جرم گوش
سلامتمشاوره

جرم گوش

جرم گوش

موم گوش یکی از ترشحات بدنی است که بسیاری از ما ترجیح می ­دادیم وجود نداشت اما در واقع چیز بسیار مفیدی است – البته در مقادیر کم. این ماده یک پاک ­کننده طبیعی است که از داخل کانال گوش به سمت خارج حرکت می­ کند و سلول­ های مرده پوست، مو و گرد و خاک را در طول مسیر جمع می­ کند و در نهایت از آنجا خارج می­ شود.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد، آزمایشات نشان داده است که این ماده دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ است. اگر گوش­ های شما موم گوش کافی نداشته باشند، احتمالاً احساس خارش و ناراحتی دارند. و اگر نوع موم مناسب نباشد، احتمال دارد به عفونت گوش مبتلا شوید. محققان دریافته ­اند که موم گوشِ مبتلایان به دیابت نسبت به افراد فاقد بیماری کمتر اسیدی است، این تفاوت می ­تواند به ما بگوید که چرا برخی افراد مبتلا به دیابت بیشتر مستعد عفونت گوش هستند.

معنای رنگ های مختلف موم گوش، علل تجمع موم در گوش و فاکتورهای افزایش ریسک آن

شکل گیری موم گوش

اصطلاح پزشکی برای موم گوش سرومن است. این موم ترکیبی از ترشحات غدد چربی و غدد عرق موجود در دیواره­ های بیرونی کانال گوش است. حرکت فک هنگام جویدن یا صحبت کردن، به حرکت دادن آن ترشحات از کانال گوش به سمت دهانه گوش کمک می­ کند. موم در آنجا خشک شده و پوسته ­پوسته می­ شود.

رنگهای مختلف موم گوش چه معنایی دارد؟

جرم گوش می­تواند به رنگ­های زرد، سفید، قهوه­ ای و حتی سیاه باشد. می­ تواند نرم، سفت یا پوسته­ پوسته باشد. بسته به متغیرهای مختلف، تفاوتهای زیادی در موم گوش وجود دارد.

به طور کلی، هنگامی که موم گوش روی هم جمع می­ شود، به طور طبیعی از گوش خارج می­ شود. اما بعضی اوقات بدن ما موم بیش از حدی تولید می­ کند. اگر موم گوش تولید بیش از حدی داشته باشد و از گوش بیرون رانده نشود، می­ تواند باعث مسدود شدن مجرای گوش شود.

رنگهای معمول جرم گوش

دو نوع متداول از جرم گوش وجود دارد:

 • قهوه ­ای-زرد، که رطوبت دارد
 • خاکستری-سفید، که خشک است

انواع مختلفی از موم گوش و ترشحات دیگر گوش وجود دارد، بنابراین اگر رنگ­ها و بافت های متفاوتی را در جرم گوش خود مشاهده کردید، وحشت نکنید:

رنگ و حالت موم گوشعلت
زرد و نرمموم تازه
تیره ­تر و سفت ­تر/قیر مانندموم قدیمی
پوسته­ پوسته و کمرنگموم قدیمی ­تر که به قسمت خارجی گوش منتقل شده است
موم آغشته به خونخراش در کانال گوش، آسیب به گوش یا عوارض جانبی خارج کردن موم
روان و کدرعفونت گوش
سیاهتجمع موم، وجود شیء خارجی در گوش و موم فشرده

 

علل تجمع موم گوش

افرادی که مقدار زیادی موم گوش دارند، بیشتر احتمال انسداد گوش را دارند. رنگ موم گوش بسته به نژاد و سلامتی فرد، می ­تواند متفاوت باشد. در پژوهشی مشخص شد که موم خشک گوش در بین نژادهای شرق آسیا رایج است. موم مرطوب در بین اکثر نژادهای دیگر رایج است. این به دلیل جهش ژنی است که به مرطوب کردن جرم گوش کمک می­ کند. استرس زیاد یا ترس می ­تواند باعث افزایش تولید موم توسط بدن شوند. شنا نیز می­ تواند باعث شود که برخی از افراد موم بیشتری تولید کنند. سمعک و صداگیر گوش از بیرون آمدن موم از گوش به طور طبیعی جلوگیری می­ کنند و این منجر به تجمع آن در داخل گوش می ­شود. استفاده از برخی وسایل برای خارج کردن موم یا رفع خارش گوش می ­تواند باعث بدتر شدن تجمع موم شود. این وسایل شامل سواب پنبه ­ای (گوش پاک­ کن)، سنجاق سر، کلید، و گوشه­ ی دستمال است. آنها می­ توانند موم را به اعماق گوش برانند. این وسایل همچنین می ­توانند به بافت های حساس گوش آسیب رسانند و حتی احتمال آسیب دائمی به گوش را دارند.

فاکتورهای ریسک

برخی از افراد بیش از دیگران مستعد تجمع موم در گوش خود هستند. آنها عبارتند از:

 • افرادی که کانال گوش آنها باریک است یا کاملاً شکل نگرفته است
 • افرادی که مجرای گوش خیلی پرمویی دارند
 • افرادی که توده­ ی استخوانی خوش­ خیمی در قسمت بیرونی کانال گوش دارند
 • افرادی که در پوست یا پوست سر برخی عارضه ­های التهابی (مانند اگزما) دارند
 • افراد مسن ­تر، زیرا موم گوش با افزایش سن، خشک­تر و سفت ­تر می شود و این باعث افزایش ریسک تجمع موم می ­شود
 • مبتلایان به عفونتهای مکرر گوش
 • افراد مبتلا به لوپوس یا سندرم شوگرن
 • افرادی که اختلالات یادگیری دارند غالباً دچار مشکلات موم گوش هستند، اما دلیل این امر نامشخص است.
 • افرادی که در محیط های پر گرد و غبار یا کثیف کار می­ کنند
 • تمیز کردن بیش از حد گوش با نوک انگشتان یا با گوش پاک ­کن، که موم را به طرف انتهای کانال گوش فشار می ­دهد

چه موقع با پزشک تماس بگیریم

به طور کلی، موم گوش طبیعی است و می ­تواند از نظر ظاهری و بافت متغیر باشد. اگر متوجه شدید موم گوشتان بسیار متفاوت از معمول است، فکر خوبی است که با پزشک خود تماس بگیرید تا بفهمید آیا جایی برای نگرانی وجود دارد یا نه. اگر علائم تجمع موم گوش دارید و راه­ حل­ های خانگی برای خارج کردن آن موفقیت­ آمیز نبوده است، شاید لازم باشد پزشکتان آن را به صورت دستی و به شکل ایمن خارج کند.

 

 

جرم گوش

مجله سلامتی پلاس ماد

 

نوشیدنی هایی برای کودکان

مقاله قبلی

تقویت سیستم ایمنی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در سلامت