنید تولید شیر سریع‌تر خواهد بود. همچنین در این صورت، چربی بیشتری در شیر وجود خواهد داشت.
• کودک خود را به‌طور مساوی از هر دو پستان تغذیه کنید.
• هر روز سینه‌های خود را ماساژ دهید تا ظرفیت ذخیره شیر نیز افزایش یابد.
• غذاهایی که در این مقاله مطرح شد را بخورید.
در این مقاله به این موضوع مطرح شد که تغذیه مادر شیرده برای افزایش وزن نوزاد چگونه باید باشد. همان‌طور که مطالعه کردید غذاهای پرکالری، غذاهای پرچرب سالم و سبزیجات بیشتر از همه برای این منظور توصیه شده‌اند. مصرف این غذاها علاوه بر اینکه موجب مراقبت از سلامت نوزادان می‌شود به بهبود سلامت مادران نیز کمک می‌کنند.
برای اطلاع از همه نکات مفید دوران شیردهی به آدرس https://gahvare.net/baby/baby-nutrition مراجعه کنید.

با فواید و مضرات دستگاه بخور سرد و گرم آشنا شوید

مقاله قبلی

آیا تزریق فیلر در دراز مدت باعث بیماری میشود؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تبلیغات