درمان میخچه
اطلاعات عمومیبیماری

درمان میخچه

درمان میخچه

چنانچه از وجود میخچه، اطمینان داشته باشید می توانید با استفاده از یکی از روش های زیر به درمان آن در خانه بپردازید. همچنین بایستی استفاده از هرگونه کفشی که برایتان کوچک است را کنار بگذارید.

از بین بردن میخچه

برداشتن میخچه، امری ممکن است. این مراحل را دنبال کنید:

  • پای خود را در آب گرم آغشته به نمک اپسوم فرو ببرید.
  • پای خود را با حوله ای خشک کرده و آن را با لوسیون مرطوب کنید.
  • این فرآیند را هر روز و تا زمانی که میخچه شما نرم شود تکرار کنید.
  • پس از نرم شدن میخچه و زمانی که دیگر دردی ندارد، روی آن را به آرامی سنگ پا بکشید.
  • چنانچه موقعیت میخچه بین انگشتان شماست از سوهان ناخن استفاده کنید.
  • این مراحل را تا زمان از بین رفتن میخچه تکرار کنید. (ممکن است تا چند هفته زمان ببرد.)

از روغن کرچک و پد مخصوص میخچه استفاده کنید

چنانچه مایل به انجام روش اول نیستید، روش های دیگری نیز وجود دارند. در روشی دیگر می توانید همچون روش قبل پای خود را خیس کنید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پای خود را خشک کرده و روی آن روغن کرچک بمالید. این روغن روغنی گیاهی است که می توان آن را از داروخانه نیز تهیه کرد.
  • پس از مرطوب ساختن میخچه با روغن کرچک، از آن با پد مخصوص میخچه مراقبت کنید. پد میخچه به پایین آوردن فشار به ناحیه موردنظر کمک کرده و به درمان میخچه می انجامد.
  • پس از استفاده از پد میخچه، حتما از جورابی استفاده کنید که تنگ نیست و مایل به استفاده مجدد از آن نیستید چرا که روغن کرچک می تواند جوراب شما را لکه دار کند. درمان میخچه با این روش ممکن می‌تواند تا چندین هفته زمان ببرد.

مصرف مواد داروخانه‌ای

چنانچه روش سریع‌تری را برای رهایی از میخچه، ترجیح می دهید، استفاده از مواد داروخانه‌ای نیز گزینه‌های پیش روی شما هستند که موادی بی خطر و موثر نیز محسوب می شوند. پدهای میخچه حاوی سالیسیلیک اسید را می توانید از داروخانه تهیه و بر میخچه خود استعمال کنید. با پیروی از دستورالعمل های ارائه شده، می توانید به مدت دو هفته از شر میخچه خلاص شوید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه هیچکدام از روش های مذکور موثر واقع نشدند، بایستی به پزشک مراجعه کرد. پزشک ممکن است شما را به متخصص امراض پا ارجاع دهد. این متخصصین برای درمان میخچه، می توانند از خراشیدن و یا بریدن لایه های پوست خشک شده استفاده کنند. این عمل می تواند به از بین بردن میخچه از روی پا کمک کند. بسته به اندازه میخچه، تعداد دفعات انجام این فرآیند نیز می تواند متفاوت باشد.

چگونه می توان از بروز میخچه جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از بروز و یا بازگشت میخچه، استفاده از کفش مناسب با سایز پا است. انگشتان پای شما بایستی به راحتی در داخل کفش قابل تحرک باشند. چنانچه کفش تازه‌ای می پوشید که می‌خواهید جا باز کند، از جورابی استفاده کنید که به قدر کافی ضخیم باشد. همچنین می توانید رو و کناره‌های خود را با بانداژهایی که تنگ نباشند بپوشانید تا مانع از به وجود آمدن میخچه بر روی آن ها شوید. در نهایت اینکه ناخن های خود را کوتاه نگه دارید چرا که ناخن بلند می تواند انگشت پای شما را در موقعیتی نامناسب قرار دهد.

 

درمان میخچه

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

خواص قارچ شیتاکه گانودرما و ترکیش تیل

مقاله قبلی

چگونه می توان شادی کودکان را بالا برد؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *