خواص امگا 3
اطلاعات عمومیسلامت

خواص امگا ۳

خواص امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ بیشتر در روغن ماهی و جلبک‌های دریایی خاص پیدا می‌شوند. از آنجایی که در جوامعی که مقادیر زیاد ماهی مصرف می‌کنند، افسردگی کمتر وجود دارد، دانشمندان پیشگیری و یا درمان افسردگی و دیگر اختلالات خلقی توسط روغن ماهی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

به نظر می‌رسد که دو اسید چرب امگا ۳ (ایکوزاپنتانوییک اسید یا EPA و دوکوزاهگزائنوئیک اسید یا DHA) بیشترین تاثیر را در افراد دچار اختلالات خلقی داشته باشند.

امگا ۳ چگونه افسردگی را بهبود می‌دهد؟

مکانیسم‌های عمل مختلفی ارائه شده‌ است. مثلا امگا ۳ به سادگی می‌تواند در غشای سلولی مغز حرکت کرده و با مولکول‌های مرتبط با خلق درون مغز تعامل برقرار کند. همچنین این مواد اعمال ضد التهابی دارند که می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند.

بیش از ۳۰ دوره آزمایشی در افراد دچار افسردگی، آماده‌سازی‌های مختلف امگا ۳ را آزمایش کرده‌اند. اغلب مطالعات در افرادی که داروهای ضد افسردگی با تاثیر محدود یا صفر دریافت می‌کنند، از امگا ۳ به عنوان درمان اضافی استفاده کرده‌اند. مطالعات کمتری درمان امگا ۳ تنها را آزمایش نموده‌اند. دوره‌های بالینی اغلب از EPA به صورت تکی یا به شکل ترکیب EPA با DHA و دوز روزانه ۰.۵ تا ۱ گرم تا روزانه ۶ تا ۱۰ گرم استفاده می‌کنند. برای فهم بهتر مسئله باید بدانید که “روزانه ۱ گرم”، معادل دریافت سه ماهی سالمون در هفته خواهد بود.

کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی هم می‌توانند از مکمل‌های امگا ۳ کمک بگیرند. در هاروارد یک مطالعه بزرگ در حال انجام است که احتمال پیشگیری از افسردگی افراد سالم بزرگسال توسط مکمل امگا ۳ (به صورت تکی یا همراه با ویتامین D) را بررسی می‌کند.

امگا ۳ برای دیگر شرایط سلامت ذهنی

امگا ۳ در اختلالات خلقی مختلف مثل افسردگی بعد از زایمان مورد بررسی قرار گرفته و نتایج امیدوارکننده‌ای هم به همراه داشته است. در اختلال دو قطبی (افسردگی شیدایی)، امگا ۳ می‌تواند موثرترین عامل در فاز افسردگی و نه فاز شیدایی بیماری باشد. همچنین امگا ۳ در کاهش یا جلوگیری از دیگر شرایط روانی مثل اسکیزوفرنی، اختلال شخصیت مرزی، اختلال وسواس فکری و اختلال کم توجهی مفید واقع شده‌ است. هرچند هنوز شواهد کافی برای تجویز امگا ۳ در این شرایط وجود ندارد.

چه دوزی از امگا ۳ مفید خواهد بود؟

دوز لازم برای افسردگی از کمتر از ۱ گرم در روز تا ۱۰ گرم در روز متغیر است اما اغلب مطالعات از دوزهای بین ۱ تا ۲ گرم در روز استفاده می‌کنند. در رابطه با بیماران مبتلا به افسردگی دو قطبی، احتیاط بیشتری می شود زیرا امگا ۳ مثل اغلب ضد افسردگی‌ها می‌تواند سبب شیدایی شود.

عوارض جانبی و دیگر ملاحظات ایمنی

امگا ۳ عموما ایمن و قابل تحمل می‌باشد. مشکل معده و طعم بد ماهی رایج‌ترین شکایت‌های موجود محسوب می‌شود اما اکنون به لطف روش‌های ساخت که ناخالصی‌ها را کاهش می‌دهند، این مسئله هم کمتر گزارش می‌شود. نگرانی‌های قدیمی درباره امگا ۳ و افزایش احتمال خونریزی به طور گسترده رد شده اما همچنان در افرادی که از رقیق‌کننده‌های خون استفاده می‌کنند یا قصد انجام عمل جراحی را دارند، رعایت هشدار توصیه می‌شود. همانطور که گفته شد، برای جلوگیری از شیدایی در افراد دچار اختلال دو قطبی باید هشدارها را در نظر داشت. از آنجایی که امگا ۳ برای تکامل مغزی حائز اهمیت است و بارداری امگا ۳ مادرها را کاهش می‌دهد، استفاده از مکمل‌ها در مادرهای باردار و کودکان آن‌ها از نظر تئوری باید مفید باشد. مصرف ماهی در دوران بارداری توسط FDA تایید شده اما از آنجایی که ما اطلاعات بلند مدت در زمینه امنیت یا دوز بهینه امگا ۳ در دوران بارداری نداریم، مادرهای باردار باید با تجویز پزشک از مکمل‌های امگا ۳ استفاده کنند.

صحبت پایانی درباره امگا ۳ و سلامت روان

اسیدهای چرب امگا ۳، درمان‌های طبیعی امیدوارکننده برای اختلالات خلقی هستند اما پیش از تجویز قطعی در افراد دچار اختلالات سلامت ذهن یا افرادی که به دنبال بهبود خلق و خوی خود هستند و برای فهم نحوه عمل، میزان اثرگذاری و امنیت بلند مدت آن‌ها، هنوز هم به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

 

خواص امگا ۳

مجله سلامتی پلاس ماد

سبک زندگی سالم

مقاله قبلی

خواص آلوئه ورا برای مو

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *