روش های نگهداری مواد غذایی
اطلاعات عمومیتغذیهسبک زندگیسلامت

روش های نگهداری مواد غذایی

روش های نگهداری مواد غذایی

با وجود گزینه­ های متنوع موجود در بازار، گنجاندن میوه­ و سبزیجات در رژیم غذایی بسیار آسان شده است. با این حال، همه­ ی گزینه ­ها آنقدر که به نظر می­ رسد سالم نیستند. خواه میوه­ ی تازه را از بازار روز خریداری می ­کنید و خواه سبزیجات کنسروی را از فروشگاه نزدیک خانه می­ خرید، مهم است که تفاوت­های غذایی انتخاب­های خود را بدانید.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد ، یافتن محصولات کشاورزی تازه در هوای سرد دشوار است و شما را با این سوال مواجه می­ کند که “اگر در دمای زیر صفر نتوانم میوه و سبزی تازه پیدا کنم چطور باید ویتامینهای بدنم را تامین کنم؟” اما حتی در سردترین روزها هم گزینه ­های بسیاری برای تامین میوه و سبزیجات سالم وجود دارد.

کدام سالم­تر است: مواد غذایی تازه، منجمد، کنسروی یا خشک شده؟

 

تازه

میوه­ ها و سبزیجات تازه، فرآوری­ نشده و تغییرنیافته هستند. اما بسته به محل برداشت محصول، ممکن است قبل رسیدن به بازار تره ­بار روزها یا حتی هفته­ ها در راه بوده باشند. برای ارسال به نقاط دورتر، میوه­ ها و سبزیجات قبل از اینکه کاملاً رسیده شوند، برداشت می­ شوند و در طول ترانزیت به آنها فرصت رسیدن می­ دهند. متأسفانه، محصول نهایی ممکن است محتوای ویتامینی خیلی بالایی نداشته باشد زیرا در حالت کاملاً رسیده برداشت نشده است (پس از چیده شدن محصول از شاخه، ویتامین­ها و مواد معدنی قادر به رشد کامل نیستند). به عنوان مثال، موز وقتی هنوز سبز است برداشت و به بازار ارسال می­ شود، که بعد نرم و زرد می­ شود اما از لحظه برداشت، محتوای مواد مغذی آن شروع به کاهش می ­کند. پس “تازه” لزوماً بهتر نیست. ممکن است محصولاتی که تره­ بار محله ­ی شما ارائه می ­کند کاملاً تازه نباشند، این موضوع به ویژه در مورد محصولاتی که فصلشان نیست صادق است. بهترین راه برای اطمینان از تازه بودن محصولی که مصرف می­ کنید، خرید از بازارهای محلی کشاورزان و خرید محصولات در فصل خودشان است و البته خودتان می­ توانید چیزهایی در باغچه­ تان بکارید. نکته ی دیگر اینکه میوه و سبزیجات تازه می­ توانند بسیار گران باشند- به خصوص اگر فصل برداشتشان گذشته باشد.

 

منجمد

منجمد کردن میوه و سبزیجات جوانب مثبت و منفی خود را دارد. این روش اجازه می ­دهد تا مواد غذایی مدت طولانی ­تری روی شاخه بمانند و در حالت کاملاً رسیده برداشت شوند. با این حال، در طی فرآوری، بعضی از میوه­ ها و سبزیجات جهت ضد عفونی شدن نیم­ پز می ­شوند (در آب داغ جوشانده می­ شوند)، و بعد منجمد می ­شوند. این احتمالاً مقداری از ویتامینها را از بین می­ برد و بر طعم محصول تأثیر می ­گذارد. اما پس از منجمد شدن، میزان مواد مغذی تا زمان یخ­ زدایی از محصول تغییری نمی ­کند و ثابت می­ ماند. مزیت مهم در محصولات منجمد این است که آنها می­ توانند در مقایسه با برخی از محصولات تازه ویتامین بالاتری داشته باشند. شکل منجمد میوه و سبزیجات می ­تواند جایگزینی عالی برای محصول تازه در فصول سرد باشد.

روش های نگهداری مواد غذایی

کنسرو شده

میوه­ ها و سبزیجات کنسرو شده، در فصل خودشان برداشت می­ شوند بنابراین حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی هستند. همانند محصولات منجمد، نمونه­ های کنسرو شده نیز قبل از توزیع، فرآیند مشابه ای از آبپز شدن را می­ گذرانند. اما یک مرحله دیگر نیز وجود دارد: محصول باید در نوعی شربت نگهداری شود. این شربت معمولاً از شکر، نمک یا مواد افزودنی دیگری تشکیل شده است که برای حفظ طعم و بافت استفاده می­ شوند. اغلب هم از شربت­های سنگین و حاوی مقدار زیادی قند استفاده می­شود. ارزش غذایی محصول تا زمانی که قوطی برای مصرف باز شود ثابت می­ ماند. اگر تصمیم دارید که میوه کنسروی بخورید، حتماً کنسروهایی حاوی قند کم و شربت سبک انتخاب کنید. برای سبزیجات هم باید برچسب را بخوانید و به میزان سدیم موجود در محصول نگاه کنید. به علاوه، برخی تولیدکنندگان مواد غذایی، سبزیجات و حبوبات کنسرو شده بدون نمک یا با سدیم کم نیز ارائه می­ دهند. همچنین می­ توانید سبزیجات و حبوبات کنسرو شده را بشویید تا مقداری از سدیم آن شسته شود. گزینه­ ی دیگر محصولاتی است که در آب یا در آب خود میوه یا سبزی بسته­ بندی شده ­اند.

به طور کلی، مواد غذایی کنسروی نقش مهمی دارند زیرا میوه و سبزیجات تازه در تمام طول سال برای همه در دسترس نیستند.

 

هشدار: خود قوطی کنسرو یک تهدید بالقوه است. بعضی از قوطی های کنسرو پوششی از بیسفنول آ (BPA) دارند. بیسفنول یک ماده شیمیایی پلاستیکی است که می ­تواند به مواد غذایی نشت کند. این ماده بیش از ۴۰ سال است که وجود دارد و مدتی است که نگرانی ­هایی در مورد آسیب­های احتمالی آن برای انسان -به ویژه کودکان- مطرح شده است. برخی کشورها قوانینی تصویب کرده ­اند که تولیدکنندگان را ملزم به حذف این ماده از محصولات مخصوص نوزادان یا کودکان خردسال می­ کند. سازمان غذا و داروی آمریکا گفته است که این ماده بی­ خطر است، اما پژوهش­ها در مورد آن ادامه دارد. اگر نگران این مسئله هستید، می ­توانید به جای قوطی یا پلاستیک، محصولاتی که در شیشه هستند را بخرید. همچنین برای کاهش قرارگیری در معرض این ماده می ­توانید برای گرم کردن غذاها از ظروف سرامیکی یا شیشه­ای ایمن در مایکروویو استفاده کنید. و مراقب باشید که ظروف پلاستیکی نگهداری مواد غذایی، خراشیده نشده باشند.

گزینه ­ی دیگر این است که خودتان کنسرو درست کنید: ما شاهد علاقه­ ی دوباره­ ی مردم به محصولات خانگی هستیم. در مواقعی از سال که میوه­ ها و سبزیجات تازه ­ی زیادی با هزینه­ ی کم در دسترس است (چون فصلشان است). کنسرو کردن یا منجمد کردن آنها در خانه گزینه­ ی خوبی است. اگر محصولات در حالت رسیده و تازه کنسرو شده باشند، طعم بهتری خواهند داشت.

خشک شده

به بسیاری از میوه­ های خشک شکر زیادی اضافه می­شود تا به حفظ و نگهداری، و بهبود طعم شیرین آنها کمک کند. میوه ­های خشک شده­ ای که قند افزوده ندارند، باز هم کالری بالایی دارند زیرا اگرچه به خاطر خشک شدن اندازه کوچکتری دارند اما حاوی همان قندهای طبیعی میوه ­ها هستند. پس مراقب اندازه ­های مصرفی خود باشید زیرا حجم کمتر ممکن است باعث شود بیشتر بخورید. سبزیجات خشک نیز ویتامین­ها و مواد معدنی بیشتری نسبت به انواع کنسرو شده یا منجمد دارند. با این وجود، قرار گرفتن در معرض گرما و هوا می­تواند ویتامین­های A و C را از بین ببرد.

اما متخصصان تغذیه یادآوری می­ کنند که این اطلاعات نباید مانع از خوردن هیچ شکلی از میوه و سبزیجات شود. میوه و سبزیجات ویتامین، مواد معدنی، آب و فیبر دارند. و به علاوه، حاوی آنتی ­اکسیدان و مواد شیمایی گیاهی (گیامغذی) هستند؛ این دو ماده را نمی ­توان به شکل مکمل در آورد. پس داشتن محصولات گیاهی در رژیم غذایی همیشه بهتر از نداشتن آنهاست. مزیت محصولات کنسروی یا یخزده این است که آنها حتی در خارج از فصل برداشت مقرون به صرفه هستند و شما تقریباً به همان میزان مواد مغذی دریافت می ­کند. هدف، خوردن حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات است (یک وعده معادل حدود ۱ فنجان خام یا ۱ فنجان پخته شده است).

بنابراین، شما باید تمام گزینه ­ها را در نظر بگیرید و بسته به شرایط، شکل بهینه محصولات کشاورزی را انتخاب کنید. این اطلاعات به شما کمک می­کند که بدانید باید به دنبال چه چیزی بگردید و از چه چیزی اجتناب کنید. به طور کلی، ترکیب مواد غذایی تازه، کنسروی و منجمد در وعده­ های غذایی روشی خوب برای حفظ یک رژیم غذایی سالم در تمام طول سال است.

 

روش های نگهداری مواد غذایی

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

 

طراحی بدن انسان

مقاله قبلی

استرس مدرسه رفتن

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *