استاندارداطلاعات عمومی

دانستنی هایی از جنس قند

ما علاقه ی بسیاری به قند داریم، اما این ماده با بدن ما مهربان رفتار نمی کند.

قند در ابتلا به سندرم متابولیک مجموعه ای از شرایط شامل فشار خون بالا، سطوح افزایش یافته انسولین در خون، چربی اضافه در قسمت شکم و چربی خون بالا و دیابت نقش دارد.اما طی سالیان اخیر شواهد انکارناپذیری به دست آمده اند که قند می تواند به روش های دیگر نیز سلامت و حتی جان انسان را در معرض خطر قرار دهد.
باید به این نکته اشاره داشت که قند، و نه چربی و کلسترول، زمینه را برای حمله قلبی آماده می کند. همچنین توجه داشته باشید که سطوح بیش از حد قند سیستم ایمنی بدن انسان را تخریب می کند، پیری پوست و مفاصل را تسریع کرده و عفونت های مخمری را تغذیه می کند.
برخی کارشناسان قند را به عنوان کودی برای سلول های سرطانی عنوان کرده اند زیرا این سلول ها از گلوکوزیس یا قندکافت (تولید انرژی از قند) به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده می کنند. برخی مطالعات مصرف قند پالایش شده را با سرطان های تخمدان، پستان، ریه، معده و حداقل هشت اندام دیگر پیوند داده اند.
انواع قندهایی که می توانند شما را تحت تاثیر قرار دهند
زمانی که به قند فکر می کنید، احتمالا قند یا شکر سفید خوراکی را تصور می کنید، اما این یکی از انواع قند محسوب می شود که می تواند محرکی برای حساسیت یا آلرژی باشد.
فروکتوز به طور طبیعی در میوه ها، برخی سبزی ها، عسل و بسیاری از آبمیوه ها وجود دارد. همچنین، فروکتوز بخشی از شکر خوراکی و به میزان زیاد در شربت ذرت با فروکتوز بالا وجود دارد و همچنین ممکن است در غذاهایی مانند شربت پنکیک، چاشنی های سالاد، نان ها و حتی میوه های کنسروی و ماست های شیرین شده وجود داشته باشد.
لاکتوز قندی است که در شیر و دیگر محصولات لبنی وجود دارد. اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا باشید، بدن شما این قند را به درستی گوارش نمی کند که موجب بروز مشکلات گوارشی، مانند گاز و نفخ می شود.
عدم تحمل لاکتوز مشابه با آلرژی به شیر نیست که در آن سیستم ایمنی به پروتئین های موجود در شیر واکنش نشان می دهد.
ساکارز همان قند نیشکر ساده یا شکر سفید خوراکی است.
در پایان می توان این گونه گفت که هرچه میزان قند مصرفی شما کمتر باشد، زندگی طولانی‌تر، سالم‌تر و پر نشاط‌تری را تجربه خواهید کرد

آب پرتقال; خوب یا بد؟

مقاله قبلی

آثار خطرناک کمبود خواب

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در استاندارد