سبک زندگی

تکنولوژی و رهایی از استرس

اگر تصمیم شما در سال جدید این است که کمتر از گوشی و تبلت‌تان استفاده کنید، شاید بخواهید در این باره تجدید نظر کنید.

مطالعات جدید نشان می‌دهد که برخلاف آنچه که سالهاست می‌شنویم، خواندن فیدهای توییتر، ارسال ایمیل‌های شخصی و رد و بدل عکس‌ها در واقع ممکن است برای سلامت شما مفید باشد.

محققان، گروهی از افراد بزرگسال را مورد بررسی قرار دادند و رسانه‌های اجتماعی آنها و استفاده از تکنولوژی را با میزان استرس آنها مقایسه کردند. آنها این کار را با استفاده از یک مقیاس استرس ادراک شده انجام دادند که آزمونی بود شامل ۱۰ سوال برای ارزیابی استرس کلی در زندگی روزمره. چیزی که فهمیدند آنها را متعجب کرد: کاربران دائمی اینترنت و رسانه‌های اجتماعی نسبت به کسانی که کمتر از تکنولوژی استفاده می‌کنند، استرس بیشتری نداشتند. در واقع، خانم‌هایی که بطور منظم از توییتر، ایمیل و پیام کوتاه استفاده می‌کردند نسبت به خانم‌هایی که کمتر به اینترنت وصل می‌شدند، ۲۱% استرس کمتری داشتند.

از آنجا که تحقیقات قبلی، رسانه‌های اجتماعی را بخاطر چیزهای بسیاری مانند خودشیفتگی و عزت نفس پایین، مقصر می‌دانستند.

پس چه ارتباطی بین تکنولوژی و رهایی از استرس وجود دارد؟ کار ساده‌ای مانند به اشتراک‌گذاری وقایع روزانه ممکن است میزان استرس را پایین بیاورد زیرا ارسال یک عکس یا توییت، راهی کم هزینه و سریع برای بهتر کردن حال اطرافیان شماست. تکنولوژی، سطحی از ارتباط را به زندگی روزمره اضافه می‌کند و کاربران حس می‌کنند که سیستم حمایتی بهتری دارند، بعلاوه احساس می‌کنند که برای مدیریت نیازهایشان، از آمادگی بیشتری برخور دارند مانند حفظ تعادل کار و زندگی.

اما مثل همیشه، یک مشکل وجود دارد: با وجود آنکه فناوری و رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تنش‌های درونی یک زن را کاهش دهند اما در واقع ممکن است استرسی را که او از منابع بیرونی احساس می‌کند، افزایش دهند. محققان به این مسئله، استرس اجتماعی می‌گویند و نوعی استرس است که کنترلی روی آن دارید مانند اعلام طلاق دوستتان یا نقل مکان یکی از اقوام نزدیکتان و این چیزها می‌توانند به میزان اضطراب شما بیفزایند. هنگامیکه از چیزهای ناراحت کننده‌ای که در زندگی افراد دیگر اتفاق می‌افتد، مطلع می‌شوید باید هزینه‌اش را هم بپذیرید یعنی به آنها دلداری بدهید و مهربانی کنید.

با اینحال، هرچه خانم‌ها بیشتر، اخبار ناخوشایند بشنوند مثلا از مشکلات مالی یک همکلاسی قدیمی مطلع شوند در مورد زندگی خودشان، احساس بهتری خواهند داشت. دلیلش این است که به آنها یادآوری می‌شود که چه زندگی خوبی دارند. این مسئله، استرس را در شما کاهش می‌دهد زیرا متوجه می‌شوید که همه چیز می‌تواند برای شما و اطرافیان نزدیکتان، بسیار بدتر باشد.

بطور کلی در بحث استفاده از رسانه‌های اجتماعی حداقل برای خانم‌ها جنبه‌های مثبت، بیشتر و مهمتر از جنبه‌های منفی می‌باشد.

 پس بروید و عکس جدیدتان را به گروه دوستانتان بفرستید. سلامتی‌تان، ممنون شما خواهد بود.

 

مجله سلامتی پلاس ماد

مصرف آب در طول روز

مقاله قبلی

نشانه های گرمازدگی و راههای جلوگیری از آن

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در سبک زندگی