زندگی سالم و شاد
اطلاعات عمومیسبک زندگیسلامتمشاوره

زندگی سالم و شاد

زندگی سالم و شاد

ایجاد تغییر در سبک زندگی چالش ­برانگیز است، به ویژه وقتی می­خواهید خیلی چیزها را به یکباره تغییر دهید. این بار، به تغییرات موردنظرتان نه به عنوان کاری یکباره، بلکه به عنوان فرایندی تکاملی و تدریجی فکر کنید.

در اینجا پنج نکته­ ای را که انجمن روانشناسی آمریکا برای کمک به ایجاد تغییرات پایدار و  مثبت در زندگی و رفتارها توصیه کرده با شما در میان می­گذاریم:

برنامه­ ای بنویسید که بتوانید به آن پایبند بمانید.  هنگام برنامه­ ریزی، جزییات را به طور مشخص ذکر کنید. می­خواهید بیشتر ورزش کنید؟ آن ساعتی از روز که می­توانید پیاده­ روی کنید و مدت پیاده­ روی را مشخص کنید. همه چیز را بنویسید و از خود بپرسید که آیا اطمینان دارید این فعالیتها و اهداف برای شما واقع ­بینانه است .

با تغیرات کوچک شروع کنید. بعد از اینکه اهداف کوتاه­ مدت و بلندمدت واقع­ بینانه­ ای مشخص کردید، اهداف خود را به مراحل کوچک و قابل دستیابی تقسیم کنید.

هر بار یک رفتار را تغییر دهید. رفتارهای ناسالم به مرور زمان شکل می­گیرند، بنابراین جایگزینی آنها با رفتارهای سالم زمان می­برد. در حینی که رفتارهای سالمِ جدید به عادت تبدیل می­شوند، سعی کنید هدف دیگری را که به تغییر جامع مورد نظرتان کمک می­کند، به برنامه خود اضافه کنید.

دوستی را در چالش تحولی خود درگیر کنید. اگر شخص دیگری در این سفر همراهتان باشد- خواه دوستتان باشد و خواه همکار یا عضوی از خانواده- باعث می­شود که شما باانگیزه­ تر و نسبت به عملکرد خود پاسخگوتر شوید.

کمک بگیرید. قبول کمک از کسانی که به شما اهمیت می­دهند و به صحبت­هایتان گوش می­دهند، مقاومت و تعهد شما به تغییر را تقویت می­کند. اگر تحت فشار هستید یا در تحقق اهداف خود احساس ناتوانی می­کنید، از روانشناس کمک بگیرید.

راه درست برای اینکه بشود مثل یک شخص سالم و شاد زندگی کرد، انجام کارهای معلومی هست که باید انجام بدهیم. تا از بدن و سلامتی خودمان محافظت کنیم، تا از ذهن خودمان در برابر استرس مراقبت کنیم.

راهکار زندگی بهتر :

– یک رژیم غذایی سالم برای خودتان تهیه کنید ( البته منظور این نیست که رژیم فقط برای کاهش وزن باشد، منظور این است که غذاهای سالمی بخورید).

– خیلی زیاد سبزی بخورید؛ سبزی‌ها پروتئین‌های بسیار با کیفیتی دارند.

– زیاد آب بخورید، نوشابه‌های گازدار نخورید.

-فعالیت بدنی داشته باشید و این را حس کنید که این “ماشین” چه حسی پیدا می‌کند. وقتی که حرکت می‌کند باعث میشود که تنش کمتری به ذهنتون وارد بشود.

گام دوم : با بقیه خوش‌رفتار باشید. به هر چند نفر که می‌توانید لبخند بزنید. این کار باعث می شود که آنها هم به شما لبخند بزنند.

کاری را انجام بدهید که همیشه می خواستید در زندگیتان انجامش بدهید. کاری را نکنید که ازش لذت نمی‌برید. اگر هر کس دیگری قبلا توانسته این کار را انجام بدهد، شما هم می‌توانید انجامش بدهید.

مهمترین نکات برای شروع یک زندگی سالم :

نکته اول: غذاهای فرآوری ­شده را حذف کنید

 نکته دوم: چای یا آب گازدار را جایگزین نوشابه­ های گازدار کنید

نکته سوم: آب بنوشید. بسته به وزنتان روزانه بین ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید

نکته چهارم: برای خودتان وقت بگذارید

نکته پنجم: از شب قبل برای ورزش روز بعد برنامه­ ریزی کنید و لباس ورزشتان را آماده کنید

نکته ششم: شب ها خوب استراحت کنید

نکته هفت: برای فعال شدن کاری را انجام دهید که واقعاً از آن لذت می­ برید

 

زندگی سالم و شاد

مجله سلامتی پلاس ماد

راههای پیشگیری از سرماخوردگی

مقاله قبلی

خواص سبوس برنج

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *