حسادت بین خواهر و برادرها
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

حسادت بین خواهر و برادرها

حسادت بین خواهر و برادرها

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل  از Webmd، رقابت یا همان چشم و هم‌چشمی بین خواهر و برادرها یک بخش طبیعی از روند رشد کودکان است. کودکان در سنین مختلف با هم بحث می‌کنند، همدیگر را اذیت می‌کنند و هر دو از دیگری گلایه می‌کنند. درک علل اصلی رقابت بین خواهر و برادرها به والدین کمک می‌کند قبل از آنکه دعوا به جاهای باریک بکشد، آن را متوقف کنند. در ادامه ۷ علت اصلی رقابت بین فرزندان مورد بررسی قرار می‌گیرد:

۱.حسادت

ممکن است در انتظار به دنیا آمدن یک فرزند جدید باشید یا با بچه‌ای سر و کله بزنید که می‌خواهد مثل برادر یا خواهر بزرگ ‌ترش رفتار کند؛ در هر حالت، این حسادت است که باعث ایجاد تقابل در بین فرزندان می‌شود. کودکان با سهیم‌ شدن در زمینه توجه و محبت پدر و مادر مشکل دارند. در نتیجه، وقتی می‌بینند که فرزند بزرگ‌ تر مورد ستایش قرار می‌گیرد یا پاداشی دریافت می‌کند، به مقابله با او پرداخته و ناراحتی خود را به شکلی خصمانه یا تهاجمی بروز می‌دهند.

۲. شکل‌گیری هویت

نام‌گذاری، جنگ و دعوا و رقابت از تلاش ‌های کودک برای استقلال نشأت می‌گیرند. بچه ‌ها برای نشان دادن سطح استعداد ها، مهارت‌ ها و شخصیت‌ شان، دائم در حال رقابت با یکدیگر هستند. تمایل آنها به ایستادگی کردن در قبال جمع باعث می‌شود که روابط میانشان تحت‌الشعاع این مسأله قرار بگیرد.

  1. خستگی

خستگی اغلب بچه‌ ها را به مرز دعوا با یکدیگر می‌کشاند. وقتی بچه ‌ها خسته می‌شوند یا حوصله انجام کاری را ندارند، خود را با اذیت و آزار همدیگر سرگرم می‌کنند. مشاهده واکنش خواهر و برادر حتی اگر منفی باشد می‌تواند کودکان را در سنین مختلف متعجب سازد.

۴. ایجاد سلسله ‌مراتب

درست مثل قلمرو حیوانات، رقابت میان خواهر و برادرها نیز اغلب به دلیل تلاش یک بچه برای ایجاد سلسله‌ مراتب دلخواهش شکل می‌گیرد. بچه ‌ها برای حفظ جایگاه‌ شان در بین خانواده با هم رو در رو می‌شوند تا نشان دهند چه کسی رئیس است. گاهی اوقات بچه بزرگ‌ تر دوست دارد نشان دهد که سرسخت ‌تر از این                                                         حرف‌هاست. گاهی نیز فرزند کوچک‌تر دوست دارد نشان دهد که سرپرست دیگران است. ایجاد تغییر خانواده مانند تولد یک بچه جدید اغلب به تقابل خواهر و برادرهای بزرگ‌ تر منجر می‌شود. چون هر یک از آنها قصد دارند جای ‌شان را در خانه تثبیت کنند.

۵. کم‌تحملی

رسیدگی به یک برادر کوچک ‌تر اما قلدر یا خواهر بزرگ ‌تری که دوست دارد نقش رئیس را بازی کند، صبر و حوصله زیادی می‌خواهد. بعضی کودکان آستانه تحمل نسبتاً پایینی دارند و به سرعت سرخورده می‌شوند. در حالی که بچه‌ های دیگر ممکن است به همین زودی‌ ها خسته نشوند. به اشتراک گذاشتن وسایل، بازی کردن و رعایت نوبت در هر چیز برای بچه ‌هایی که آستانه تحمل پایینی دارند، دشوار و گاهاً غیرممکن است. این بچه ‌ها ممکن است در برخورد با بچه‌ هایی که روی اعصاب‌ شان هستند، رفتاری تهاجمی یا تکانه‌ای از خود نشان دهند.

۶. عدم برخورداری از مهارت‌ های حل مسأله

گاهی اوقات کودکان نمی‌دانند برای برقراری یک گفتمان و حل مسأله چه باید بکنند. در نتیجه، داد و فریاد راه می‌اندازند، دعوا می‌کنند و خواسته‌ های غیرمنطقی خود را بیان می‌کنند. تعدیل احساسات کودکان، کنترل عصبانیت و ابزار همدلی با آنها به کاهش تعارضات رایج در میان خواهر و برادرها کمک می‌کند.

  1. به بچه‌ها یاد بدهید به خواهر و برادرهایشان بیشتر توجه کنند

گاهی اوقات بچه‌ ها نمی‌دانند چطور از خواهر و برادرشان کمک بگیرند یا آنها را برای بازی کردن دعوت کنند. ممکن است کودک از ترس رد درخواستش این کار را نکند یا اینکه دعوت از سایر بچه‌ ها برای بازی کردن برایش دشوار باشد. در نتیجه، کودکی که از این کار بترسد یا به هر دلیل تن به این کار ندهد، برادر یا خواهرش را می‌زند یا اسباب‌بازی ‌های او را بدون اجازه برمی‌دارد. این نوع رفتارها به احتمال زیاد توجه خواهر و برادر را به آنها جلب خواهد کرد. اما بدیهی است که چنین رفتاری حین بازی کردن نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت.

چطور حسادت بین خواهر و برادر را کاهش دهیم؟

حسادت بین خواهر و برادر اشکال مختلفی دارد. حسادت در برخی موارد به حسادت بچه بزرگ ‌تر نسبت به خواهر یا برادر تازه متولد شده‌اش محدود می‌شود و در موارد دیگر، به این دلیل رخ می‌دهد که بچه کوچک ‌تر نمی‌تواند کارهای برادر یا خواهر بزرگ‌ ترش را انجام دهد. دلیل هرچه باشد، راه ‌های زیادی برای مقابله با این حس وجود دارد.

 

حسادت بین خواهر و برادرها

فرزند جدید

فرزند اول، گل سر سبد خانه است؛ بنابراین جای تعجب ندارد که با آمدن یک فرزند جدید به او شوک وارد شود و حسادت کند. سرزنش کردن بچه بزرگ‌ تر با گفتن جملاتی مانند «نمی‌تونم کمکت کنم، دارم به بچه شیر می‌دم» یا «نمی‌تونیم به کتابخونه بریم، چون وقت خواب بچه ‌ست» باعث خشم فرزند بزرگ‌تر خواهد شد. بنابراین، به جای اینکه انگشت اشاره خود را سمت فرزند بزرگ‌ تر بگیرید، از شیوه‌های مناسب ‌تری برای «نه» گفتن استفاده کنید. مثلا بگویید «بعد از ناهار می‌ریم» یا اینکه «۵ دقیقه دیگه میام کمکت می‌کنم».

ابراز احساسات به کودک بزرگ‌ تر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین هر وقت او را حین انجام یک کار خوب دیدید، به ستایش او بپردازید، مخصوصا اگر آن کار با فرزند جدید خانواده در ارتباط باشد. مثلاً اگر نوزادتان را در آغوش گرفت و بوسید، به او بگویید بهترین خواهر یا برادر دنیا ست.

همچنین سعی کنید بدون مقدمه به او بگویید که دوستش دارید؛ یا قبل از خواب برایش وقت بگذارید و یک داستان جدید برایش تعریف کنید.

تقابل خواهر و برادر در دوران کودکی

با افزایش تعداد فرزندان و رشد آنها، امور خانواده کمی دشوارتر می‌شود. در این شرایط، ممکن است با حسادت آنها به یکدیگر مواجه شوید.

در زیر، نکاتی ارائه شده‌اند که شما را در امر کاهش حسادت بین فرزندان یاری خواهند کرد:

تقسیم مسئولیت ‌ها به طور مساوی: اگر یکی از بچه‌ها در نقش قلدر و بچه دیگر در نقش قربانی ظاهر شد، تنها به سرزنش یک نفر بسنده نکنید. حتی اگر مطمئن هستید که یکی آغازگر دعوا بوده است، به کودک قربانی بگویید که او هم وظیفه‌اش را به درستی انجام نداده است.

بی‌اهمیت جلوه دادن احساس حسادت: اگریکی از بچه ‌ها نسبت به دیگری حسادت می‌ورزد، خیلی به آن توجه نکنید. وجود حسادت در میان بچه ‌ها تا حدی یک امر طبیعی است. پس به جای منفی‌ نگری به کارهای خوب بچه‌ ها توجه کنید و آنها را به خاطر کارهای خوبی که کرده‌اند تشویق کنید.

از مقایسه بچه‌ ها با یکدیگر اجتناب کنید: ممکن است یکی از بچه‌ ها در درس ریاضی بهتر از دیگری باشد. بچه بزرگ‌ تر به احتمال زیاد سریع‌تر از بچه کوچک ‌تر عمل می‌کند. اما سعی کنید از مقایسه کردن بچه ‌ها با یکدیگر بپرهیزید. به کودک بیاموزید که خود را با قابلیت ‌های قبلی‌اش مقایسه کند. مثلاً ببیند آیا تغییری در مهارت ‌های نوشتن‌ او ایجاد شده است یا نه.

عدم استفاده از القاب منفی: دادن القاب و اسامی منفی به بچه‌ ها ممکن است برای شما یک کار سرگرم‌ کننده باشد، اما برچسب زدن به بچه‌ ها می‌تواند باعث ایجاد حس تنفر و در نهایت، حس حسادت در بین خواهر و برادر شود.

برای هر یک از آنها یک برنامه ‌ریزی منسجم داشته باشید: خشم مفرط زمانی پدید می‌آید که کودک حس کند والدین، خواهر یا برادرش را بیش از او دوست دارند. بنابراین، سعی کنید برای هر یک از بچه‌ ها یک وقت جداگانه بگذارید و با او وقت بگذرانید. لازم نیست حتماً یک برنامه خاص بگذارید، همین که روی مبل بنشینید و با هم یک داستان جدید بخوانید، کفایت خواهد کرد. همچنین می‌توانید با او به تماشای یک فیلم بنشینید. مطمئن شوید که هر یک از بچه‌ها می‌دانند در قلب شما جای خاص خودشان را دارند.

 

 

حسادت بین خواهر و برادرها

مجله سلامتی پلاس ماد

 

۱۰ قانون کاهش وزن سالم

مقاله قبلی

زودرنجی و رفتارهای کودکانه ی سالمندان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *