جعبه درمانی ماسه ای چیست؟
اطلاعات عمومیروانشناسیسبک زندگیسلامتمشاوره

جعبه درمانی ماسه ای چیست؟

جعبه درمانی ماسه ای چیست؟

اگرچه ممکن است به صورت بازی به نظر برسد، جعبه های ماسه ای کاملاً درمانی هستند.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellmind ، جعبه درمانی ماسه ای (که از آن به عنوان شن درمانی نیز یاد می شود) اغلب با افرادی که یک واقعه آسیب زای مانند سوء استفاده را تجربه کرده اند ، استفاده می شود. این اغلب در کودکان استفاده می شود اما می تواند به نوجوانان و بزرگسالان نیز کمک کند. روان درمانی ممکن است از جعبه های ماسه ای برای ارزیابی ، تشخیص و یا درمان انواع بیماری های روانی استفاده کند. تحقیقات نشان می دهد که جعبه ماسه درمانی می تواند به افزایش بیان عاطفی و در عین حال کاهش پریشانی روانشناختی در بسیاری از جمعیت کمک کند.

آنچه در جعبه درمانی دخیل است، ترکیبی از بازی درمانی و هنر درمانی است. درمانگر یک سینی یا جعبه پر از ماسه را تهیه می کند. برای ایجاد دنیای بازی ، به درمانجو اسباب بازی های مینیاتوری داده می شود. اسباب بازی ها ممکن است از حیوانات مزرعه و دایناسورها گرفته تا افراد و اتومبیل ها باشد. درختان، نرده ها، دروازه ها، درها و ساختمانها نیز متداول هستند.

درمانگر عمدتاً به عنوان ناظر عمل می کند و بندرت دچار درنگ می شود. تصور می شود که درمانجو قادر به ایجاد جهانی است که نمایانگر مبارزات و درگیری های داخلی آنها باشد. بعد از اتمام کار ماسه ای، درمانگر و درمانجو اغلب درباره آنچه مشاهده شده است بحث می کنند؛ اسباب بازی های انتخاب شده، نحوه چیدمان آنها و هرگونه معانی نمادین یا استعاره. سپس درمانجو می تواند بر اساس بحث، چیدمان مجدد اسباب بازی ها را انجام دهد. سینی درمانی همچنین ممکن است شامل درمان کلامی ، بازی درمانی ، هنر درمانی یا سایر انواع درمان باشد.

جعبه ماسه درمانی توسط دورا کالف ساخته شده است و از “جهان جهانی تکنیک” ، مارگارت لاونفلد و نظریه جونگیان و شیوه های تعمق بودایی مشتق شده است.  براساس این تصور که اگر یک درمانگر فضای امنی را برای درمانجو فراهم کند، درمانجو از جعبه ماسه ای استفاده می کند تا به تنهایی راه حل هایی برای مشکلات خود ایجاد کند. تحقیقات نشان می دهد که جعبه ماسه درمانی علائم بسیاری از مشکلات بهداشت روان را کاهش می دهد و مقاومت را افزایش می دهد.

جعبه ماسه درمانی بدون ساختار است. این امکان را به درمانجو می دهد که از طریق فرایند درمانی بهبودی را تجربه کنند. این امکان را برای درمانجو فراهم می کند که با اجازه دادن به آنها بتوانند افکار درونی خود را ابراز کرده و احساس کنند که توسط درمانگر پذیرفته شده ، خود را از احساسات منفی عمیق رهایی بخشند.

شن بازی همچنین می تواند یک تجربه حسی لذت بخش باشد. این بیان طبیعی احساسات را تسهیل می کند. این بیماری ممکن است به عنوان بخشی از یک فرد ، گروهی یا خانواده درمانی استفاده شود.

جعبه درمانی ماسه ای چیست؟

مطالعات نشان می دهد جعبه های شن و ماسه وسیله ای مؤثر برای درمان انواع مشکلات است و می تواند در بسیاری از جمعیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.  مطالعه ای که بر روی چهار کودک پنج ساله و با مشکلات رفتاری بیرونی انجام شده است ، منجر به این شد که کودکان بعد از دریافت ۳۰ دقیقه از شن درمانی گروهی دو بار در هفته به مدت ۱۶ جلسه ، رفتارهای پرخاشگرانه تری نشان دهند. مطالعه کوچک دیگری که در کره انجام شد و شامل سه کودک بود که شاهد خشونت خانگی بودند ، نشان داد که موسیقی و تصاویر حمایتی همراه با شن بازی درمانی، سازگاری عاطفی و رفتاری را پس از شش جلسه فردی بهبود بخشیده است. علاوه بر این، یک مطالعه از زنان مهاجر در کره نشان داد که گروه درمان شن گروهی بیان مثبت و کاهش بیان منفی را نشان می دهد. در چین ، یک مطالعه شامل پسران مبتلا به سندرم آسپرگر نشان داد که درمان شن هنگام ایجاد ترکیب با سایر روشهای درمانی به بهزیستی روانشناختی و مهارتهای ارتباطی بین فردی کمک می کند.

مطالعه ای در مورد این نظریه بر روی یتیم ۳ ساله مبتلا به HIV انجام شد. محققان دریافتند که درمان شن پشتیبانی عاطفی به کودک می کند.

چه انتظاری دارم اگر شما یا فرزندتان در شن درمانی شرکت می کنید، ممکن است تعجب کنید که چگونه استفاده از اسباب بازی های مینیاتوری در شن و ماسه به رفع هر مشکلی کمک می کند. اگر در مورد اثربخشی درمان خود سؤالی دارید ، مهم است که از درمانگر بپرسید.  هنگامی که از آن به عنوان بخشی از ارزیابی استفاده می شود، ممکن است درمانگر جعبه ماسه ای را تهیه کند و سپس به دنبال مضامین مشترک باشد که حاکی از ناامنی یا رفتار پرخاشگرانه یا تاب آوری و بیان عاطفی مثبت باشد. اگر به عنوان بخشی از درمان مورد استفاده قرار گیرد، جلسات ممکن است ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول داشته باشند و ممکن است به صورت هفتگی یا دو هفته ای برنامه ریزی شوند. ممکن است درمانگر شما به شما سلام کند و سپس یک جعبه ماسه ای خالی و مینیاتور برای شما فراهم کند تا بتوانید به کار خود برسید.  ممکن است درمانگر از شما بخواهد از سینی های ماسه شما عکاسی کند تا تغییرات صحنه هایی که ایجاد می کنید با مرور زمان بررسی شوند.

ممکن است درمانگر در پایان هر جلسه در مورد جعبه شن شما صحبت کند. به عنوان مثال، اگر حیوانات اهلی در معرض قفس قرار بگیرند در حالی که حیوانات خطرناک تر (مانند ببر یا دایناسورها) به راحتی پرسه می زنند چه معنایی دارد؟ در کنار هم، ممکن است در سینی شنی معنایی بیابید. اما این امکان وجود دارد که اصلاً بحث کمی صورت بگیرد. درعوض ، ممکن است درمانگر فضای امنی را برای کار به شما بدهد.

 

 

جعبه درمانی ماسه ای چیست؟

مجله سلامتی پلاس ماد

مراقبت از کودکان در مقابل ویروس کرونا

مقاله قبلی

سلامت روان نوجوانان در دوران کرونا

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *