تقویت قدرت حافظه 
اطلاعات عمومیسبک زندگیسلامت

تقویت قدرت حافظه

تقویت قدرت حافظه 

از ذهن خود استفاده کنید

درست است: از آن استفاده کنید یا آن را از دست بدهید. به ­کارگیری ذهن آن را هوشیار نگه می­دارد. افرادی که در فعالیت­ های­ چالش­ برانگیز ذهنی فعال­ تر هستند، هوشیاری بیشتری دارند.

این موارد را انجام دهید:

 • کتاب بخوانید.
 • به سخنرانی بروید.
 • به رادیو گوش کنید.
 • بازی کنید.
 • از یک موزه بازدید کنید.
 • یک زبان دوم بیاموزید.

همه چیز را با هم مخلوط کنید

محققان دانشگاه دوک تمریناتی به نام “نوروبیک” ایجاد کردند که مغز را برای فکر کردن به روش­های جدید، به چالش می­کشد. از آن­جا که حواس پنجگانه برای یادگیری مهم­اند، از آن­ها برای ورزش دادن ذهن خود استفاده کنید. اگر راست دست هستید، از دست چپ خود استفاده کنید. از مسیر جدیدی به سمت محل کار بروید. چشمان خود را ببندید و ببینید آیا می­توانید غذا را با مزه­ ی آن تشخیص دهید یا نه.

کار کنید تا هوشیار بمانید

ورزش، به ویژه نوعی که ضربان قلب را بالا ببرد، مانند پیاده روی یا شنا، دارای تاثیرات ذهنی نیز هست. اگرچه متخصصان از دلیل آن آگاه نیستند، اما فعالیت بدنی می­تواند خو­ن ­رسانی به مغز را افزایش داده و پیوند بین سلول­های مغزی را بهبود بخشد. فعال ماندن می­ تواند به حافظه، تخیل و حتی توانایی شما در برنامه­ ریزی کارها کمک کند.

یک رژیم غذایی سالم مغز را نیرومند می ­کند

به مغز خود اهمیت دهید و غذاهایی را انتخاب کنید که برای قلب و وزن شما مفید باشد. چاق بودن در میان­سالی باعث می­شود که احتمال ابتلا به زوال عقل در آینده، دو برابر شود. همچنین کلسترول و فشار خون بالا نیز احتمال ابتلا به زوال عقل را بالا می برد. این نکات آسان را انجام دهید:

 • به جای سرخ کردن، غذاها را بپزید یا کباب کنید.
 • به جای خامه، کره و چربی­ گوشت از چربی­های “خوب” مانند روغن آجیل­ ها، دانه ­ها و زیتون برای پختن غذا استفاده کنید.
 • میوه ­ها و سبزیجات رنگارنگ بخورید.
 • ماهی بخورید.

مراقب نوشیدن الکل باشید

می­دانید که نوشیدن بیش از حد الکل می­تواند بر قضاوت، گفتار، حرکت و حافظه شما تأثیر بگذارد. اما آیا می­دانید الکل می­تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد؟ نوشیدن بیش از حد الکل در طی یک دوره طولانی می­تواند لوب­های پیشانی مغز شما را کوچک کند. این آسیب می­تواند برای همیشه باقی بماند، حتی اگر نوشیدن آن را ترک کنید.

تقویت قدرت حافظه 

بازی­های ویدیویی مغز شما را تعلیم می­دهد

دسته ­ی بازی را بردارید و بازی کنید. مطالعات متعدد نشان داده ­است که بازی کردن بازی­های ویدیویی بخش­های کنترل کننده­ ی حرکت، حافظه، برنامه ­ریزی و مهارت­های حرکتی در مغز را تحریک می­کند. برخی از کارشناسان می­گویند بازی­ کردن این بازی­ها تنها در بازی شما را بهتر می­کند. اگر این گفته درست هم باشد، باز هم چرا همه ­ی سرگرمی­ ها برای بچه ­ها باشد؟

موسیقی به مغز کمک می­کند

از مادرت ممنون باش که تو را به آموختن پیانو مجبور کرد. نواختن ساز در اوایل زندگی، به تفکر صریح­ تر شما در بزرگسالی کمک می­کند. تجربه­ ی موزیکال عملکردهای ذهنی که هیچ ارتباطی با موسیقی ندارند، از جمله حافظه و توانایی برنامه­ ریزی را تقویت می­کند. همچنین به هماهنگی بیشترِ دست کمک میکند. به علاوه، سرگرم کننده است. برای شروع نواختن موسیقی هرگز دیر نیست.

دوست پیدا کن

یک شخص مردمی و اجتماعی باش! صحبت کردن با دیگران، چه در محل کار، خانه یا اجتماع، در واقع مغز شما را هوشیارتر می­کند. مطالعات نشان می­دهد فعالیت­های اجتماعی باعث تقویت ذهن می­شود. بنابراین داوطلب شوید، برای کلاس ثبت نام کنید یا با یک دوست تماس بگیرید.

آرام باش

استرس بیش از حد می­تواند به ماده خاکستری مغز آسیب برساند. ماده خاکستری شامل سلول­ هایی است که اطلاعات را ذخیره و پردازش می­کنند. این کارها را انجام دهید تا آرام شوید:

 • نفس عمیق بکشید.
 • دنبال چیزی باشید که شما را بخنداند.
 • موسیقی گوش دهید.
 • یوگا یا مراقبه انجام دهید.
 • با شخصی صحبت کنید.

خواب و مغز

قبل و بعد از یادگیری چیز جدید، به اندازه کافی بخوابید. وقتی خسته­ اید (قبل از یادگیری)، تمرکز بر روی کارها دشوار است پس باید بخوابید. همچنین هنگامی که بعد از یادگیری می­خوابید، مغز اطلاعات جدیدِ شما را دسته ­بندی می­کند، تا بعداً بتوانید آن را به یاد آورید. استراحتِ بلندِ شب برای حافظه و روحیه شما مناسب است. بزرگسالان هر شب به ۷-۸ ساعت خواب نیاز دارند که در طی آن مغز را پاک­سازی ­کنند.

یاوران حافظه

همه الان و بعدا در حال حواس پرت شدن هستند. همچنان­که سن افزایش می­یابد، نمی ­توانید به آسانی گذشته چیزها را به یاد آورید. این پدیده بخش طبیعیِ پا به سن گذاشتن است. به برخی نکات مفید برای کمک به حافظه در زیر اشاره شده است:

 • کارها را بنویسید.
 • از تقویم و برنامه­ های یادآوری در تلفن خود استفاده کنید، حتی برای موارد ساده (مثلا تماس با پدر!).
 • در یک زمان، روی یک کار متمرکز شوید.
 • چیزهای جدید را یک مرحله­ و در یک زمان بیاموزید.

بازی نام

در به یاد آوردن نام­ ها مشکل دارید؟ همیشه اسم اشخاص را در حالی­که با آنها صحبت می­ کنید تکرار کنید – اگر با صدای بلند نه، حداقل در گوش خود این کار را بکنید. یا برای خود تصویر یا قافیه­ ای خنده دار اختراع کنید که شما را به یاد نام آن­ها می­ اندازد. به عنوان مثال، در مورد اسم باب (bob)، باب را در حال شناور بودن او روی آب اقیانوس (bobbing) تصور کنید.

تقویت قدرت حافظه 

مجله سلامتی پلاس ماد

ورزش تای چی

مقاله قبلی

تکنولوژی ۵G در مراقبت های بهداشتی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *