خواب ایمن برای کودکان
اطلاعات عمومیسبک زندگیسلامتمشاوره

خواب ایمن برای کودکان

خواب ایمن برای کودکان ، کودک شما نیاز به خواب دارد. و همچنین شما. هردوی شما راحت ­تر می­ خوابید اگر ریسک­های خواب را بشناسید،

و اینکه چگونه به بهترین شکل کودکتان را ایمن نگه دارید زمانی که او در حال چرت زدن است.

ریسک­ های خواب

تمام نوزادان زیر یک سال در خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) هستند، بویژه آنهایی که کمتر از ۶ ماه دارند. به این نوع مرگ، مرگ گهواره ­ای می­گویند که هنگامی که نوزاد در گهواره خوابیده است اتفاق می­افتد. این مرگ توسط عفونت یا دارو نیست و قابل انتقال نیست. دلایل مرگ ذکر شده است. موارد خاصی شانس آن را افزایش می­دهد. این­ها شامل:

  • تولد زودرس
  • قرار گرفتن در معرض الکل یا دارو قبل از تولد
  • قرار گرفتن در معرض دود سیگار قبل یا بعد از تولد
  • عفونت

هنوز معلوم نیست که داشتن خواهر یا برادری که از SIDS مرده است، این ریسک را افزایش می­دهد یا خیر.

گاهی مسیر جریان هوای نوزادی که خوابیده است مسدود می­شود. این می­تواند موجب مرگ غیر منتظره نوزاد (SUID) شود.

اتاق مشترک

امروزه اکادمی پزشکی اطفال آمریکا می­گوید، کودکان باید تا ۶ ماه یا حتی بهتر است تا یک سالگی در اتاق والدین بخوابند. آمارهای جدید می­گوید که اتاق مشترک می­تواند ریسک  SISD را تا ۵۰% کاهش دهد. بنابراین راحتتر می­توان مراقبت او بود، آسایش داشت و به او غذا داد. اما او به فضای امن خود نیاز دارد:  گهواره یا تختخواب همراه (یک محل خواب جدا که به تخت شما متصل می­شود). بچه ­ها نباید همراه والدین بخوابند. این باعث می­شود که خطر  قطع تنفس کودک افزایش یابد و این خطرناک­تر است زمانی که شما سیگار بکشید، مشروب بخورید یا دارو مصرف کنید (حتی داروهای تجویزی).

کمپین برای خواب ایمن

موسسه بین ­المللی سلامت دارای یک کمپین آموزش عمومی به نام ایمنی برای خواب است، تا والدین و سایر مراقبان را از این امر آگاه سازد. چیزهای زیادی در ایجاد و نگهداری یک محیط ایمن دخیل هستند.

لوازم خواب ایمن

کودک شما باید در تخت­خواب، گهواره که خالی از هر چیزی به جز کودک شما است، باشد. به این معنی که هیچ پد ضربه ­گیر، لحاف، پتو، متکا، اسباب­ بازی نرم، دستگاه­های موقعیت­ یابی یا اسباب­ بازی­ های قابل دسترس با نخ، وجود نداشته باشد. مطمئن شوید که تشک محکم است و همیشه از یک ملافه با اندازه مناسب و جنس محکم استفاده کنید. بستر نرم بالا یا زیر نوزاد شما ممکن است مسیر هوای او را مسدود کند.

هرچه کمتر بهتر

ممکن است در مجلات یا تلویزیون تختخواب کودک را پر از حیوانات یا دیگر اسباب­ بازی ­ها و متکاها ببینید. آنها ممکن است زیبا باشند، اما برای کودک شما ایمن نیستند.

وضعیت خواب ایمن

به کودک خود اجازه ندهید روی نیمکت ­ها، تاب­ ها یا هر مکان دیگری در کنار تخت خود چرت بزنند. هر زمان که کودک شما خواست چشمانش را ببندد او را در تختخواب، یا گهواره با صورت به سمت بالا قرار دهید. این حالتی است که کودک شما باید بخوابد تا زمانی که بتواند از عقب به جلو و از جلو به عقب غلت بزند. مستقر کننده­ های خواب(غلتگیرها)، مانند پتوهای رول شده یا محکم شده به یک محل، ممکن است ایده خوبی به نظر برسند، اما ممکن است از محل خود حرکت کرده و در مسیر تنفسی کودک قرار بگیرند.

به دلیل نحوه آفرینش، برخلاف آنچه که شنیده ­اید، یک نوزاد سالم، هنگامی که به پشت می­خوابد احتمال خفگی کمتری دارد. او بهتر می­تواند آنچه را که قورت داده سرفه یا استفراق کند.

خواب ایمن برای کودکان

لباس­ها و پوشش

بهترین انتخاب برای لباس پوشاندن نوزاد هنگام خواب، یک روپوش یک تکه یا کیسه خواب است. بسته به فصل، می­تواند نازک یا ضخیم باشد.

بهتر است که اصلا از پتو استفاده نشود. پتوی پوشیدنی باید او را گرم نگه دارد.

تغذیه با شیر مادر یا پستانک

یکی از قوی­ترین راه­ها برای جلوگیری از SIDS،  غذا دادن به کودک با شیر مادر است. مطالعات زیادی نشان می­دهد که نوزادان که از شیر مادر تغذیه می­کنند، حتی برای مدت کوتاه، احتمال SIDS کمتری دارند. هنگامی که خسته هستید و در معرض به خواب رفتن هستند، روی صندلی یا کاناپه به شیر دادن نپردازید.

پستانک­ها نیز ریسک SIDS را پایین می­آورند. اگر از ابتدا قصد دارید که نوزادتان از شیر خودتان تغذیه کند، تا زمانی که مطمئن نشده ­اید نوزاد شما با پرستاری خوب عمل می­کند، پستانک را معرفی نکنید. هرگز پستانک را به دور گردن او نیاندازید و هنگامی که خواب است آن را به لباسش وصل نکنید. و نیازی نیست که بعد از خواب هم آن را در دهانش بگذارید.

با همه مراقبان صحبت کنید

فرض را بر این نگیرید که کسی که از کودک شما مراقبت می­کند، از اهمیت پیروی از دستورالعمل­ های ایمنی در خواب آگاه است. با پرستاران بچه، بچه­ نگهدارها، پدربزرگ­ها و مادربزرگ­ها و سایر دوستان و نزدیکانی که از کودک مراقبت می­کنند، این مراحل را طی کنید. اطمینان پیدا کنید که آنها همیشه از قوانین پیروی می­کنند.

 

 

خواب ایمن برای کودکان

مجله سلامتی پلاس ماد

 

سرماخوردگی کودکان

مقاله قبلی

ورزش تای چی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

2 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *