راستای بدنی نامناسب
پزشکیسبک زندگیسلامت

راستای بدنی نامناسب

راستای بدنی نامناسب :

وضعیت و حالت قرارگیری بدن و اندامها در حین ایستادن یا نشستن را راستای بدنی یا پوسچر می­نامند.

همه­ ی ما می­دانیم که حالت بدنی خوب، زیباتر از حالت قوز کرده با شانه­ های آویزان است. ( آیا موقع خواندن این جمله پشت­تان را صاف کردید؟) اما آیا می­دانستید که مشکل این کار فقط بدظاهر بودن نیست، بلکه راستای بدنی نادرست می­تواند اثرات منفی جدی­ ای بر سلامت شما بگذارد؟ این اثرات بیشتر از چیزی هستند که فکر می­کنید و برخی از آنها ممکن است شما را شگفت زده کنند. در اینجا فقط چند مورد از تاثیرات خرابکارانه­ ی بد بودن حالت قرارگیری بدن روی سلامت و آسایش شما را توضیح می­دهیم.

تاثیرات غافلگیرکننده­ ای که راستای بدنی نامناسب (پوسچر بد) می­تواند بر سلامت شما بگذارد.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد ، راستای بدنی نامتوازن می­تواند فشار بیشتری را روی برخی از عضلات و مفاصل وارد کرده و آنها را وادار به کار بیش از حد کند و باعث خستگی آنها شود. به بسیاری از بیماران مبتلا به درد مزمن می­توان تنها با رفع راستای بدنی بد آنها کمک کرد. در ضمن، معروف است که ساختار اسکلتی و حالت قرارگیری بدن شما منعکس ­کننده دیدگاه شما نسبت به جهان است.

 

انحنای ستون فقرات

ستون فقرات در واقع راست نیست. سه انحنای مهم در ستون فقرات وجود دارد: یکی در گردن، یکی در قسمت فوقانی تا میانی پشت و یکی در قسمت تحتانی پشت. راستای بدنی ضعیف این انحناها را نا به هنجار می­کند؛ مثل زمانی که سر شما جلو آمده و انحنای موجود در گردنتان را صاف کرده است. این تغییرات در انحناهای طبیعی ستون فقرات بر کل بدنتان تأثیر می­گذارد و باعث ایجاد زنجیره­ای از مشکلات می­شود.

کمردرد

احتمالاً جای تعجب ندارد که تغییر انحناهای طبیعی ستون فقرات باعث کمردرد می­شود. این درد معمولاً در قسمت تحتانی کمر احساس می­شود و اغلب با مراقبت کایروپراکتیک قابل درمان است. زنان نسبت به مردان بیشتر دچار این نوع درد می­شوند، اما اگر راستای بدن به اندازه کافی بد باشد، زنان و مردان همه بالاخره آن را احساس می­کنند. حتی نوجوانان کمردرد را به عنوان یکی از اثرات پوسچر بد –مثلاً به خاطر قوز کردن در مقابل کامپیوتر قوز – تجربه می­کنند. و درد تنها مشکل ایجاد شده نیست. با گذشت زمان، حالت بد بدن می­تواند منجر به کاهش عملکرد و حتی دفرمه شدن و کژریختی ستون فقرات شود.

بدن درد

فشار ناشی از راستای بدنی بد فقط به کمر شما صدمه نمی­زند. ستون فقراتی که از محور خود خارج شده عضلات مختلف را به سمت خود می­کشد؛ از برخی از آنها بیش از حد کار می­کشد و برخی دیگر را کوتاه می­کند. این عدم تعادل می­تواند منجر به صدماتی شود، به ویژه هنگام کار کردن.

گوارش

وضعیت بدنی خمیده فضای موجود در شکم را تنگ می­کند. این باعث می­شود اندام­های داخلی فشرده شوند و این گوارش غذا را مختل کند. برای کارآمدی فرایند گوارش، معده و روده شما به فضای کافی برای کار نیاز دارند. تصحیح پوسچر به بدن شما کمک می­کند تا غذا را به طور کارآمد پردازش کند.

سلامت قلبی-عروقی

آیا می­دانستید که قوز کردن حتی می­تواند سلامت قلب و عروق شما را تحت تأثیر قرار دهد؟ همان فشاری که این وضعیت به معده شما وارد می­کند، قلب و ریه­ های شما را نیز تحت فشار قرار می­دهد. راستای بدنی نادرست گردش خون را مختل می­کند، و این باعث می­شود قلب شما برای انجام کارهای مهم خود دچار مشکل شود. محققان حتی نشان دادند که پوسچر مورد استفاده افراد هنگام کار با تلفن هوشمند عملکرد تنفسی را کاهش می­دهد. درمجموع، این بدان معنی است که راستای بدنی ناهنجار باعث کاهش اکسیژن دریافتی در بافتهای بدن می­شود.

رگهای واریسی

یکی از تأثیرات بارز راستای بدنی نادرست، اختلال در گردش خون است و جریان خون نامناسب می­تواند اثرات مضری روی بدن شما بگذارد. در پاها،‌ گردش خون ضعیف باعث افزایش فشار روی رگها می­شود. از آنجایی که رگها دارای دیواره­ های نازکی هستند، این می­تواند منجر به رگهای واریسی شود، که خود می­تواند منجر به ناراحتی، درد و بی قراری شود.

زمین خوردن در سالمندان

ستون فقرات دارای راستای مناسب به بدن کمک می­کند تا بهتر حرکت کند. هنگامی که محققان افراد ۶۵ ساله و مسن ­تر را مطالعه کردند، دریافتند که هرچه منحنی نخاع آنها بیشتر منحرف شده باشد، احتمال زمین خوردن آنها بیشتر است. با توجه به اینکه افتادن برای سالمندان می­تواند بسیار خطرناک باشد، با افزایش سن داشتن ساختار اسکلتی متعادل و راستای بدنی خوب اهمیت بیشتری پیدا می­کند.

تشدید التهاب مفاصل (آرتریت)

پوسچر بدنی ضعیف می­تواند به خارج از راستا بودن ستون فقرات یا زانوها منجر شود، که این خود فشار روی زانوها را افزایش می­دهد. با گذشت زمان، این ناهنجاری می­تواند با فشار آوردن به یک قسمت از مفاصل و ایجاد درد، اثرات آرتریت را بدتر کند. درد می­تواند عملکرد کلی و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد.

درد فک

راستای بدنی اشتباه می­تواند منجر به “سندرم مفصل گیجگاهی فکی” شود. از آنجایی که پوسچر ضعیف ستون فقرات را از راستا خارج می­کند، می­تواند یک الگوی نادرست جویدن ایجاد کند، که روی مفاصل گیجگاهی فکی شما تأثیر می­گذارد- این دو مفصل استخوان فک را به استخوانهای گیجگاهی جمجمه متصل می­کنند. این اتصالات مانند یک لولا عمل می­کنند و به شما امکان می­دهند که دهان خود را باز و بسته کنید. حالت قرارگیری ناهنجار در گردن و شانه ­ها، یا جلو بودن سر ممکن است باعث شود که تعادل حساس این مفاصل به هم بخورد. وقتی مفاصل فک ناهمراستا باشد، احتمال صدا کردن (صدای ترق)، قفل کردن، گرفتگی یا حتی اسپاسم در آنها زیاد می­شود، و این منجر به درد فک و مشکل در جویدن می­شود.

خلق و خو

تأثیر نا به هنجار بودن حالت قرارگیری بدن از بسیاری جهات و از جمله از طریق احساسات روی بدنمان تاثیر می­گذارد. تحقیقات نشان می­دهد ارتباط نزدیکی بین حالت و راستای بدنی و احساسات وجود دارد. افرادی که افسرده هستند، تمایل به قوز کردن دارند. اما خلق و خو تنها بر حالت بدنمان تاثیر نمی­گذارد. این شگفت ­آور است اما به نظر می­رسد وضعیت استقرار بدن بر احساسات افراد هم تأثیر می­گذارد. راستای بدنی خوب علائم افسردگی را کاهش می­دهد و به افراد کمک می­کند بعد از وقایع دشوار احساس بهتری داشته باشند. حتی به افراد کمک می­کند احساس خستگی کمتر و احساسات مثبت بیشتری داشته باشند. وقتی تمام اطلاعاتی را که از طریق ستون فقرات بین مغز و بدن رد و بدل می­شود، در نظر بگیرید، منطقی است که یک ستون فقرات سالم و متوازن در تمام بدن احساس خوبی ایجاد کند.

 

 

راستای بدنی نامناسب

مجله سلامتی پلاس ماد

 

علائم ریفلاکس معده

مقاله قبلی

رژیم غذایی کم فیبر

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی