پزشکیتبلیغات

درمان انواع بیماری های خود ایمنی توسط متخصص روماتولوژی

درمان انواع بیماری های خود ایمنی توسط متخصص روماتولوژی

سیستم ایمنی بدن با ایجاد به ناحیه آسیب دیده به میکروب‌ها، ویروس‌ها و موارد دیگر واکنش نشان می‌دهد. التهاب به منظور احاطه و محافظت از اعصاب و عروق خونی در ناحیه آسیب دیده از بدن ایجاد می‌شود؛ اما زمانی که التهاب به صورت غیر ضروری رخ می‌دهد، آن را یک بیماری خود ایمنی می‌نامیم. بیماری‌های خود ایمنی می‌توانند به اعصاب، مفاصل، ماهیچه‌ها و اندام‌های داخلی آسیب برسانند. از این رو، مراجعه به روماتولوژیست جهت تشخیص و درمان به موقع اختلالات روماتیسمی ضروری است.

انواع بیماری های خود ایمنی کدامند؟

برخی از شایع‌ترین اختلالاتی که توسط روماتولوژیست درمان می‌شوند، عبارتند از:

استئوآرتریت

استئوآرتریت شایع‌ترین اختلال مفصلی است و ناشی از ساییدگی و پارگی طبیعی مفاصل در طول زمان با افزایش سن افراد است. مهمترین علائم آرتروز درد و سفتی در مفصل است که اغلب پس از ورزش بدتر می‌شود.

پوکی استخوان

با پوکی استخوان، استخوان‌ها شکننده شده و به دلیل از دست دادن تراکم، مستعد شکستگی می‌شوند. معمولاً هیچ علامت اولیه‌ای وجود ندارد که نشان دهنده این بیماری باشد و اکثر بیماران پس از شکستگی متوجه وجود این عارضه می‌شوند.

پوکی استخوان چیست

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که باعث التهاب مفاصل و بافت‌های اطراف می‌شود. اختلالات خودایمنی زمانی رخ می‌دهند که سیستم ایمنی به اشتباه به بافت‌های سالم بدن حمله می‌کند. روماتیسم مفصلی می‌تواند سایر اندام‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و علائم اولیه معمولاً شامل درد، سفتی و خستگی در انگشتان، مچ دست، پاها و مچ پا است.

آرتریت روماتوئید نوجوانان

آرتریت روماتوئید نوجوانان که به عنوان آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که معمولاً کودکان ۱۶ ساله و کمتر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالی که علائم در برخی از بیماران در نهایت از بین می‌رود، برخی دیگر در طول زندگی خود از این بیماری رنج می‌برند. درمان در به حداقل رساندن درد، به حداکثر رساندن عملکرد بدنی و جلوگیری از آسیب دائمی مفصل متمرکز است.

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

لوپوس همچنین یک بیماری خود ایمنی است که منجر به درد و التهاب مزمن مفاصل می‌شود. علائم لوپوس در بیماران مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد اما برخی از شایع‌ترین نشانه‌ها عبارتند از درد و تورم مفاصل، خستگی، بثورات پوستی روی گونه‌ها و بینی که اغلب به عنوان بثورات پروانه‌ای شناخته می‌شوند. حساسیت به نور خورشید، غدد لنفاوی متورم، تب و ریزش مو نیز در بیماران مبتلا به لوپوس دیده می‌شود.

واسکولیت

واسکولیت باعث التهاب رگ‌های خونی می‌شود و می‌تواند باعث تغییراتی در دیواره رگ‌های خونی از جمله ضخیم شدن، ضعیف شدن، باریک شدن و ایجاد زخم شود. این عارضه از حاد (کوتاه مدت) تا مزمن (دراز مدت) متغیر است و می‌تواند هر فردی را درگیر کند. برخی از شایع‌ترین علائم شامل تب، خستگی، درد عضلات و مفاصل، بی‌حسی و ضعف هستند.

واسکولیت چیست و چه علائمی دارد

اسپوندیلیت آنکیلوزان

نوعی آرتریت، اسپوندیلیت آنکیلوزان، استخوان‌ها و مفاصل را در پایه ستون فقرات و لگن تحت تاثیر قرار می‌دهد. استخوان‌های ستون فقرات ممکن است متورم و ملتهب شوند و ممکن است در طول زمان به هم جوش بخورند. اولین علائم معمولاً درد و سفتی کمر و همچنین تورم و خستگی است.

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک یک بثورات پوستی است که با آرتریت همراه است. آرتریت زمینه‌ای می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد اما معمولاً مفاصل دست و انگشتان را درگیر می‌کند. علائم این عارضه شامل بثورات پوستی همراه با درد مفاصل و تورم ناشی از آرتریت هستند.

بیماری های خود ایمنی چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

معاینه فیزیکی و تست‌های آزمایشگاهی دو جزء کلیدی در تشخیص و درمان بیماری‌های خود ایمنی هستند. پزشک ممکن است آزمایش خون، نمونه مایع از مفصل آسیب دیده، نمونه ادرار یا سایر آزمایشات آزمایشگاهی را تجویز کند. پزشک همچنین ممکن است بسته به شرایط شما یک یا چند آزمایش زیر را تجویز کند:

  • بیوپسی
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
  • سونوگرافی اسکلتی عضلانی (MSK)
  • اشعه ایکس

از آنجایی که علائم بیماری های خود ایمنی ممکن است مبهم باشند، فرآیند تشخیص ممکن است زمان زیادی نیاز داشته باشد. تشخیص دقیق تنها راه ارائه بهترین برنامه درمانی است که از سوی متخصص روماتولوژی تجویز می‌شود.

بیماری های خود ایمنی چگونه درمان می‌شوند؟

درمان‌ها می‌توانند به کاهش درد، بازیابی تحرک و کنترل علائم کمک کنند. پزشک برنامه‌های مراقبت فردی را به همه بیماران ارائه می‌دهد. موارد زیر برخی از درمان‌های رایج هستند:

  • تغییر در رژیم غذایی: برخی غذاها و نوشیدنی‌ها مانند الکل باعث افزایش التهاب در بدن می‌شوند. روماتولوژیست ممکن است به شما توصیه کند که از این محرک‌ها اجتناب کرده یا با احتیاط آنها را مصرف کنید.
  • ورزش کردن: اگرچه ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد اما ورزش می‌تواند به بهبود تحرک، تسکین سفتی و کاهش تورم کمک کند. پزشک شما می‌تواند تمرین‌های ورزشی مناسبی را براساس نوع بیماری و توانایی شما توصیه کند.

ورزش کردن یکی از بهترین راه های پیشگیری از بیماری های خود ایمنی

  • گرما و سرما درمانی: استفاده از کمپرس سرد یا گرم می‌تواند به کاهش تورم و تسکین درد کمک کند. قبل از استفاده از این روش در مورد بیماری خود با روماتولوژیست صحبت کنید.
  • دارو درمانی: داروهای خوراکی یا موضعی می‌توانند به تسکین درد کمک کنند. برخی از بیماران از سفتی و تورم ناشی از تزریق کورتیکواستروئید تسکین بهتری پیدا می‌کنند.
  • تکنیک‌های آرام ‌سازی: آرام کردن بدن، ذهن و روح می‌تواند به کاهش تنش و درد عضلانی کمک کند. این تکنیک ها در راستای مدیتیشن، یوگا و دیگر درمان‌های ذهنی – جسمی ارائه می‌شود.

پزشک همچنین ممکن است یک وسیله کمکی برای کاهش فشار روی مفاصل و عضلات دردناک مانند بریس، آتل، عصا یا واکر پیشنهاد کند.

بهترین متخصص روماتولوژی در تهران کیست؟

«دکتر الویس مراد خان» یکی از بهترین فوق تخصص‌های روماتولوژی در تهران است. او بر مفاصل و بافت‌های نرم و همچنین انواع بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید واسکولیت تخصص دارد. دکتر مراد خان در تمام سال‌های فعالیت خود بیماران زیادی را با شرایط مختلف درمان کرده است.

دکتر مراد خان با استفاده از جدیدترین متدهای علمی و ایجاد بستری مناسب برای ارتباط با بیمار و درک شرایط او، توانسته رزومه کاری خود را بیش از پیش پربار کند. هم اکنون بیماران می‌توانند به صورت حضوری به مطب دکتر الویس مراد خان مراجعه کنند یا به صورت آنلاین مشاوره تخصصی دریافت کنند.

چگونه استعدادهای کودکان را کشف کنیم؟

مقاله قبلی

پروتز چیست؟ چند نوع پروتز داریم؟ (بهترین کلینیک برای انجام پروتز)

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی