تغییراتی ماندگار در سبک زندگی
اطلاعات عمومیسبک زندگی

تغییراتی ماندگار در سبک زندگی

تغییراتی ماندگار در سبک زندگی – شما یک بار دیگر در خود انگیزه­ ای برای بهتر غذا خوردن، ورزش بیشتر، نوشیدن کافئین کمتر یا هر تغییر مثبت دیگری احساس می­کنید- تغییراتی که مدتی است به خود می­گویید باید ایجاد کنید. قبلاً چند بار برای این کار تلاش کرده­اید – احتمالاً با شروع سال جدید تلاش دیگری را شروع می­کنید – اما تا به حال موفقیت چندانی نداشته­ اید.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد از انجمن روانشناسی آمریکا ایجاد تغییر در سبک زندگی چالش ­برانگیز است، به ویژه وقتی می­خواهید خیلی چیزها را به یکباره تغییر دهید. این بار، به تغییرات موردنظرتان نه به عنوان کاری یکباره، بلکه به عنوان فرایندی تکاملی و تدریجی فکر کنید.

تغییر در سبک زندگی فرایندی زمانبر است و به حمایت نیاز دارد. وقتی آماده­ ی ایجاد تغییری هستید، قسمت دشوار آن تعهد داشتن و ادامه دادن است. بنابراین پس از تحقیق و مطالعه برنامه­ ای بریزید که شما را برای موفقیت آماده کند. برنامه­ ریزی دقیق به معنای تعیین اهداف کوچک و پیشروی قدم به قدم است.

در اینجا پنج نکته­ ای را که انجمن روانشناسی آمریکا برای کمک به ایجاد تغییرات پایدار و  مثبت در زندگی و رفتارها توصیه کرده با شما در میان می­گذاریم:

برنامه­ ای بنویسید که بتوانید به آن پایبند بمانید. برنامه­ ی شما همچون نقشه ­ای است که شما را در مسیر سفر هدایت می­کند. حتی می­توانید تغییر در سبک زندگی­تان را یک ماجراجویی در نظر بگیرید. هنگام برنامه­ ریزی، جزییات را به طور مشخص ذکر کنید. می­خواهید بیشتر ورزش کنید؟ آن ساعتی از روز که می­توانید پیاده­ روی کنید و مدت پیاده­ روی را مشخص کنید. همه چیز را بنویسید و از خود بپرسید که آیا اطمینان دارید این فعالیتها و اهداف برای شما واقع ­بینانه است یا نه. اگر اینطور نیست، با قدم های کوچکتری شروع کنید. برنامه خود را برای یادآوری مداوم، در جایی که بیش از همه جلوی چشمتان است نصب کنید.

با تغیرات کوچک شروع کنید. بعد از اینکه اهداف کوتاه­ مدت و بلندمدت واقع­ بینانه­ ای مشخص کردید، اهداف خود را به مراحل کوچک و قابل دستیابی تقسیم کنید. آنها باید به طور دقیق تعریف شده و قابل سنجش باشند. آیا هدف بلندمدت شما کم کردن ۱۰ کیلو وزن در ۵ ماه آینده است؟ یک هدف گذاری خوبِ هفتگی کم کردن نیم کیلو در هفته است. اگر دوست دارید غذاهای سالم­تری بخورید، به عنوان هدف هفته اول جایگزین کردن دسر با گزینه­ ای سالم ­تر مثل میوه یا ماست در نظر بگیرید. در پایان هفته، با دانستن اینکه به هدف آن هفته ­ی خود رسیده­ اید، احساس موفقیت خواهید کرد.

هر بار یک رفتار را تغییر دهید. رفتارهای ناسالم به مرور زمان شکل می­گیرند، بنابراین جایگزینی آنها با رفتارهای سالم زمان می­برد. بسیاری از افراد وقتی سعی می­کنند چیزهای زیادی را یکجا و خیلی سریع تغییر دهند، دچار مشکل می­شوند. برای بهبود شانس موفقیت خود، هر بار روی یک هدف یا تغییر متمرکز شوید. در حینی که رفتارهای سالمِ جدید به عادت تبدیل می­شوند، سعی کنید هدف دیگری را که به تغییر جامع مورد نظرتان کمک می­کند، به برنامه خود اضافه کنید.

دوستی را در چالش تحولی خود درگیر کنید. اگر شخص دیگری در این سفر همراهتان باشد- خواه دوستتان باشد و خواه همکار یا عضوی از خانواده- باعث می­شود که شما باانگیزه­ تر و نسبت به عملکرد خود پاسخگوتر شوید. این شخص می­تواند دوستی باشد که با شما به باشگاه می­آید یا همکاری که در تلاش است سیگار را ترک کند. درباره آنچه انجام می­دهید با هم صحبت کنید. داشتن شخصی که تقلاها و موفقیت­های خود را با او در میان بگذارید، کار را آسان­تر می­کند.

کمک بگیرید. قبول کمک از کسانی که به شما اهمیت می­دهند و به صحبت­هایتان گوش می­دهند، مقاومت و تعهد شما به تغییر را تقویت می­کند. اگر تحت فشار هستید یا در تحقق اهداف خود احساس ناتوانی می­کنید، از روانشناس کمک بگیرید. روانشناسان برای درک ارتباط ذهن و بدن و همچنین عواملی که باعث تغییر رفتار می­شوند، آموزش دیده ­اند. مراجعه به روانشناس به معنای این نیست که باید یک عمر روان­ درمانی شوید. حتی فقط چند جلسه مشاوره می­تواند به شما در بررسی و تعیین اهداف قابل دستیابی کمک کند یا به مسائل عاطفی که ممکن است سر راه شما قرار بگیرند، بپردازد.

ایجاد تغییراتی ماندگار در سبک زندگی که می­خواهید زمان می­برد و مستلزم داشتن تعهد به تغییر است، اما شما می­توانید این کار را انجام دهید. تنها به خاطر داشته باشید که هیچ کس کامل نیست. شما گهگاهی عقب می­افتید یا دچار لغزش می­شوید. با خود مهربان باشید. هنگامی که کیکی را می­خورید یا از کلاس ورزشی غیبت می­کنید، تسلیم نشوید. اشتباهات جزئی در مسیر رسیدن به اهدافتان طبیعی هستند. عزم کنید که بر خود غلبه کنید و به مسیر تحول بازگردید.

 

مجله سلامتی پلاس ماد

 

درد مفاصل

مقاله قبلی

غذای مضر برای سلامتی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *