روش ترک سیگار
سبک زندگیسلامتمشاوره

روش ترک سیگار

روش ترک سیگار :

توصیه کارشناسان در رابطه با نحوه ترک سیگار

بله، همه می‌دانند که سیگار کشیدن برای بدن ضرر دارد، دلیل اول مرگ قابل‌پیشگیری در ایالات متحده آمریکا و جهان است، علت مستقیم بیماری‌های قلبی و ریوی و سرطان‌های این اندام‌ها می‌باشد و غیره.

پس بیایید وارد اصل بحث شویم: ترک سیگار دشوار است. مردم برای ترک سیگار چه کاری باید انجام دهند؟

دکتر ریگوتی مدیر بیمارستان عمومی تحقیقات و درمان بیماری‌های مرتبط با تنباکو در منطقه ماساچوست آمریکا است. او تحقیقات گسترده‌ای در رابطه با نیکوتین و تنباکو انجام داده، سیاست‌های عمومی مربوط به تنباکو را ارزیابی کرده، به گزارش‌های عمومی جراحی آمریکا کمک کرده و راهنمایی بالینی برای ترک سیگار تهیه تبیین کرده‌است. او چنین تاکید دارد:

“برای ترک سیگار هیچ زمانی آنقدر دیر یا زود نخواهد بود.”

تحقیقات نشان می‌دهد حتی افرادی که بعد از سن ۶۵ سال اقدام به ترک سیگار می‌کنند می‌توانند زندگی لذت بخشی بعد از ترک داشته باشند.

روش دو گانه بهترین گزینه است

استراتژی‌های رفتاری می‌توانند کمک کنند، داروها هم می‌توانند مفید باشند اما بهترین گزینه ترکیب این دو مورد خواهد بود. استراتژی‌های رفتاری شامل مشاوره با پزشک یا افراد مشابه، دریافت شخصی کمک از وبسایت‌ها یا خدمات پیام‌های متنی و یا پشتیبانی اجتماعی می‌شود. اگر کسی مشکل روانی مثل افسردگی، اضطراب، الکل یا سوء مصرف ماده دیگری دارد، حل این مشکلات به صورت همزمان با ترک سیگار، موفقیت بیشتری را به همراه خواهد داشت. ضمن این که شواهد محکمی برای کاربرد هیپنوتیزم و طب سوزنی در ترک سیگار وجود ندارد.

داروهایی برای کمک به ترک سیگار وجود دارد که شامل درمان جایگزین نیکوتین و داروهای خوراکی مثل وارنیکلین (با نام تجاری چنتیکس) و بوپروپیون (با نام تجاری ولبوترین، زایبان) می‌شود. تمام این داروها به مدت ۱۲ هفته تجویز می‌شوند.

جایگزین نیکوتین (برچسب و دیگر موارد)

اشکال مختلفی برای درمان جایگزین نیکوتین (NRT) وجود دارد که شامل برچسب، آدامس، قرص، افشانه و اسپری بینی می‌شود. دکتر ریگوتی معتقد است که مصرف بیش از یک شکل از موارد بالا برای افراد ایمن خواهد بود. ترکیب NRT با افزودن برچسب (که اثر طولانی دارد) به عامل کوتاه‌مدت (مثل آدامس، قرص، افشانه یا اسپری بینی) ایجاد می‌شود؛ این ترکیب نسبت به شکل تکی این NRTها تاثیر بیشتری به همراه دارد.

دکتر ریگوتی می‌گوید:

“به علاوه سیگاری‌ها باید بتوانند دریافت نیکوتین خود را مدیریت کنند تا از تخلیه یا اور دوز نیکوتین جلوگیری شود، زیرا این تعادل را در طول سال با مصرف سیگار برقرار می‌کرده‌اند.”

هنگامی که سیگاری‌ها قصد استفاده از NRT دارند، باید به دوز مورد نیاز بدن خود توجه کنند. مثلا:

استفاده از برچسب‌های نیکوتین: برای مصرف برچسب‌های با اثر طولانی نیکوتین، فردی که روزانه بیش از ۱۰ سیگار مصرف می‌کرده باید با بالاترین دوز برچسب (۲۱ میلی‌گرم روزانه) آغاز نماید و این کار را ۶ هفته ادامه دهد. هرچند افرادی که روزانه کمتر از ۱۰ سیگار مصرف می‌کرده‌اند یا وزنی پایین‌تر از ۴۵ کیلوگرم دارند باید با دوز متوسط برچسب (۱۴ میلی‌گرم روزانه) به مدت ۶ هفته آغاز کنند و سپس ۲ هفته با دوز روزانه ۷ میلی‌گرم ادامه دهند.

نحوه استفاده از برچسب هم حائز اهمیت است. محل استفاده از برچسب را روزانه تغییر دهید تا از آسیب پوستی (یک عارضه جانبی برچسب) جلوگیری شود. اگر برچسب را هنگام خواب شبانه روی بدن نگه دارید، با بی‌خوابی و خواب‌های واضح  رو به رو خواهید شد، بنابراین شب‌ها باید برچسب‌ها را بردارید و آن را صبح روز بعدی جایگزین کنید (آمار ترک سیگار برای افرادی که برچسب را ۲۴ ساعت مصرف کرده‌اند در قیاس با افرادی که شب‌ها آن را بر داشته‌اند، تغییر محسوسی نداشته‌است). اگر برچسب هنگام شب برداشته شود و با آغاز صبح علاقه شدید به نیکوتین در فرد رخ دهد، باید از آدامس یا قرص‌های نیکوتین استفاده کرد تا تاثیر نیکوتین صبح به مرور آغاز شود.

استفاده از آدامس و قرص‌های نیکوتین: برای مصرف آدامس نیکوتین، فردی که روزانه بیش از ۲۵ سیگار مصرف می‌کرده باید از دوز ۴ میلی‌گرم استفاده کند. افرادی که مصرف کمتری سیگار داشته‌اند باید از دوز ۲ میلی‌گرم کمک بگیرند. هر زمان که تمایل شدیدی به مصرف سیگار حس کردید، یک آدامس بجوید (حداکثر تا ۲۵ آدامس در روز) و این کار را به مدت حداقل ۶ هفته ادامه دهید، سپس به تدریج مصرف را متوقف کنید.

برای کسب بهترین نتایج، دکتر ریگوتی روش “جویدن و پارک کردن” را توصیه می‌کند:

“آدامس را تا هنگامی بجوید که مزه نیکوتین در دهان شما پخش شود، سپس آن را بین دندان‌ها و بخش داخلی گونه نگه دارید تا طعم آن از بین برود، سپس چند بار دیگر جویدن را ادامه دهید تا نیکوتین بیشتری آزاد شود. این کار را ۳۰ دقیقه ادامه دهید، سپس آدامس را از دهان خارج کنید، زیرا در این هنگام تمام نیکوتین موجود در آدامس خارج شده‌است.”

سیگاری‌های مبتلا به مشکلات دندانی یا افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند بهتر است از قرص‌های نیکوتین کمک بگیرند. سیگاری‌هایی که در ۳۰ دقیقه ابتدایی بعد از بیدار شدن سیگار می‌کشند باید از دوز ۴ میلی‌گرم استفاده کنند، اما سیگاری‌هایی که بعد از بیداری برای سیگار کشیدن، بیش از ۳۰ دقیقه صبر می‌کنند باید دوز ۲ میلی‌گرم از قرص‌ها را مصرف نمایند. قرص‌های سیگار را حدود ۳۰ دقیقه در دهان نگه دارید. اجازه دهید تمام قرص در دهان شما باز شود، هیچ نیازی به جویدن وجود ندارد. مصرف یک قرص در ساعت به مدت ۲ تا ۶ هفته و سپس توقف تدریجی در این روش توصیه می‌شود.

 

روش ترک سیگار

داروهایی که می‌توانند به ترک سیگار کمک کنند

بسیاری از مطالعات نشان داده که تجویز داروی وارنیکلین و بوپروپیون به مدت ۱۲ هفته در بیمارانی که قصد ترک سیگار را دارند، موثر و ایمن بوده است. یک مطالعه جدید، بزرگ و با کیفیت به رفع نگرانی‌ها در رابطه با وارنیکلین و عوارض جانبی روانی یا قلبی‌عروقی آن کمک ویژه‌ای کرد؛ FDA هشدار جعبه سیاه این دارو را در دسامبر ۲۰۱۶ حذف کرد. اگرچه یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ خطر این دارو را نشان داد و بحث‌های مجدد در رابطه با این روش به میان آمد. سیگاری‌ها به طور کلی در معرض خطرات قلبی‌عروقی قرار دارند و اصلاح این مسئله با کمک این داروها منطقی به نظر می‌رسد. دکتر ریگوتی در این رابطه چنین تاکید می‌کند:

“وارنیکلین موثرترین عامل ما بوده و هیچ خطری نسبت به دیگر عوامل موجود ندارد؛ این مسئله حتی در بیماران مبتلا به اختلالات روانی هم صدق می‌کند. این پیام باید به گوش بیماران و پزشکان سراسر جهان برسد.”

او توضیح می‌دهد که از NRT می‌توان به همراه وارنیکلین و بوپروپیون استفاده کرد. یک داروی دیگری که ارزش بیان را دارد، نورتریپتیلین است؛ این گزینه یک داروی ضد افسردگی قدیمی است که در دردهای مزمن هم به کار می‌رود. این دارو نسبتا موثر است اما عوارض جانبی آن شامل خشکی دهان، یبوست و افزایش وزن می‌شود. همانند دیگر داروها، پزشکان و بیماران باید تاریخچه پزشکی، داروهای فعلی و ترجیح شخصی فرد را در نظر داشته باشند.

برای افزایش شانس موفقیت، دکتر ریگوتی توصیه می‌کند پیش از تلاش در ترک سیگار، حداقل یک هفته از داروها کمک بگیرید. در حقیقت افرادی که قصد ترک سیگار را دارند اما زمان دقیقی برای آن قرار نمی‌دهند، با مصرف وارنیکلین یا NRT می‌توانند سیگار کمتری مصرف کنند و در نهایت شانس ترک موفقیت‌آمیز خود را بالا ببرند.

دکتر ریگوتی می‌گوید:

تشویق سیگاری‌هایی که آماده ترک نیستند به مصرف داروها، یک ایده جدید محسوب می‌شود و تجویز آن روز به روز بالاتر خواهد رفت.

من از دکتر ریگوتی در رابطه با سیگارهای الکتریکی سوال کردم. با این که این گزینه‌ها برای ترک سیگار از سوی FDA مورد تایید قرار نگرفته‌اند، کارشناسان معتقدند برای افرادی که تمایل یا توان ترک سیگار را ندارند، این دستگاه‌ها امنیت بیشتری نسبت به سیگارهای واقعی به همراه خواهد داشت. هرچند تمام افرادی که از سیگار به سیگارهای الکتریکی رو می‌آورند، باید کار خود را تا پایان پیش ببرند. نباید از هر دو گزینه به صورت همزمان و برای همیشه استفاده کنید.

 

 

روش ترک سیگار

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان

مقاله قبلی

خواص گردو

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در سبک زندگی