سوگواری در همه‌ گیری کرونا
اطلاعات عمومیبیماریدسته‌بندی نشدهسلامتکرونا

سوگواری در همه‌ گیری کرونا

سوگواری در همه‌ گیری کرونا

با همه‌گیری ویروس جدید کرونا درکشور، متاسفانه افرادی عزیزان خود را با این بیماری از دست می­دهند. خانواده‌های سوگوار علاوه بر مصیبت از دست دادن عزیزشان، با شرایط سخت دیگری نیز مواجه هستند. به­ علت خطر گسترش ویروس، اجازه برگزاری مراسم خاکسپاری معمول به نزدیکان داده نمی­شود، خانواده ­ها فرصتی ندارند از عزیزشان خداحافظی کنند، بر سر مزار بروند و یا مراسمی درخور برای او بگیرند. اگر شما سوگوار عزیزی به دلیل کرونا ویروس هستید یا کسی از اطرافیان شما سوگوار است بدانید کنار آمدن با فقدان همواره سخت است اما بعضی کارها به سازگاری بهتر در این شرایط کمک می‌کند.

*برگزاری مراسم نقش مهمی برای کمک به فرد سوگوار برای کنار آمدن با فقدان دارد. از طرفی با شرایط موجود امکان برگزاری مراسم عمومی وجود ندارد. سعی کنید مراسم سوگواری را با حداقل تعداد افراد و حتی به تنهایی برگزار کنید.

  • به خاطر داشته باشید که همه‌گیری تمام خواهد شد و شما می‌توانید در آن زمان مراسم عمومی درخور برگزار کنید. می‌توانید مراسم را در زمان خاصی مانند روز تولد یا هر زمان دیگری که برای شما معنی‌دار است برگزار کنید.
  • می‌توانید سوگواری را به صورت مجازی با دیگر افراد خانواده و دوستان انجام دهید. می‌توانید همگی در ساعت مشخصی به صورت مجازی با هم همراه شوید و مراسمی که به شما آرامش می‌دهد تا حد امکان برگزار کنید. با هم دعا بخوانید، در مورد فرد فوت شده با هم حرف بزنید، از خاطرات مشترک و درمورد احساسات خود با هم صحبت کنید.
  • کاری که به شما آرامش می‌دهد را برای سوگواری انتخاب کنید و برای مراسم خصوصی خود شروع و پایان در نظر بگیرید. برای مثال می­توانید در زمان خاصی از روز یا هفته به یاد عزیز از دست رفته شمع روشن کنید، یا شعر یا دعایی را با صدای بلند بخوانید.
  • برای خود و مرور خاطرات با عزیز از دست رفته وقت بگذارید. می‌توانید مجموعه ای از عکس­ها، خاطرات، نامه­ ها، نوشته­ ها یا هر وسیله خاطره انگیز فرد متوفی درست کنید، یا یک مجموعه ای از آهنگ‌ها و فیلم‌هایی که شما را یاد او می اندازد درست کنید.
  • به یاد فرد متوفا کاری انجام دهید. می‌توانید به یاد او به خیریه­‌ای کمک کنید، کاری که او دوست داشته انجام دهید، درخت یا گلی به یاد او بکارید.
  • در زمان مناسب، وقتی از ایمنی خود و دیگران از نظر گسترش ویروس اطمینان دارید، سر مزار بروید.
  • غمگینی، شوک، انکار یا عدم باور، گیجی، خشم، احساس گناه، یا احساس رهایی معمولا در سوگ تجربه می شوند و همهء این حس ها طبیعی است. احساس خود را بپذیرید و با نزدیکان خود در مورد آن صحبت کنید.
  • مراقب سلامتی خود باشید. خواب کافی داشته باشید، تغذیه سالم داشته باشید، از مصرف الکل و مواد برای سرکوب حس های منفی پرهیز کنید.
  • اگر احساس نیاز می کنید یا اگر اطرافیان به شما توصیه می‌کنند از مشاور، روانشناس، یا روانپزشک کمک بگیرید.

 

 

سوگواری در همه‌ گیری کرونا

مجله سلامتی پلاس ماد

بیماری کرونا در افراد دیابتی

مقاله قبلی

تقویت سیستم ایمنی بدن

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *