روش صحیح حرف زدن با کودک
اطلاعات عمومیسبک زندگیمشاوره

روش صحیح حرف زدن با کودک

روش صحیح حرف زدن با کودک ،

شما با کودک خود “دالی موشک” بازی می­کنید. هنگامی که پوشک او را عوض می­کنید با او صحبت می ­کنید. وقتی برای خوابیدن او را تکان می­دهید برای او آواز می­خوانید. و هنگامی که با خوشحالی زمزمه، من­من یا غر غر می­کند، همراه با او این صداها را درمی­آورید.

بامزه است، اما برای پیشرفت او نیز حیاتی است.

مغز جوان او صداها، تن­ها و زبان­ را جذب می­کند. او برای گفتن اولین کلمات از آن­ها استفاده خواهد کرد. شما نقش بزرگی را ایفا می­کنید. کودکان که والدین آنها اغلب با آنها صحبت می­کنند، نسبت به بچه ­هایی که والدینشان این گونه نیستند، مهارت­ های زبانی و مکالمه ­ای قوی­تری دارند.

بهترین راه برای صحبت کردن با کودک کوچکتان ممکن است طبیعی ­ترین آنها باشد: این روش آواز خواندن که بسیاری از ما ها برای صحبت با نوزاد خود استفاده می­کنیم-مثلا چطوررری؟! توووپ می­ خوای؟ این مکالمه کودک است، و می­تواند زبان کودک شما را تقویت کند.

چرا این برای مغز کودک شما خوب است

نوزادان مشتاقانه به زبان کودکانه توجه کرده و نسبت به مکالمه نرمال بزرگسالان واکنش بیشتری نشان می­ دهند. تن صدای سرزنده و اغراق­ آمیز و هیجان­ زده شما، ذهن نوزاد کوچک شما را روشن می­ کند.

۸۰% رشد فیزیکی مغز او در طول ۳ سال اول زندگی او اتفاق می­ افتد. با بزرگتر شدن مغز او، اتصالات مورد نیاز برای تفکر، یادگیری و پردازش اطلاعات نیز شکل می­ گیرد. این اتصالات سیناپس نامیده می­ شود،که با سرعت بسیار سریع حدود ۷۰۰ بار در ثانیه در چند سال اول زندگی او شکل می­ گیرد.

صحبت کردن با فرزندتان این سیناپس­ های مهم را در بخشی از مغز که زبان را کنترل می­ کند، فعال می ­کند. هرچه لغت­ های بیشتری شنیده باشد، این اتصالات ذهنی قوی­تر خواهد بود. این روند می­تواند مهارت­ های زبانی آینده کودک و قابلیت یادگیری کلی او را قوی­تر کند.

نوزادانی که با لحن کودکانه بیشتری مواجه شده باشند، در سن ۲ سالگی کلمات بیشتری را نسبت به همتایان خود می ­دانند.

روش صحیح حرف زدن با کودک

مبانی لحن کودکانه

برای اینکه نوزاد شما از بیشترین مزایا برخوردار شود:

 • اغلب با او صحبت کنید. والدین پر حرف، فرزندان پرحرفی خواهند داشت.
 • زمانی را به تنهایی با نوزاد خود سپری کنید. لحن کودکانه زمانی دارای بیشترین مزایا است که رابطه تک به تک بین والد و بچه برقرار باشد، و سایر بزرگترها یا بچه ها در اطراف آنها نباشند.
 • وقتی کودک شما تلاش می­کند تا با شما صحبت کند،آن را قطع نکنید یا دور را نگاه نکنید. او نیاز دارد بداند که شما به او اهمیت می­دهید و به او گوش می­دهید.
 • به چشم­های فرزندتان نگاه کنید. هنگامی که درست به شما نگاه می­کند، عکس­ العمل بهتری به صحبت کردن نشان می­دهد.
 • میزانی که تلویزیون می­بیند یا می­ شنود را محدود کنید. میزان بیش از حد رشد زبانی را متوقف می­ کند. علاوه بر این، شما بامزه ­تر از صدای داخل صفحه تلویزیون هستید، درست است؟
 • همچنین گاهی مکالمات بالغانه را نیز به کار ببرید. فرزند شما باید آوای کلمات را در مکالمات روزمره بشنود.
 • همانطور که کودک شما رشد می­کند و بالغ می­شود، روش صحبت کردن با او نیز باید رشد کند.

ماه­های اول تا سوم

نوزاد شما با زمزمه کردن، ایجاد صداهای مبهم و البته گریه کردن، با شما ارتباط برقرار می­کند. او همچنین به شما گوش می­دهد- ممکن است لبخند بزند، دست­ها و پاهایش را تکان دهد، یا هنگامی که با او به روش خاص صحبت می­کنید، زمزمه کند.

 • با کودک خود حرف بزنید، آواز بخوانید، زمزمه کنید، نجوا کنید و دالی موشک بازی کنید. فعالیت­ هایتان را داستان­ وار شرح دهید. در حین حمام، غذا دادن یا بازی به او بگوید چه کاری انجام می­ دهید و او درحال نگاه کردن به چه چیزی است.
 • برای کودک خود کتاب بخوانید و درباره عکس­ هایی که می­بینید صحبت کنید.
 • هنگامی که او صدا ایجاد می­کند یا می­خندد، جشن بگیرید، لبخند بزنید و واکنش هیجانی نشان دهید.
 • حدود دو ماهگی، نوزادان شروع به صدا درآوردن می­کنند (“اه-اه” یا “اوه-اوه”). این صداها را تقلید می­کنند و با برخی کلمات واقعی نیز ترکیب می­کنند.
 • وقتی او صدا درمی ­آورد، شما نیز باید آن صدا را دربیاورید، و سپس منتظر پاسخ او شوید. این کار به او یاد می­دهد چگونه مکالمه کند.

از ۴ تا ۷ ماهگی

او شروع به تقلید صداهایی که می­­شنود، می­کند. شما او را متوجه خواهید کرد که صداها و نقاط عطف خودش را کشف کند. او ممکن است برای ابراز احساسات خود، صدایش را بالا یا پایین کند.

 • از صداهایی که او ایجاد می­کند برای تشویق کلمات، استفاده کنید. اگر می­گوید “باه” شما بگویید “باتل” یا “بوک”.
 • مکالمه خود را گسترش دهید. هنگام حرف زدن، به آرامی صحبت کنید و شروع به تاکید بر لغات خاص کنید. برای مثال، یک توپ را بردارید و بگویید، “آیا توپ می­خواهی؟ این توپ تو است”. سپس ساکت بمانید تا او را تشویق کنید تا عکس ­العمل نشان دهد.
 • کودک خود را با اشیاء مختلف آشنا کنید. هنگامی که به چیزی نگاه می­کند، به آن اشاره کنید و بگویید که آن چه چیزی است.
 • هر روز برای فرزند خود کتاب بخوانید، بویژه کتاب­ها و روزنامه­ های با عکس­های رنگی. عکس­هایی را که می­بینید نام ببرید و هنگامی که همراه خواندن شما زمزمه می­کند، او را ستایش کنید.

از ۸ تا ۱۲ ماهگی

او شروع به درک کلمات خاص (مانند”نه”) می­کند و بعضی از آنها را نیز می­گوید (مانند “ماما” و “دادا”). تا یک سالگی، او دستورات خاص را نیز درک می­کند، مانند “بای بای کن”.

 • درمورد آنچه که شما و کودک انجام می­دهید، نگاه می­کنید یا به آن اشاره می­کنید، صحبت کنید. اگر به ماشین اشاره می­کند و می­گوید “ماشین” بگوید “بله، آن یک ماشین قرمز است”.
 • آنچه را که در تماس با کودک شما است مانند اسباب­ بازی، قاشق، شیر و غیره را نام ببرید. همچنین به قسمت­های بدن اشاره کنید- به دست­های او اشاره کنید و بگویید “دست” و به دست­های خودتان اشاره کنید و بگویید “دست بابا (مامان)”.
 • به کودک خود کمک کنید تا آنچه را که حس می­کند با کلمات بیان کند.
 • از عبارات مثبت برای هدایت رفتار او استفاده کنید. به جای گفتن “بلند نشو” بگویید “زمان نشستن است”.
 • هنگامی که نیاز دارید تا کودکتان را از انجام کاری متوقف کنید، محکم بگویید “نه”. فریاد نزنید یا توجیحات طولانی به کار نبرید.
 • آوازهایی که تحرکی هستند بخوانید مانند ” Itsy Bitsy Spider”. از اجرای آهنگ با کودک خود لذت ببرید.
 • کودکان در این سن دوست دارند کلماتی را که می­شنوند تقلید کنند، بنابراین ممکن است بخواهید آنچه را که می­گویید ببینید یا ممکن است تکرار آن را بشنویید. همه کودکان یاد می­گیرند تا با سرعت خودشان، ارتباط برقرار کنند. اگر کودک شما به همان سرعتی که شما فکر می­کنید صحبت نمی­کند زیاد نگران نباشید. اگر نگرانی شما واقعی است با پزشک صحبت کنید.

 

 

روش صحیح حرف زدن با کودک

مجله سلامتی پلاس ماد

 

مراقبت از پوست در زمستان

مقاله قبلی

سرماخوردگی کودکان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *