آلودگی هوا
پزشکیسلامت

خطرات آلودگی هوا

خطرات آلودگی هوا

آلودگی هوا خطرناک است، اما آیا کشنده هم هست؟

یک مطالعه جدید در ۱۱ مارس ۲۰۰۹ نشان داد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اوزون سطح زمینی، خطر مرگ ناشی از مشکلات تنفسی را به میزان قابل توجهی افزایش می­دهد.

دانشمندان می­گویند خطر مرگ در اثر مشکلات تنفسی در کلان­ شهرهایی با بیشترین غلظت اوزون، ۳۰ درصد بیشتر از مناطقی است که سطح اوزون پایین­تری دارند.

اوزون سطح زمینی، همراه با ذرات خاصی، یکی از اجزای اصلی آلاینده­ هاست. اوزون گازی است که به طور طبیعی در جو وجود دارد و زمین را در مقابل اشعه مضر ماوراء بنفشِ خورشید محافظت می­کند. اما اوزون سطح زمینی هنگامی تولید می­شود که دود ناشی از اتومبیل، نیروگاه­ها و سایر منابع، در معرض نور خورشید واکنش شیمیایی برقرار می­کند. به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، اوزون سطح زمینی می ­تواند تنفس را مختل کرده و عملکرد ریه را کاهش دهد، مجاری هوایی را ملتهب و بیماری­های ریوی مانند آسم و آمفیزم را بدتر کند.

مطالعات قبلی نشان داده ­اند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ذرات خاصی – ذرات ریز گرد و غبار و دود – یک عامل خطر اصلی برای مرگ ناشی از بیماری­های قلبی و ریوی است.

دکتر مایکل جِرِت، استادِ دانشیار بهداشت محیط در دانشگاه کالیفرنیا-برکلی و نویسنده اصلی این مطالعه می­گوید: تاکنون مشخص نشده بود که آیا اوزون با افزایش خطر مرگ در اثر بیماری­های ریوی در ارتباط است یا خیر.

او می­گوید: “این اولین مطالعه ­ای است که نشان می­دهد اوزون که مدت­هاست به عنوان آلاینده ­ی ثانویه در نظر گرفته می­ شود، دلیل اصلی مرگ است و این اولین باری است که توانسته­ ایم در معرض اوزون قرار گرفتن به مدت طولانی را به خطر مرگ ارتباط دهیم.”

اوزون در مقابل آلاینده ­های ذرات معلق در هوا

این مطالعه که در ۱۲ مارس در مجله پزشکی نیو انگلند منتشر شد، از سال ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۰، ۴۵۰ هزار نفر را تحت بررسی قرار داده و ۹۶ کلانشهر را پوشش داد. در طی دوره­ ی مطالعه ۱۸ ساله، ۱۱۸،۷۷۷ نفر جان باختند.

وی افزود: “این مطالعه برای اولین بار شواهدی ارائه داد که نشان می­دهد قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اوزون و آلاینده­ های ذرات معلق در هوا، هریک تأثیرات مجزا و مستقلی بر مرگ و میر داشته و به نظر می­رسد که بر بخش­های مختلف بدن تأثیر می­گذارند.این مطالعه همچنین نشان داد ­که کنترل اوزون نه تنها مرگ و میرها را کاهش می­دهد، بلکه گرم شدن کره زمین را نیز کاهش می­دهد.

جورج دی ترستون، استاد پزشکی محیط زیست در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک و همکار این پژوهش می­گوید: اوزون در حومه شهرها و مناطق روستایی در حاشیه شهرها، با غلظت بالاتری تشکیل می­شود. جرت می­گوید که این موضوع تا حدودی به دلیل جابجایی روزانه و منظم افراد بین خانه و محل کار است. او می­­گوید، وقتی دولت در همه­ ی سطوح­ قادر به کنترل سفرِ تک نفره ­ی افراد با خودروهای شخصی نیست، کاهش مقدار اوزون نیز کار سختی است.

شهرهایی با بالاترین سطح اوزون

این مطالعه می ­گوید، به ازای هر ۱۰ واحد در بیلیون (ppb) افزایش در غلطت اوزون، خطر مرگ در اثر بیماری­های تنفسی تا ۴٪ افزایش می­ یابد. جرت می­گوید که در طی دوره مطالعه ۱۸ ساله، ریورساید در کالیفرنیا، با ۱۰۴ واحد در بیلیون (ppb)، بیشترین غلظتِ روزانه­ ی میانگین اوزون را داشته است، که در مقایسه با عدم قرار گرفتن در معرض اوزون، با ۵۰٪ افزایش خطر مرگ در اثر بیماری ریوی همراه بود.

خطرات آلودگی هوا

محدود کردن قرار گرفتن در معرض آلاینده­ ی اوزون

جرت می­گوید: توصیه به عموم این است که افراد ساکن در مناطقی با آب ­و هوای گرم از ورزش کردن طی ساعات آفتابی روز پرهیز کنند. همچنین می­ گوید بهتر است که در زمان­هایی که غلظت اوزون بیشینه است پنجره­ ها بسته باشد و نیز در این ساعات تا حد امکان در خانه بمانند و بیرون نروند.

چری وونگ تراکول، متخصص قلب و عروق و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه اِموری در آتلانتا می­گوید: “برای تولید اوزون ذرات آلاینده باید در معرض خورشید دچار واکنش شیمیایی شوند.”

به ­علاوه تولید گاز اوزون وابسته به فصل است در فصل بهار به بیشترین میزان تولید میرسد. او توصیه می­کند رفت و آمد کمتری داشته باشید و ورزش کنید اما نه در خیابان­های شلوغ و هوای گرم.

او می­ گوید: “۳۰ درصد عدد بسیار هشدار دهنده ­ای است”.

جرت می­گوید، دولت­ها باید برای کاهش احتمالی ترافیک اقدامانی انجام دهند، شاید با ارائه مشوق­ های مالی به رفت­ و آمدهای دسته جمعی (به جای استفاده­ ی تک نفره از اتومیبیل شخصی چند نفر با یک اتومبیل سفر کنند، به ویژه برای رفتن به کار یا مدرسه)، افزایش خطوط حمل و نقل عمومی، ترغیب به استفاده از خودروهای هیبریدی و شاید حتی با افزایش مالیات سوخت.

جرت می­گوید مطالعات نشان داده است که سطح بالای اوزون می­تواند به سرعت مشکل ایجاد کند، و افراد ورزشکار در محیط­ های باز باید دائما گزارش­های مرتبط با سطح اوزون که اغلب در روزنامه­ ها یا اینترنت یافت می­شود را پیگیری کنند.

جنیس ای. نولن از انجمن ریه آمریکا می­گوید: “این مطالعه نشان می­دهد که حتی غلظت­های کم اوزون نیز برای مردم کشنده است و برای مقابله با این امر باید خودروها و نیروگاه­ها را کنترل کنند”.

او می­گوید، “اوزون یک مشکل بزرگ در سراسر کشور است و ریه­ ی افراد همواره مورد حمله قرار می­گیرد”.

یک مطالعه جدید در مجله ­ی پزشکی نیوانگلند نشان داد که در نتیجه­ ی کاهش آلودگی هوا، میانگین امید به زندگی در ۵۱ شهر آمریکا بین سال های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰، نزدیک به سه سال افزایش یافته است. جرت با اشاره به این مطالعه بیان می­کند که مشکل اوزون غیرقابل حل نیست.

 

خطرات آلودگی هوا

مجله سلامتی پلاس ماد

علائم دیابت

مقاله قبلی

نشانه های نارسایی کلیه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

2 نظرات

  1. […] اروپا، در این زمینه اعمال‌ شده است تا به حذف آلودگی هوا در سرتاسر اروپا کمک […]

  2. مرسی از مطلب خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی