درمان افسردگی
پزشکیرسانه ایسلامتمشاوره

درمان افسردگی

درمان افسردگی

برای بهبود یافتن، لازم است تا شما نقش فعالی در درمان خود داشته باشید. شما نمی‌توانید همانند یک بیمار، غیرفعال باشید. شما و پزشکتان باید به ‌صورت یک تیم عمل کنید.

البته، لازم نیست در انجام هر کاری نقش فعال داشته باشید. شما احتمالاً درباره مفید بودن درمان، تردیدهایی خواهید داشت؛ ولی نهایت تلاش خود را انجام دهید. افسردگی ممکن است احساس ناتوانی ایجاد کند. پذیرفتن درمان خود، راهی است تا احساسات خود را دوباره کنترل کنید.

در اینجا برخی نکات آمده است.

  • به آن پایبند باشید. درمان ممکن است تأثیر فوری نداشته باشد. اثر داروهای ضد افسردگی ممکن است برای چهار تا شش هفته ، مشخص نشود. در برخی موارد ، یک دارو ممکن است مؤثر نبوده و نیاز باشد تا دارویی دیگر یا احتمالاً چند دارو با هم استفاده شوند. همچنین درمان ممکن است مدتی طول بکشد؛ ولی ناامید نشوید. اگر به آن فرصت دهید، این درمان‌ها با احتمال زیادی مفید خواهند بود. هنگامی‎که فرد افسرده یک داروی مناسب را با دز صحیح دریافت و به مدت کافی آن را مصرف کند، درمان در ۷۰ درصد از موارد، موفق خواهد بود؛ ولی شما و پزشکتان ممکن است گاهی اوقات چندین روش را قبل از رسیدن به یک درمان مناسب، امتحان کنید.
  • داروی خود را مطابق تجویز پزشک مصرف کنید. به رفتارهای خوب داشتن عادت کنید. هر روز، داروی خود را در یک ساعت مشخص مصرف کنید. اگر این کار را به همراه فعالیت دیگری همانند مسواک زدن، خوردن صبحانه یا خوابیدن انجام دهید، به خاطر سپردن آن راحت‌تر است. یک جعبه قرص هفتگی داشته باشید که باعث می‎شود اگر دارویی را مصرف نکرده باشید، به‌راحتی مشخص شود.
  • هرگز بدون اطلاع پزشک، مصرف دارو را قطع نکنید. اگر به برخی علت‌ها، لازم باشد تا شما مصرف دارو را متوقف کنید؛ پزشک ممکن است دز شما را به‌تدریج کاهش دهد. درصورتی‌که ناگهان مصرف دارو را قطع کنید، احتمال ایجاد عوارض جانبی وجود خواهد داشت. همچنین قطع ناگهانی داروها ممکن است باعث بازگشت افسردگی شود. تصور نکنید که داشتن احساس بهتر، شما را قادر می‌کند تا مصرف دارو را متوقف کنید. در بسیاری از افراد، حتی در صورت احساس بهبودی نیاز است تا مصرف دارو ادامه داشته باشد. این کار از تکرار بروز افسردگی در آن‌ها جلوگیری می‌کند. به یاد داشته باشید که اگر شما احساس خوبی دارید، ممکن است به‌این‌علت باشد که داروی شما مؤثر است؛ پس چرا مصرف آن را متوقف کنید؟

  • سبک زندگی خود را تغییر دهید. کارهای زیادی وجود دارند که شما برای تکمیل درمانتان می‌توانید انجام دهید. غذاهای سالم استفاده کنید که شامل مقادیر فراوانی از میوه و سبزیجات و مقدار قند و چربی آن کم است. از مصرف الکل و مواد مخدر اجتناب کنید، زیرا می‌توانند باعث تشدید افسردگی شده یا با اثرات داروهای ضدافسردگی تداخل داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که خواب شبانه‌ی کافی داشته باشید. از یک روال روزانه‌ی منظم پیروی کنید. در طول روز دراز نکشید و اجازه ندهید که چرت بزنید. چندین مطالعه نشان دادند که فعالیت فیزیکی می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. ابتدا آهسته شروع کنید. سعی کنید که با یک دوست در اطراف محله خود پیاده‌روی کنید و به‌تدریج در اغلب روزهای هفته ورزش کنید.
  • استرس را در خانه و محل کار کاهش دهید. برخی از موارد استرس‌زا در زندگی خود را پیدا کنید. در نظر داشته باشید؛ اگر خانواده یا دوستان شما مراقب برخی از مسائل روزمره نظیر خانه‌داری هستند و اگر شغل شما استرس ایجاد می‌کند، راه‌هایی را برای کاهش برخی مسئولیت‌های خود پیدا کنید.
  • صادق باشید. کار با پزشک یا دیگر متخصصین سلامت روان، آسان نیست؛ اگر شما صادق نباشید، درمان با احتمال کمتری موفق خواهد بود. گاهی اوقات، افراد از صحبت درباره موضوعات حساس همانند عملکرد جنسی، اثرات جانبی، استعمال مواد، فراموشی دزهای دارو یا افکار خودکشی، احساس خوشایندی ندارند؛ ولی فقط راهی که مفید است، درمیان گذاشتن این نگرانی‌ها با پزشکتان است. اگر شما درباره درمان یا روش درمانی پزشکتان اطمینان ندارید، آن را پنهان نکنید. در واقع، درباره آن با پزشک خود صحبت کنید. پزشک خوشحال خواهد شد تا از بازخورد شما مطلع شود و رویکرد جدیدی را انتخاب کند که تأثیر بیشتری دارد.
  • از ایده‌های جدید استقبال کنید. پزشک شما ممکن است پیشنهاد‌هایی داشته باشد که شما را شگفت‌زده کند. او ممکن است شما را ترغیب به کارهایی کند که برای شما ناخوشایند است؛ ولی امتناع نکنید. روش‌های جدید را امتحان کنید. این روش‌ها ممکن است از آنچه تصور می‌کردید، مؤثرتر باشند.
  • تسلیم نشوید. ممکن است همین الآن احساس ناامیدی داشته باشید. شاید احساس کنید که هرگز بهبود نمی‌یابید. ولی احساسات این‌چنینی نشانه بیماری نیست. اگر مدتی به خودتان فرصت داده و اجازه دهید تا درمان به نتیجه برسد، دوباره احساس بهتری خواهید داشت.

 

 

درمان افسردگی

مجله سلامتی پلاس ماد

 

تقویت سیستم ایمنی

مقاله قبلی

راه های بهبود گردش خون

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی