تنبیه بدنی کودکان
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

تنبیه بدنی کودکان

تنبیه بدنی کودکان

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily.com، تنبیه بدنی موضوعی داغ است که توسط والدین ، ​کارشناسان روانشناسی بسیار مورد بحث قرار می گیرد. با استفاده از خبرهای مربوط به کودک آزاری، بسیاری از مخالفان تنبیه بدنی این سؤال را مطرح می کنند که آیا باید قانونی باقی بماند یا خیر و چه اقداماتی می تواند برای کاهش حوادث سوء استفاده جسمی به کودکان انجام شود.

بررسی اجمالی تنبیه بدنی

تنبیه بدنی شامل انواع تنبیه بدنی ، از جمله به پشت کودک زدن، سیلی زدن ، نیشگون گرفتن، کشیدن قسمتی از بدن کودک، پیچاندن قسمتی از بدن و کتک زدن کودک با یک شی ء است. همچنین ممکن است مجبور کردن کودک به مصرف مواد ناخوشایند مانند صابون ، سس داغ یا فلفل داغ باشد.

در ایالات متحده ، تنبیه بدنی در سطح فدرال قانونی است ، اما قوانین ایالتی در مورد انواع تنبیه های بدنی مجاز است.

وضعیت آکادمی پزشکی اطفال آمریکا درباره تنبیه بدنی (AAP )

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) موضع محکم در برابر هر نوع تنبیه بدنی اتخاذ کرده است. در سال ۲۰۱۸ ، سیاست اصلاح شده آنها در مورد مجازات بدنی، انضباط مؤثر در تربیت کودکان سالم ، والدین و مراقبان را تشویق می کند هنگام تربیت فرزندان خود از فرم های سالم نظم و انضباط استفاده کنند و استفاده از تنبیه بدنی خودداری کنند. در اینجا گزیده ای از سیاست آنها آورده شده است.

«آکادمی طب اطفال آمریکایی توصیه می کند ، در مورد فرم های سالم نظم و انضباطی، که شامل  تقویت مثبت رفتارهای مناسب ، تعیین موقعیت ، تغییر وضعیت و تعیین انتظارات آینده می باشد. آکادمی اطفال آمریکایی (AAP ) توصیه های می کند به والدین که از به پشت کودک زدن ،کتک زدن ، سیلی زدن ، تهدید ، توهین ، تحقیر کردن و خجالت زده یا شرمنده کردن کودک استفاده نکنید. »

به طور کلی ، آکادمی طب اطفال آمریکایی (AAP ) توصیه هایی می کند به والدین ، ​​مدارس و مراقبین که استفاده از هر نوع تنبیه بدنی به کودکان از جمله با چوب پهن به پشت و دست و پا کودک زدن در مدارس خودداری کنید. آنها همچنین نشان می دهند که تنبیه بدنی در طولانی مدت بی اثر است و منجر به نتایج منفی می شود.

حقایقی در مورد تنبیه بدنی

آموزش رفتارهای قابل قبول به کودکان ، از جمله چگونگی می توان انتخاب خوبی کرد و تمرین خودکنترلی داشت ، که این خود بخشی اساسی در تربیت فرزند است. اما ، بسیاری از والدین برای تحقق این اهداف به تنبیه های بدنی تکیه می کنند. علاوه بر این ، این والدین در هنگام استفاده از تنبیه بدنی قصد ندارند به فرزندان خود صدمه بزنند. اما در عوض ، باور کنید که این یک استراتژی نظم و انضباط مؤثر است. مسئله این است که تنبیه بدنی به طور کلی بیش از آنکه مفید باشد مضر است. در اینجا واقعیتهای شگفت انگیز در مورد تنبیه بدنی است که هر والدینی باید آن را  بدانند.

تنبیه بدنی مشکلات رفتاری را تشدید می کند.

در حالی که تنبیه بدنی ممکن است منجر به رعایت فوری و ترک عادت بد رفتاری شود ، محققان دریافته اند که این تغییرات در رفتار ممکن است فقط کوتاه مدت و محدود به یه زمان خاص باشد. در واقع ، مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که در طولانی مدت ، مجازات بدنی ناکارآمد است و حتی ممکن است باعث شود مشکلات رفتاری با گذشت زمان بدتر شوند. به عنوان مثال ، به پشت کودک زدن یا همان تنبیه بدنی ، رفتار پرخاشگرانه کودک را افزایش می دهد.

بسیاری از مطالعات تحقیقاتی نشان داده اند بچه هایی که بیشتر دچار تنبیه بدنی مثل کتک زدن به پشتش شدند بیشتر از افراد دیگر آسیب می بینند. دلیل این امر ساده است. تنبیه بدنی از رفتارهای پرخاشگرانه الگو می گیرد که به کودکان می آموزد مشکلات خودشون را با خشونت حل کنند. همچنین می تواند منجر به قلدری کردن، آشنایی با خشونت و سایر رفتارهای مشکل ساز شود که به داشتن قدرت بر شخص دیگری متکی است. علاوه بر این ، به پشت کودک زدن هیچ تأثیری به لحاظ زمانی در تربیت کودک ندارد. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که به پشت کودک زدن یا همان کتک زدن کودک به سرعت اثر خود را با گذشت زمان از دست می دهد. وقتی به پشتشان زده می شود یا کتک میخورند ، آنها یاد نمی گیرند چگونه انتخاب های بهتری انجام دهند. و سرانجام ، به پشت کودک زدن موقت جلوی بازدارندگی یا رفتار اشتباه را می گیرد. تنبیه بدنی همچنین به روابط بین بچه ها و والدین یا مراقبان آنها آسیب می رساند. اعتماد ، ثبات ، ایمنی و امنیت سرنخهایی برای کمک به کودکان است که مهارتهای لازم برای مدیریت رفتار خود را توسعه دهند. تنبیه بدنی باعث از بین رفتن این رابطه می شود و مدیریت رفتار را دشوار می کند.

تنبیه بدنی و ارتباط آن با بیماری روانی

تحقیقات نشان داده است کودکانی که در معرض تنبیه بدنی قرار گرفته اند ، مانند به پشت کودک زدن ، هل دادن، چنگ زدن و لگد زدن به دست و پا، بیشتر در معرض اختلالات سلامت روان هستند. در حقیقت ، یک مطالعه منتشر شده در کودکان ، گزارش داد که تنبیه بدنی شدید با افزایش احتمال بروز اختلالات خلقی ، اختلالات اضطرابی ، سوء مصرف مواد و اختلالات شخصیت همراه است. حتی وقتی تنبیه بدنی به عنوان کودک آزاری در نظر گرفته نشده باشد ، محققان دریافتند که تنبیه بدنی کودکان را بیشتر در معرض خطر برای ابتلا به هر نوع بیماری روانی قرار می دهد.

تنبیه بدنی توسط بیشتر والدین پشتیبانی شده

علیرغم مخالفت های زیاد مردم در مورد به پشت کودک زدن، توسط هریس نظرسنجی انجام شده. نظرسنجی نشان داد ۸۱٪ آمریکایی ها بطور خصوصی از اینکه به پشت کودک بزنند حمایت می کنند.

البته چندین روش مختلف وجود دارد که والدین تنبیه بدنی را تعیین می کنند. به عنوان مثال ، بعضی از والدین می دانند که به پشت کودک زدن یا به پشت دست باز کودک زدن قابل قبول است ، اما معتقدند که همه فرم های دیگر تنبیه بدنی قابل قبول نیست.

در همین حال ، والدین دیگر بر این باورند که هر نوع تنبیه بدنی از جمله با ترکه به کودک زدن، سیلی زدن در دهان کودک ، پیچاندن گوش ، پیچاندن بازو و غیره مناسب است.

در حقیقت ، بسیاری از والدینی که از تنبیه بدنی استفاده می کنند ، در مواجهه با رفتارهای نادرست از فرزندانشان ، به جای اینکه سعی در روش های دیگر مانند تغییر مسیر ، زمان بندی و حذف امتیازات را انجام دهند ، به طور پیش فرض به آن استراتژی نظم می پردازند .

چرخه خشونت

اکثر کودکانی که در جریان رشد دچار تنبیه بدنی یا به پشت آنها زده شده برای جبران کار اشتباهشان، والدینی می شوند که از تنبیه های بدنی برای تربیت کودکشان نیز استفاده می کنند.

در برخی مدارس تنبیه بدنی مجاز است

با بیان آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (AAP ) در مورد اینکه مدارس نباید از هر نوع تنبیه بدنی استفاده کنند ، موضع جدی در برابر تنبیه بدنی در مدارس اتخاذ کردند. با وجود این اظهارات و علیرغم منع و اینکه نباید از هر نوع تنبیه بدنی در مدارس استفاده بشود، هنوز شاهد کتک زدن یا ضربه زدن به دست و پا در مدارس دولتی ۱۹ ایالت ایالات متحده هستیم، در درجه اول نیز در جنوب آمریکا، مجاز است.

در همین حال، یک مطالعه انجام شده توسط اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا و سازمان حقوق بشر نشان داد که دانش آموزان سیاه پوست و دانشجویان معلول بیشتر اوقات با چوب یا ترکه کتک می خورند و با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند. جالب توجه است، کشورهایی که دارای قوانین سختگیرانه تر در مورد تنبیه بدنی کودکانی که مورد سوء استفاده قرار می گیرند و با چوب یا ترکه به دست و پا آنها زده می شود را در نظر قرار دادند.

۵۳ کشور تنبیه بدنی را ممنوع کردند

بسیاری از کشورها هر نوع تنبیه بدنی را از جمله پشت کودک زدن ممنوع کرده اند. سوئد اولین کشوری بود که تنبیه بدنی را در سال ۱۹۷۹ ممنوع اعلام کرد. از آن زمان ، کشورهایی دیگر مانند آلمان و برزیل نیز سخنان کودکان را غیرقانونی ساختند. در سال ۲۰۰۶ کمیته حقوق کودک بیانیه ای منتشر کرد و اظهار داشت که تنبیه  بدنی نوعی خشونت است که باید در همه زمینه ها ممنوع باشد. سایر سازمان های حقوق بشری هشدارهای مشابهی درباره سخنان خود صادر کرده اند.

جایگزین هایی به جای تنبیه بدنی

نظم و انضباط دادن به رفتار بچه ها نباید کنترلی باشد. درعوض ، باید با آموزش دادن به بچه ها رفتار آنها را کنترل کرد. در نتیجه ، بهتر است از راهکارهایی استفاده کنید که به فرزندان شما در ضمن یادگیری مهارتهای تصمیم گیری بهتر است که از اشتباهات خود نیز یاد بگیرند. این مهارت ها به آنها کمک می کند تا انتخاب های بهتری در آینده داشته باشند. اگر در حال حاضر با فرزند خود از تنبیه بدنی استفاده می کنید ، ممکن است بخواهید پیامدهای احتمالی طولانی مدت تنبیه بدنی را در رشد سالم فرزندتان در نظر بگیرید. درعوض ، استراتژی های نظم و انضباطی را در تربیت کودکان در نظر بگیرید که می توانند موثرتر باشند.

در اینجا برخی استراتژی های نظم و انضباطی وجود دارد که ممکن است سعی در اجرای آن کنید.

  • جایزه های خاصی ، مانند وسایل الکترونیکی یا هر چیزی که خوشایند کودک است را به مدت ۲۴ ساعت از آنها بگیرید. (یعنی حذف رفتار مطلوب ) این بیشتر از تنبیه بدنی به آنها آسیب می زند.
  • کودک خود را برای گردش به بیرون ببرید. اگر فرزند شما نمی خواهد بیرون برود و از این اوقات فراغت استفاده کند، یک جایزه دیگری برایش فراهم کنید.
  • اگر رفتار فرزندانتان به شخص دیگری آسیب می رساند از او بخواهید که جبران کند و یا حتی بهایش را بپردازد. یک کار اضافی را به او اختصاص دهید یا وظیفه به او بدهید تا کاری که انجام داده است یا خسارت وارد کرده است را کمک کنید جبران کند.
  • عواقب منطقی در جهت جبران اشتباهشان را که به آنها آموزش دادید بتوانند در زندگی پیاده کنند . اگر بچه های شما چیزی را شکسته اند ، آنها را وادار کنید که با پول تو جیبی خودشان آن را تعمیر کنند. یا اگر کوچک هستند با کمک شما آن را تعمیر یا بخرند.
  • برای تشویق رفتار خوب از تقویت مثبت یا پاداش دادن نیز استفاده کنید. به عنوان مثال ، یک سیستم پاداش برای فرزندتان در نظر بگیرید که می تواند مادی هم نباشد تا به کودکتان کمک کند به مشکلات رفتاری خاص خود رسیدگی کنند و یا آن را بر طرف کنند.

حرف آخر

اگر نگرانی در مورد رفتار فرزندتان دارید یا به نظر نمی رسد که آنها به استراتژی های نظم و انضباط شما پاسخ دهند ، به دنبال کمک از یک متخصص باشید. با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید که چه اقداماتی می توانید برای مقابله با سوء رفتار یا رفتارهای بد کودک به روشی سالم و مؤثر انجام دهید.

 

 

تنبیه بدنی کودکان

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

علت کمبود انرژی بدن

مقاله قبلی

اسکراب بدن چیست و چه فوایدی دارد؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *