درمان سلولیت
اطلاعات عمومیزیباییسبک زندگی

درمان سلولیت

درمان سلولیت

چال ­ها ستودنی هستند- تا زمانی که شروع به آشکار شدن روی باسن، شکم یا روی ران­ها نکنند. البته ما درباره سلولیت صحبت می­کنیم (که گفته می­شود ده مرتبه سریع­تر است)، این توپوگرافی گود شکل، موجدار یا ناهموار پوست هنگامی توسعه می­یابد که چربی متورم شوند و از طریق رشته­ های فیبری بافت­های متصل واقع در داخل و زیر پوست، برجسته شوند. سلولیت کاملا طبیعی است و تقریبا تمام زنان و بسیاری از مردان و کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد. جنسیت، ژنتیک، هورمون­ها، مواد آرایش و مقدار ذخیره چربی طبیعی بدن، شل بودن پوست ما و التهاب، به نظر می­رسد در شکل­ گیری سلولیت نقش ایفا می­کنند.

پس چه کاری می­توانیم برای آن انجام دهیم؟ بسیاری از پزشکان این جواب را می­دهند: قطعا هیچ کار! این مشخصه خوش­ خیم پوست، مشکلی یا ناهنجاری را بوجود نمی­ آورد، و نباید با این دید مورد بررسی قرار گیرد. با این حال، اگر با انگیزه زیبایی می­خواهید سلولیت را کاهش دهید، برخی درمان­ها که ممکن است بطور موقت و به مقدار کمی کمک کننده باشند، وجود دارد.

محصولات: کرم­های حاوی کافئین ممکن است به طور ملایم ظاهر سلولیت را به طور موقت با دهیدراته کردن سلول­های پوست برای چند ساعت، بهبود ببخشند. برای بهبود طولانی­ مدت، اعمال رتینوئیدها ممکن است با تقویت پوست در طول ماه­ها مزایای تدریجی و ظریفی داشته باشد.  با هموار ساختن رنگ پوست و کمک به پوشاندن سایه ­ها، خود برنزه کردن ممکن است در حداقل کردن ظاهر سلولیت، مقداری کمک کند.

روش­های جراحی: ساب­سیژن روشی است که در آن سوزن یا سایر ابزارهای تیز برای تفکیک رشته­ های فیبری بافت در پوست مورد استفاده قرار می­گیرد، که به طور بالقوه ظاهر سلولیت را بهبود می­بخشد. در یک مطالعه از ۲۵ زن که تحت روش ساب­سیژن FDA-تایید شده به نام سلفینا بودند، ۹۵.۶% گزارش کردند که آنها پس از سه ماه رضایت داشته ­اند، مطابق مطالعه ­ای از مجله جراحی­ های زیبایی، اکتبر ۲۰۱۸. کبودی، تورم، درد و عفونت ریسک­ های احتمالی هستند، اگرچه هیچ عارضه جدی در این مطالعه گزارش نشده است. نتایج ممکن است تا سه سال طول بکشد.

درمان­ های با انرژی: انواع مختلفی از انرژی را می­توان به داخل پوست وارد کرد تا به کاهش سلولیت کمک کند، از جمله درمان موج صوت (صدا)،؛ انرژی لیزر(سلولاز) برای ضخیم کردن پوست و از بین بردن رشته­ های فیبری که ایجاد سلولیت می­کنند؛ فرکانس رادیویی (مانند ThermiSmooth و عمیق) برای حرارت دادن و از بین بردن سلولیت؛ یا ترکیبی از نور مادون قرمز، انرژی فرکانس رادیویی و وکیوم ساکشنینگ(پوششی شکل). مطابق مطالعات علمی، هر یک از این درمان­ها ممکن است حداقل یک مزیت موقت داشته باشند. اما مشابه هر روش درمانی، ریسک­هایی وجود دارد و مهم است تا به دنبال پزشک با برد تخصصی با دانش در رابطه با این تکنولوژی­ها بود.

دیگر درمان­ها: در کربوکسی­تراپی، گاز دی­ اکسید کربن با چند مکانیسم پیشنهادی به زیر پوست هدایت می­شود تا به کاهش سلولیت کمک کند، از جمله با تحریک رگ­های خونی و مولفه­ های اصلی بازسازی پوست. اندرمولوژی یک درمان آب­گرم شامل ماساژ و مکش خلاء در مناطق مستعد سلولیت است؛ درباره مفید بودن این روش مطالعات درهمی وجود دارد. شواهد کافی برای حمایت از مصرف مکمل­ ها، درمان­های یونیترمی (که جریان الکتریکی متوسط را به داخل پوست ارسال می­کند) یا مزوتراپی (تزریق گیاهان، هورمون­ها، آنزیم­ها یا دیگر ترکیبات) وجود ندارد. و در حالی که کرایولیپولیز(کول­اسکالپینگ) و لیپوساکشن می­توانند چربی را کاهش دهند، اما انتظار نمی­رود که بتوانند سلولیت را بهبود بخشند؛ در واقع در برخی موارد لیپوساکشن ممکن است آن را بدتر کند.

ورزش: در هر کسی ممکن است سلولیت ایجاد شود- حتی آنهایی که وزن نرمال یا کم دارند. اما افرادی که به طور منظم ورزش می­کنند تا ماهیچه­ هایشان را قوی و منعطف کنند و چربی بدن را کاهش دهند، ممکن است چال­ های ناخواسته را بهبود بخشد. و اندورفین زیاد ممکن است به ما کمک کند تا بر همه آن چیزی که بدن ما می­تواند انجام دهد متمرکز شویم، به جای تمرکز بر این واقعیت که ما ممکن است دچار کمی سلولیت شده باشیم.

 

درمان سلولیت

مجله سلامتی پلاس ماد

 

درمان طبیعی موهای خشک

مقاله قبلی

مراقبت از پوست در زمستان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

  1. […] سلولیت حالتی است که پوست شما موج دار و ناصاف و فرورفته می‌شود مانند پوست پرتقال یا پنیر بریده شده. […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *