عادت هایی که دندان ما را خراب می کنند
اطلاعات عمومیدسته‌بندی نشدهسلامت

عادت هایی که دندان ما را خراب می کنند

عادت هایی که دندان ما را خراب می کنند

 

جویدن یخ : یخ طبیعی و بدون قند است، بنابراین ممکن است فکر کنید که یخ بی ضرر است. یخ می تواند دندان های شما را خرد کند. و حتی باعث تحریک بافت نرم داخل دندان شود . غذاهای گرم و غذاهای سرد ممکن است باعث درد دندان  شوند. دفعه دیگر که نیاز به یخ دارید ، به جای آن مقداری آدامس بدون قند بجوید.

ورزش بدون محافظ دهان

این که آیا شما فوتبال ، هاکی یا هر ورزش تماسی دیگری بازی می کنید ، بدون محافظ دهان در این بازی وارد نشوید. محافظ دهان، یک تکه پلاستیک قالب است که از ردیف فوقانی دندان محافظت می کند. بدون آن ، دندانهای شما وقتی عمل خشن انجام میدهید ، می توانند شکسته یا حتی کوبیده شوند. محافظ دهان را از فروشگاه یا از دندانپزشک تهیه کنید.

بطری های خواب

دادن یک بطری آب یا شیر به کودک در هنگام خواب ، می تواند دندانهای کوذک را در مسیر پوسیدگی قرار دهد. کودک ممکن است عادت کند با بطری در دهان خود بخوابد. بهتر است بطری ها را از گهواره جدا کنید.

سوراخ کردن زبان

سوراخ کردن زبان ممکن است مد باشد .سوراخ کردن و استفاده از حلقه های فلزی در زبان می تواند به دندان آسیب برساند. سوراخ کردن لب خطری مشابه دارد. و هنگامی که فلز در مقابل لثه مالیده می شود ، می تواند باعث آسیب لثه شود که ممکن است منجر به ریزش دندان شود. دهان همچنین پناهگاهی برای باکتری ها است ، بنابراین سوراخ کردن زبان خطر عفونت و زخم را افزایش می دهد. همچنین ، با سوراخ کردن زبان ، خطر سوراخ شدن یک رگ خونی، که می تواند باعث خونریزی شدید شود ، وجود دارد.

دندان قروچه کردن

دندان قروچه دندان می تواند به مرور زمان باعث آسیب و کج شدن دندان ها شود. دندان قروچه در اثر استرس و عادت های خواب ایجاد می شود. اجتناب از غذاهای سخت در طول روز می تواند باعث کاهش درد و آسیب از این عادت شود. پوشیدن محافظ دهان در شب می تواند از آسیب های ناشی از دندان قروچه هنگام خواب جلوگیری کند.

قطره سرفه

فقط به دلیل اینکه قطره سرفه در داروخانه فروخته می شود به معنای سالم بودن آنها نیست. بیشتر آنها با قند دارند. بنابراین پس از خوردن قطره و تسکین گلوی خود حتما خوب مسواک بزنید. چه قند ناشی از قطره سرفه باشد یا یک آب نبات ، با دندان شما واکنش نشان می دهد. سپس باکتریهای موجود در پلاک ذندان، قند را به اسیدی تبدیل می کنند که به دندان آسیب میرساند.

آب نبات

تمام داروهای قندی باعث پوسیدگی دندان می شوند ، اما تحمل برخی آب نباتها سخت تر است. چون به دندان می چسبد ، قند و اسیدهای حاصل از آن را برای ساعت ها در میان دندان ها میماند و باعث پوسیدگی می شود.

بسته باز کردن با دندان های خود

باز کردن درپوش بطری یا بسته بندی پلاستیکی با دندان شما ممکن است راحت باشد ، اما این یک عادت است که باعث می شود دندان ها دچار پوسیدگی شوند. استفاده از دندان های خود به عنوان ابزار می تواند باعث ترک خوردگی یا تراشه آنها شود. در عوض ، قیچی و بازکن های بطری را مفید نگه دارید.

نوشیدنی های ورزشی

بدون شک نوشیدنی ورزشی سرد بعد از یک تمرین خوب ایجاد حس طراوت می کند. اما این نوشیدنی ها معمولاً قند زیادی دارند. مانند نوشابه یا آب نبات ، نوشیدنی های ورزشی قندی یک حمله اسیدی به مینای دندان های شما ایجاد می کنند. نوشیدن آنها به طور مکرر می تواند منجر به پوسیدگی شود.

آب میوه

آب میوه با ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها پر شده است اما متأسفانه بیشتر آب میوه ها نیز با قند پر شده اند. بعضی از آب میوه ها می توانند به اندازه نوشابه قند داشته باشند. میوه ها به طور طبیعی شیرین هستند ، بنابراین به دنبال آبمیوه ای باشید که هیچ قند اضافه ای نداشته باشد. همچنین با رقیق کردن آب با مقداری آب می توانید میزان قند را کاهش دهید.

تنقلات

تنقلات باعث می شود ساعت ها بیشتر قطعه های غذایی در دندان شما باقی بماند. از تنقلات بیش از حد ممانعت کنید.

عادت هایی که دندان ما را خراب می کنند

 

 

۷ راهکار طلایی در خرید بیمه تکمیلی انفرادی

مقاله قبلی

مواد مغذی ضروری برای کودکان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *