سبک زندگی سالم
اطلاعات عمومیدسته‌بندی نشدهسبک زندگیسلامت

سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم

چرا ایالات متحده آمریکا بیشترین هزینه را برای بهداشت و درمان می‌کنند اما باز هم یکی از پایین‌ترین مقادیر امید به زندگی را در بین تمام کشورهای توسعه‌یافته دارند؟ (اگر بخواهیم دقیق باشیم: ۹.۴۰۰ دلار به ازای هر نفر و ۷۹ سال، رتبه سی و یکم).

شاید افراد مسئول در سیستم بهداشت و درمان، مدت زیادی است که نگاه کاملا غلطی به موضوع دارند.

سبک زندگی سالم و طول عمر

محققین دانشکده بهداشت عمومی چان در دانشگاه هاروارد، با استفاده از اطلاعات تحقیق معروف سلامت پرستاران (NHS) و تحقیق پیگیری افراد حاضر در حوزه سلامت (HPFS) مطالعه‌ای بزرگ در رابطه تاثیر عادات سلامتی بر افزایش طول عمر انجام دادند. این مسئله به آن معنا است که این محققین، طی دوره زمانی طولانی اطلاعات افراد زیادی را جمع آوری کرده‌اند. NHS طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۴، بیش از ۷۸ هزار خانم را مورد بررسی قرار داد. HPFS هم روی بیش از ۴۰ هزار مرد، بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۴ تحقیق کرد. روی هم رفته بیش از ۱۲۰ هزار شرکت‌کننده، ۳۴ سال اطلاعات برای خانم‌ها و ۲۸ سال اطلاعات برای آقایان به دست آمد.

محققین اطلاعات مرتبط با رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، وزن بدن و وضعیت مصرف سیگار و الکل موجود در تحقیق‌های NHS و ‌HPFS را بررسی کردند؛ این اطلاعات از طریق پرسش نامه‌های معتبر و منظم به دست آمده بودند.

سبک زندگی سالم دقیقا به چه شکل است؟

این ۵ زمینه به این دلیل انتخاب شدند که مطالعات پیشین، تاثیر بالای آن‌ها بر خطر مرگ زودرس را نشان داده بودند. در این مطلب، نحوه تعریف و اندازه‌گیری این عادات سالم آورده شده است:

۱– رژیم غذایی سالم که بر اساس دریافت غذاهای سالم مثل سبزیجات، میوه‌ها، آجیل‌ها، غلات کامل، چربی‌های سالم و اسیدهای چرب امگا ۳ و غذاهای ناسالم مثل گوشت‌های فرآوری‌شده و قرمز، نوشیدنی‌های دارای قند، چربی ترانس و سدیم، محاسبه و رتبه‌گذاری شد.

۲– سطح فعالیت فیزیکی سالم که بر اساس حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط یا شدید در روز اندازه‌گیری شد.

۳– وزن بدنی سالم که با شاخص توده بدنی طبیعی (BMI)، بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ تعریف شد.

۴– سیگار کشیدن؛ قطعا هیچ میزان سلامتی برای سیگار کشیدن وجود ندارد. سلامتی در این قسمت به معنای هرگز سیگار نکشیدن است.

۵– دریافت متعادل الکل که به میزان ۵ تا ۱۵ گرم روزانه برای خانم‌ها و ۵ تا ۳۰ گرم روزانه برای مردها اندازه‌گیری می‌شود. به طور کلی، یک نوشیدنی حاوی ۱۴ گرم الکل خالص خواهد بود.

همچنین محققین، سن، نژاد، داروهای مصرفی و اطلاعات مقایسه‌ای مطالعات سلامت ملی و بازرسی غذایی و مراکز را برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، و اطلاعات گسترده آنلاین را برای تحقیقات اپیدمیولوژیک بررسی کردند.

آیا سبک زندگی سالم تفاوتی هم ایجاد می‌کند؟

مشخص شده که عادات سالم، تفاوت بزرگی ایجاد می‌کنند. طبق این تحلیل، افرادی که به شاخص‌های تمام ۵ عادت سالم رسیده‌اند، نسبت به افرادی که به هیچ کدام از آن‌ها دست پیدا نکرده‌اند، طول عمر طولانی‌تر و قابل‌توجه‌تری داشته‌اند: این افزایش طول عمر برای خانم‌ها ۱۴ سال و برای آقایان ۱۲ سال بوده (اگر این عادات را در سن ۵۰ سالگی داشتند). افرادی که هیچکدام از این عادات را نداشته‌اند، مرگ زودرس بیشتری به واسطه سرطان یا بیماری‌های قلبی‌عروقی تجربه کردند.

همچنین بررسی‌کنندگان این مطالعه، امید به زندگی را با کمک این ۵ عادت سالم افراد محاسبه کردند. فقط یک عادت سالم (و مهم نیست کدام عادت)، تاکید می‌کنم، فقط یکی از آن‌ها، امید به زندگی را در خانم‌ها و آقایان، ۲ سال بالا برد. جای تعجبی نیست، هر چقدر که عادات سالم افراد بالاتر باشد، طول عمر آن‌ها بیشتر خواهد شد.

این مسئله شدیدا حائز اهمیت است و تحقیق پیشین مشابه با آن را تایید می‌کند؛ در واقع تحقیقات قدیمی متعددی را تایید می‌کند. یک تحقیق در سال ۲۰۱۷ با استفاده از اطلاعات مطالعه سلامت و بازنشستگی نشان داد که افراد ۵۰ ساله و مسن‌تر که وزن طبیعی داشتند، هرگز سیگار نکشیده‌اند و مشروبات الکلی را به شکل متوسط مصرف کرده‌اند، ۷ سال بیشتر زنده مانده‌اند. تحلیل بزرگ سال ۲۰۱۲، شامل ۱۵ مطالعه بین‌المللی بر روی بیش از ۵۰۰ هزار شرکت‌کننده نشان داد که بیش از نیمی از مرگ‌های زودرس به واسطه عوامل ناسالم سبک زندگی مثل رژیم غذایی بد، عدم فعالیت، چاقی، مصرف الکل بیش از حد و سیگار کشیدن صورت گرفته‌اند. در نظر داشته باشید که فهرست تحقیقات حمایت‌کننده از این مطالعه، روز به روز بیشتر می‌شوند.

حالا مشکل بزرگ ما چیست؟

همانطور که نویسنده این مطالعه اشاره می‌کند، در ایالات متحده آمریکا ما سعی می‌کنیم برای بیماری‌هایمان، به شکل عجیبی داروهای خاص و درمان‌های دیگر تولید کنیم اما به فکر پیشگیری از آن‌ها نیستیم. این یک مشکل بزرگ در کشور ما است.

کارشناسان توصیه کرده‌اند که بهترین روش سالم کردن رژیم‌های غذایی و تغییر سبک زندگی افراد درون جمعیت‌های بزرگ از طریق تلاش‌های مرتبط با سلامت عمومی و تغییر سیاست‌ها صورت می‌گیرد (چیزی شبیه به کلاه‌های موتورسیکلت و قوانین کمربند…). اخیرا ما پیشرفت کمی در رابطه با قوانین چربی ترانس و تنباکو داشته‌ایم.

 

 

سبک زندگی سالم

مجله سلامتی پلاس ماد

بازی کودکان

مقاله قبلی

خواص امگا ۳

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *