خواص گردو
اطلاعات عمومیتغذیهسلامت

خواص گردو

خواص گردو :

برای بسیاری از افراد، انتخاب رژیم غذایی سالم فقط به معنای فداکاری است: چیزهایی مثل نخوردن پیش‌غذا، حذف کربوهیدرات‌ها یا اسیدهای چرب اشباع، نخوردن دسر. اما اگر واقعا چیزی که دوست دارید برایتان مفید هم باشد، چه حسی خواهید داشت؟

این بار، خبرها تغییر کرده‌اند؛ مطالعات جدید نشان داده افرادی که مصرف آجیل بالاتری دارند، عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش داده و کمتر به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. به عنوان مثال، دوره‌های آزمایشی متعددی در رابطه با مصرف آجیل صورت گرفته و کاهش فشار خون و سطح کلسترول را به همراه داشته‌است. همچنین آجیل بخش مهمی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای محسوب می‌شود؛ این رژیم غذایی به طور کلی برای قلب مفید خواهد بود.

یک مطالعه جدید، فواید گردو را بررسی می‌کند

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که گردو احتمالا یک انتخاب فوق‌العاده خوب خواهد بود و این اولین باری نیست که محققین به این نتیجه‌گیری رسیده‌اند. تحلیل جدید توسط همین محققین (شامل ۳۶۵ شرکت‌کننده در ۱۳ دوره آزمایشی) نشان داد که رژیم‌های غنی از گردو در قیاس با دیگر رژیم‌ها به کلسترول کلی و LDL پایین‌تر (بد) منجر می‌شوند. از آن زمان به بعد، مطالعات بیشتر با شرکت‌کنندگان بیشتر و مدت زمان پیگیری طولانی‌تر منتشر شده‌ است.

آخرین تحلیل، اطلاعات حاصل از ۲۶ دوره آزمایشی قبلی، شامل ۱۰۰۰ نفر را با هم ترکیب کرد؛ در قیاس با رژیم‌های غذایی عادی، افرادی که از رژیم غذایی مبتنی بر گردو استفاده کردند:

  • کلسترول کلی پایین‌تر داشتند (حدود ۷ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر، بیانگر ۳ درصد کاهش بیشتر).
  • کلسترول LDL پایین‌تر داشتند (حدود ۵.۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر، ۴ درصد کاهش بیشتر).
  • تری‌گلیسیریدهای پایین‌تر داشتند (حدود ۵.۷ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر، ۵.۵ درصد کاهش بیشتر).
  • آپوپروتئین B پایین‌تر (پروتئینی که با بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط دارد)، به میزان تقریبی ۴ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر داشتند.

با این که بهبود حاصل در لیپید‌های خون نسبتا پایین بود، در قیاس با رژیم‌های عادی غربی یا آمریکایی (حاوی گوشت قرمز، غذاهای لبنی چرب و غذاهای با شیرینی مصنوعی)، بهبودهای بیشتری هم (مثلا کاهش ۱۲ میلی‌گرم بر دسی‌لیتری در کلسترول کلی) مشخص شد.

رژیمی که حاوی غذاهای چرب مثل آجیل‌ها می‌باشد، همیشه نگرانی افزایش وزن احتمالی را به همراه دارد اما خوشبختانه افرادی که از رژیم‌های دارای گردوی بالا استفاده می‌کنند، دچار افزایش وزن نشده‌اند.

چرا گردو برای شما مفید خواهد بود؟

با این که این تحقیق جدید، بحث‌برانگیز است، سوال‌های بیشتری درباره منحصر به فرد بودن خواص گردو را به میان می‌آورد. در حقیقت، ممکن است انواع مختلف روغن‌های گردو باشند که آن‌ها را در زمینه بیماری‌های قلبی‌عروقی به گزینه‌هایی ویژه تبدیل می‌کنند. گردو حاوی مقادیر فراوان چربی غیراشباع با چند پیوند دوگانه است که نسبت به چربی‌های اشباع سالم‌تر هستند. به علاوه، گردو اسیدهای لینولئیک و آلفا لینولنیک دارد که ممکن است تاثیرات ضد التهابی در حفظ سلامت عروق خونی داشته‌باشد؛ ضمن این که این ماده بر روی لیپیدهای خون هم تاثیر مثبتی می‌گذارد.

تمام آجیل‌ها به یک شکل تولید نمی‌شوند. بسیاری از آن‌ها غنی از چربی تک‌ غیر اشباع و همچنین چربی غیراشباع با چند پیوند دوگانه هستند. این نوع چربی‌ها جزو گزینه‌های سالم‌تر نسبت به چربی‌‌های اشباع و ترانس محسوب می‌شوند اما ترکیب ویژه این چربی‌ها و اسیدهای چرب غیراشباع با چند پیوند دوگانه موجود در گردو می‌تواند برای سلامت قلبی‌ عروقی بسیار خوب باشد.

عاشقان گردو، خیلی عجله نکنید!

پیش از آن که شروع به خوردن گردو کنید، چند هشدار مهم را به ذهن بسپارید:

  • بهبود چربی‌های خون موجود در این مطالعه پایین بود.
  • این مطالعه، دوز یا مدت زمان مصرف گردو را مشخص نکرد. در یکی از بهترین مطالعات، ترکیبی از ۹ فندق، ۱۲ بادام و ۶ گردو به صورت روزانه مصرف شد. شاید این مقدار از میزان تمایل برخی افراد به خوردن، کمی بالاتر باشد!
  • این نوع مطالعه نمی‌تواند اثبات کند که گردو دلیل بهبود کلسترول افراد دریافت کننده این نوع رژیم می‌باشد. ممکن است افرادی که گردو مصرف می‌کنند، تمایل بیشتری به ورزش و دوری از سیگار داشته باشند یا حتی نسبت به افرادی که گردو نمی‌خورند،‌ ژن‌هایی مطلوب داشته باشند.
  • هیچ غذایی در رژیم غذایی شما وجود ندارد که شما را سالم کند. ذهنیت کلی است که بیشترین اهمیت را در این زمینه خواهد داشت. رژیم غذایی سالم، ورزش مداوم، اجتناب از افزایش وزن و سیگار نکشیدن برای شروع کافی هستند. برخی افراد حتی با داشتن سبک زندگی سالم، برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی و دیگر مشکلات، به دارو یا دیگر درمان‌ها نیاز پیدا می‌کنند

صحبت پایانی

محققینی که مطالعات قبلی درباره مزایای گردو را تحلیل و بررسی کرده‌اند، به ما دلیل مناسبی داده‌اند تا این ماده غذایی را به بخشی از رژیم خود تبدیل کنیم یا آن‌ها را نسبت به دیگر انواع آجیل، برتر بدانیم. خوشبختانه این نوع مطالعه به انتخاب‌های غذایی بهتر و سلامت بهتر منجر خواهد شد.

 

خواص گردو

مجله سلامتی پلاس ماد

روش ترک سیگار

مقاله قبلی

بازی کودکان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *