رفتار با بچه های زورگو
روانشناسیسبک زندگیسلامتمشاوره

رفتار با بچه های زورگو

رفتار با بچه های زورگو

وقتی فرزند شما فرزندان دیگر را مورد آزار و اذیت قرار می دهد ، کمک به فرزند شما در اصلاح رفتار خود چگونگی رسیدگی میشود؟

زورگویی شبیه چیست؟ آیا او کودک بزرگ و شجاعی در زمین بازی است که با داشتن قدرت خود و بچه های کوچکتر را انتخاب می کند؟ آیا این کودک است که در خانه با مشکل روبرو شده است و با آزار دادن و هدف قرار دادن بچه های آسیب پذیر که ممکن است جزئی از جمعیت محبوب نباشد، ناامیدی های خود را برطرف می کند؟

واقعیت این است که همیشه مشخص نیست که چه کسی می تواند زورگو باشد. مهمتر از همه این یک نکته مهم برای بررسی والدین است. هرکسی می تواند مانند یک زورگو در موقعیت خاص، براساس رفتار شخصی خود عمل کند.

به گزاش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellmind ، در حالی که درگزارش والدین و فرزندان قربانی زورگویی، اطلاعات زیادی در خصوص زورگویی وجود دارد. آنچه که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد این است که چگونه والدین می توانند شرایطی را رفع و رجوع کنند که در آن فرزند خود کسی را مورد آزار و اذیت قرار داده است. این رفتار زورگویی می تونه به معنای پیام از طریق متن، ایمیل و یا از طریق یک سایت شبکه های اجتماعی باشد، یا دست زدن به توهین یا حتی مورد تجاوز جسمی به کودک دیگری توسط کودک زورگو، زورگویی با توجه به شرایط مناسب ممکن است تقریباً توسط هر کودک صورت بگیرد.

این کارها را می توانید انجام دهید اگر متوجه شوید کودک شما مانند زورگو عمل کرده است.

قبل از انجام هر کاری درک کنید
چه عواملی منجر به رفتار فرزند شما شد؟ آیا او به کسی پاسخ می داد که مانند زورگو نسبت به او رفتار می کند؟ آیا رفتار وی ناشی از یک گروه پویا بوده است (که در آن می گویند دوستانش برای قرار دادن شخصی  دیگری در گروه مثل گروه هدف رفتار کند)؟ با فرزند خود، والدین دیگر و هر کس دیگری که ممکن است بتواند کمی از آنچه اتفاق افتاده است، صحبت کنید و قبل از اقدام، اطلاعاتی راجع به اوضاع جمع آوری کنید.

 

تصور نکنید که فرزند شما می داند زورگویی چیست
این روزها زورگویی موضوعی است که اغلب مورد بحث قرار می گیرد. اما فرض نکنید که فرزند شما می داند چه رفتاری قلدری است یا عواقب چنین رفتاری را می فهمد. اول، درک دقیق از آنچه زورگویی برای خودتان دارید، بدست آورید و سپس در مورد حقایق مربوط به زورگویی با فرزند خود گفتگو کنید.

همدلی را در کودک خود پرورش دهید
یکی از بهترین راه های کمک به جلوگیری از رفتار زورگویی در کودک، پرورش همدلی و هوش هیجانی است. کودکی که بتواند پای خود را در کفش شخص دیگری قرار دهد و بفهمد چه احساسی دارد از نظر جسمی و یا عاطفی محروم شود، اذیت شود و آسیب ببیند، کمتر احتمال دارد که درگیر رفتارهای تهاجمی یا مضر باشد.

مطمئن شوید که فرزند شما در قبال اقدامات خود مسئولیت دارد
او ممکن است مانند زورگویی عمل کرده باشد زیرا احساس فشار برای همراهی با دوستانش داشته یا به دلیل اینکه می خواست احساس خوبی کند. یا ممکن است در اقدامات خود احساس توجیه کرده باشد زیرا هدف از زورگویی او کسی بود که بچه های دیگر را زورگو می کند.

هرچه دلایل او باشد، برای کودک مهم است درک کند که زورگویی ها به دیگران صدمه می زند و باید مراقب رفتار خود باشد و تا حد ممکن اصلاح کند.

 

 

به کودک خود کمک کنید برای مقابله با زورگویی

آیا رفتار او نتیجه مورد ضرب و شتم قرار گرفتن خودش بود؟ به راحتی گفتن برای توجه نکردن به رفتار فرزند زورگو شما احتمالاً مفید نخواهد بود. درعوض، به او کمک کنید تا راههای سازنده تری برای مقابله با زورگو مانند هشدار دادن به شما یا معلم هنگام مشاهده رفتار یا زورگویی پیدا کند.

یک مثال خوب بگذارید
در نظر بگیرید که چگونه ممکن است اقدامات شما به فرزند شما آموزش دهد که چگونه رفتار کند. آیا با دیگران با احترام رفتار می کنید، حتی اگر با آنها مخالف باشید؟ آیا فرزند شما دیده است که وقتی احساس می کنید به شما ستم شده است، نسبت به دیگران تلافی می کنید؟ آیا وقتی احساس کردید که اعمال شما توجیه شده است، به رفتار شایعات یا رفتارهای مخرب نسبت به دیگران مشغول بوده اید؟

نحوه برخورد با دیگران، زمینه را برای رفتار شما با فرزندتان در موقعیت های اجتماعی فراهم می کند. اگر تمام تلاش خود را می کنید تا دلسوزانه درک کنید.

در جستجوی کمک حرفه ای باشید
اگر احساس می کنید فرزند شما در کنترل عصبانیت یا پرخاشگری خود نسبت به دیگران مشکل دارد، با مشاوران مدرسه کودک یا سایر متخصصان بهداشت روان کودکان مشورت کنید. آنها می توانند راه هایی  پیشنهاد کنند که می توانید به فرزندتان کمک کنید. و راه های مثبت و مهربان تر برای تعامل با دیگران را انتخاب کنید، مهم نیست که چه وضعیتی داشته باشید.

 

 

رفتار با بچه های زورگو

مجله سلامتی پلاس ماد

تشویق اطرافیان برای حضور در شبکه های اجتماعی

مقاله قبلی

آنچه در مورد کرونا باید بدانید

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در روانشناسی