تف کردن کودک و راهکارهای آن
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

تف کردن کودک و راهکارهای آن

تف کردن کودک و راهکارهای آن

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily ، تف کردن می تواند یکی از سرکوب گرترین و نا امید کننده ترین رفتارهایی باشد که کودکان در معرض نمایش قرار می دهند. این که کودک شما هنگام گفتن چیزی که نمی خواهد آن را بشنود ، به شما تف می کند ، یا از دوست خود چیزی می خواهد و به او نمی دهد ، تف می کند، مهم است که هرچه سریعتر این عادت را مهار کنید.

چرا بچه ها تف می کنند

بعضی وقتها ، بچه ها فقط برای تفریح ​​تف می کنند. آنها ممکن است به راحتی روی زمین تف کنند ، زیرا فکر می کنند سرگرم کننده است. اگر آنها از کسی واکنشی ببینند، می تواند باعث تفریح ​​و سرگرمی و تف کردن ​​شود. کودکان نوپا گاهی اوقات تف می کنند زیرا این یک راه خوب برای جلب توجه است. تف کردن به کسی، مطمئناً نوعی واکنش و عکس العمل دیگران را نسبت به این رفتار بد به دنبال خواهد داشت.

پیش دبستانی هایی که دچار عصبانیت شدند تمایل به تف کردن دارند. هنگامی که آنها قادر به گفتن احساس ناامیدی و عصبانیت خود نیستند ، تف می کنند تا به دیگران احساسشان را نشان دهند که چقدر ناراحت هستند. کودکی که بعد از انجام این رفتار بد تذکر به او داده نشود ، ممکن است فکر کند تف کردن جایگزین بهتری است.

تف کردن همچنین می تواند یک تاکتیک دفاع از خود باشد. کودکی که دوست ندارد دوستش اسباب بازی او را بردارد و یا به اسباب بازی هایش دست بزند ، ممکن است برای این که او را متوقف کند تلاش کند تا به او اجازه ندهد که به اسباب بازی هایش دست بزند، به او تف کند.

بچه های بزرگتر تمایل دارند که از انجام این رفتار بد ،خودداری کنند. این یک روش عالی گفتن است، “شما نمی توانید مرا کنترل کنید ،” یا “آنجا ، آن را بگیرید!”

بعضی از کودکان مبتلا به اوتیسم یا افرادی با ویژگیهای خاص برای برطرف کردن نیازهای خود از تف استفاده می کنند. برای آنها ممکن است این یک روش مؤثر برای ابراز احساسات خود یا راهی باشد که بتوانند کمی این وضعیت را کنترل کنند.

تف کردن کودک و راهکارهای آن

چگونه به تف کردن کودک پاسخ دهیم

تقریباً همه بچه ها در یک زمان یا زمان دیگری تف می کنند. نقش اصلی والدین به نحوه پاسخگویی به تف کودک، به احتمال زیاد فرزند شما برای اینکه دوباره این کار را انجام بدهد یا نه ارتباط دارد.

در اینجا مؤثرترین راهها برای والدین و نحوه پاسخگویی به رفتار تف کردن کودک  آمده است:

 

  1. آرام باشید

وقتی فرزند شما خونسردی خود را از دست می دهد، بی احترامی – همراه با عامل انزجار – که همراه با تف می باشد ، ممکن است باعث شود که کنترل خود را از دست بدهید. اما ، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یاد بگیرید چطور با احساسات خود که جامعه پسند است و با روشی مناسب کنار بیایید.  اگر واقعاً ناراحت هستید ، فریاد یا تنبیه کردن پیام خوبی ندارد. چند دقیقه به خود زمان بدهید. تا زمانی که به اندازه کافی آرام نشدید کاری انجام ندهید. و بعد از اینکه آرام شدید با صدای عادی و آرام صحبت کنید، و اوضاع رو بررسی کنید.

  1. به فرزند خود بگویید که تف کردن او از طرف شما غیرقابل قبول است

از اینکه برای کودک طولانی صحبت کنید که این رفتار را کنار بگذارد و یا همیشه کودکتان را سرزنش کنید بپرهیزید. به کودک خود یک یادآوری سریع و ساده داشته باشید که «تف کردن ناخوشایند است» یا «تف کردن نامناسب است» ، تمام چیزی است که شما به آن نیاز دارید. خیلی روشن و واضح به کودک خود بگویید که : “تف برای آدامس جویدن است.” اگر کودک شما در جاهای مختلف این رفتار تف کردن را ادامه داد، بزرگسالان یا والدین کودک باید به او صحبت های قبل را در مورد پیامد بد این رفتار یادآوری کنند که به چه دلیل تف کردن بد است.

  1. کودک خود را مجبور به تمیز کردن کنید

یک نتیجه طبیعی مفید برای تف کردن شامل تمیز کردن قسمتی از جایی یا شخصی که کودک تف کرده است. اگر کودک شما روی زمین تف می کند ، مقداری مواد تمیز کننده را به او بدهید تا بتواند آن را از بین ببرد. اگر او به شما یا شخص دیگری تف کرد ، به او کمک کنید تا آن قسمت که آب دهانش را پرت کرده با یک تمیز کننده مناسب شستشو دهید.

 

  1. کودک خود را در یک مکان و زمان خاص قرار دهید

زمان گذاشتن نتیجه مفیدی است ، خصوصاً اگر از تف کردن کودک خود خشم دارید. کودک را متناسب با سنش و یا به مدت یک دقیقه در یک جای مناسب و آرام قرار دهید. این روش می تواند به کودک کمک کند که چطور یاد بگیرد خود را در هنگام خشم و ناراحتی آرام کند.

  1. از تکنیک بازگرداندن یا  Restitution استفاده کنید

اگر فرزند شما به شخص دیگری یا در اموال آنها تف می کند ، ممکن است بازگرداندن آن به ترتیب باشد. به عنوان مثال، اصرار کنید که کودک اسباب بازی مورد علاقه خود را برای یه زور قرض بدهد یا کاری اضافه برای او اختصاص دهید. انجام کاری که جبران رفتار تف کردن کودک را به اموال شخص را دارد به او کمک می کند که این رفتار اصلاح بشود.

  1. به فرزند خود بیاموزید که در عوض تف نکردن چه کاری انجام دهد

وقت خود را صرف آموزش دادن به فرزند خود برای جایگزینی، تف کردن کنید. به او نشان دهید که چگونه از کلمات خود استفاده کند و او را ترغیب به استفاده از مهارت های مدیریت خشم کند . سرانجام ، کودک شما یاد می گیرد که چگونه با احساسات  اجتماعی ناراحت کننده و خشم ، رفتار کنند.

  1. تقویت رفتار خوب یا سیستم پاداش دادن

اگر تف کردن مشکل بزرگی برای فرزند شما باشد ، سیستم پاداش می تواند کمک کننده باشد. یک نمودار رفتاری ایجاد کنید که به فرزند شما اجازه دهد برچسب ها یا امتیازهایی را برای مدیریت رفتار مناسب خود کسب کند. سپس ، به او اجازه دهید برچسب یا امتیاز برای پاداش های ملموس ، مانند زمان تلویزیون یا فرصتی برای بازی مورد علاقه خود با خانواده ، بدست آورد.

از کار خوب فرزندتان خیلی زیاد تعریف کنید. چیزهایی مانند ، “چه کار خوبی کردی هنگام عصبانیت خودت را کنترل کردی” ، یا “کار خوبی کردی به برادر خود اجازه استفاده از اسباب بازی های خود را دادی.” تشویق کار خوب کودک باعث می شود که کار خوب را ادامه بدهد و دیگر رفتار تف کردن را کنار بگذارد.

 

 

مجله سلامتی پلاس ماد

تف کردن کودک و راهکارهای آن

۱۵ ماده غذایی برای تقویت سلامت ریه

مقاله قبلی

راه های افزایش وزن سریع

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *