علائم آنفولانزا
اطلاعات عمومیپزشکیسلامت

علائم آنفولانزا

علائم آنفولانزا

شناخت علائم زود هنگام آنفولانزا می‌تواند از گسترش ویروس جلوگیری کرده و پیش از وخیم‌شدن اوضاع، به شما در درمان بیماری کمک کند. نشانه‌های اولیه شامل این موارد هستند:

۱- خستگی ناگهانی یا بیش از حد

روزهای کوتاه و کاهش نور خورشید می‌تواند به شما حس خستگی بدهد. تفاوت زیادی بین حس خستگی و تجربه خستگی بیش از اندازه وجود دارد.

خستگی ناگهانی و بیش از حد یکی از اولین نشانه‌های آنفولانزا است. ممکن است چنین خستگی را پیش از بروز نشانه‌های دیگر در خود مشاهده کنید. خستگی همچنین نشانه رایج سرماخوردگی است اما در مورد آنفولانزا معمولا این خستگی بسیار شدیدتر خواهد بود.

ضعف و خستگی بیش از حد می‌تواند فعالیت‌های طبیعی شما را تحت تاثیر قرار دهد. باید فعالیت‌های خود را به حداقل برسانید و به بدنتان امکان استراحت بیشتری بدهید. چند روز مرخصی بگیرید و به جای رفتن به محل کار یا دانشگاه، کمی در تختخواب باقی بمانید. استراحت می‌تواند سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کرده و در نبرد با ویروس به شما کمک کند.

۲- درد بدن و لرز

درد بدن و حس لرز هم جزو علائم شایع آنفولانزا هستند. هنگامی که ویروس آنفولانزا به بدن شما نفوذ می‌کند، ممکن است درد بدنی را به خاطر علت دیگری بدانید؛ مثلا می‌توانید این موضوع را به تمرین و ورزش چند ساعت قبل خود ربط دهید. درد ممکن است در تمام نقاط بدن رخ دهد، اما بیشترین مناطق شامل سر، کمر و پاها می‌شوند.

لرز هم ممکن است با این دردهای بدنی همراه شود. آنفولانزا پیش از وقوع تب هم می‌تواند باعث بروز لرز شدید در بدن شود. استفاده از یک پتوی گرم می‌تواند دمای بدنتان را بالا برده و از لرز موجود در آن جلوگیری کند. اگر درد بدن شدیدی حس می‌کنید، می‌توانید از داروهای بدون نسخه مثل استامینوفن (تایلنول) یا ایبوپروفن (آدویل، موترین)استفاده کنید.

 

۳- سرفه

سرفه مداوم می‌تواند بیانگر مراحل اولیه بیماری باشد. مثلا ممکن است دچار آنفولانزا شده باشید و این سرفه‌ها هشداری در این زمینه هستند. ویروس آنفولانزا می‌تواند سرفه همراه با خس خس و تنگی سینه ایجاد کند. همچنین ممکن است خلطهمراه با این سرفه‌ها وجود داشته باشد. هرچند در مراحل اولیه آنفولانزا این مسئله به ندرت رخ می‌دهد.

اگر مشکل تنفسی مثل آسم یا آمفیزم دارید، بهتر است برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که با خلط رنگی مواجه شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. مشکلات آنفولانزا می‌تواند شامل برونشیت و پنومونی باشد.

برای آرام کردن سینه، از شربت یا داروی سرفه استفاده کنید. با نوشیدن آب فراوان، بدن و گلوی خود را پر از آب نگه دارید؛ همچنین استفاده از دمنوش‌های بدون کافئین می‌تواند برایتان مفید باشد. همیشه برای جلوگیری از انتشار عفونت، سرفه خود را با دست بپوشانید.

۴- درد گلو

سرفه مرتبط با آنفولانزا به سرعت می‌تواند به درد گلو منجر شود. برخی از ویروس‌ها بدون ایجاد سرفه هم قابلیت ایجاد تورم گلو را دارند.

در اولین مراحل آنفولانزا، گلوی شما حس خارش و زخم خواهد داشت. حتی ممکن است حس عجیبی هنگام بلع غذا یا نوشیدن مایعات داشته باشید. اگر درد گلو دارید، با پیشرفت ویروس در بدن احتمالا وضعیت بدتری پیدا خواهید کرد.

از دمنوش‌های بدون کافئین، سوپ مرغ و آب استفاده کنید. همچنین می‌توانید ۲۰۰ گرم آب گرم، ۱ قاشق چای‌خوری نمک و نصف قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را قرقره کنید.

۵- تب

تب نشانه‌ای است که نشان می‌دهد بدن شما در جنگ در مقابل یک عفونت قرار دارد. تب‌های مرتبط با آنفولانزا معمولا ۳۸ درجه سانتی‌گرادی یا بیشتر هستند.

تب نشانه‌ای رایج در مراحل اولیه آنفولانزا محسوب می‌شود اما تمام افراد مبتلا به آنفولانزا دچار تب نخواهند شد. استامینوفن و ایبوپروفن در کاهش تب موثر هستند اما نمی‌توانند ویروس را درمان کنند.

۶- مشکلات گوارشی

نشانه‌های اولیه آنفولانزا می‌توانند به مناطقی فراتر از سر، گلو و سینه مربوط شوند. برخی ویروس ها می‌توانند سبب اسهال، حالت تهوع، درد معده یا استفراغ شوند.

دهیدراتاسیون یک مشکل خطرناک است که متعاقب اسهال و استفراغ رخ می‌دهد. برای جلوگیری از دهیدراتاسیون، آب، نوشیدنی‌های ورزشی، آبمیوه، دمنوش‌های بدون کافئین و سوپ مصرف کنید.

نشانه‌های اورژانسی

آنفولانزا یک بیماری پیشرونده است. این به آن معنا است که نشانه‌های بیماری پیش از بهبود، قطعا بدتر خواهند شد. همه افراد به یک ویروس مشخص، به یک شکل پاسخ نمی‌دهند. سلامت عمومی بدن شما می‌تواند شدت نشانه‌ها را تعیین کند. ویروس آنفولانزا می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

در صورتی که این نشانه‌ها را مشاهده کردید، به دنبال مراقبت پزشکی فوری باشید:

 • درد سینه
 • مشکلات تنفسی
 • قرمزی شدید پوست و لب
 • دهیدراتاسیون شدید(کم آبی بدن)
 • گیجی و کلافگی
 • تب راجعه
 • سرفه‌های وخیم‌شونده

دوره بهبود

اگر بیماری شما آنفولانزا تشخیص داده شد، از یک دوره بهبودی قابل‌قبول استفاده کنید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند تا هنگامی که تب بدون دارو را به مدت ۲۴ ساعت تجربه نکرده‌اید، به محل کار خود باز نگردید.

حتی اگر تب ندارید، باز هم باید در خانه بمانید تا دیگر نشانه‌های آنفولانزا بهبود یابند. هنگامی به محل تحصیل یا کار خود بازگردید که بتوانید بدون حس خستگی، فعالیت طبیعی خود را ادامه دهید. میزان بهبودی هم در بین افراد متفاوت خواهد بود.

داروهای ضد ویروسی می‌توانند به زمان بهبود شما سرعت ببخشند و شدت بیماری را کاهش دهند. حتی هنگامی که بعد از رفع بیماری، حس بهتری پیدا می‌کنید، باز هم ممکن است سرفه و خستگی را تا چند هفته در خود داشته باشید.

در صورتی که بعد از بهبود اولیه، بار دیگر به آنفولانزا دچار شدید یا وضعیت بدتری پیدا کردید، به پزشک مراجعه نمایید.

 

از خود مراقبت کنید

طی فصل آنفولانزا، محافظت در مقابل ویروس‌ها یک اولویت اصلی محسوب می‌شود. ویروس آنفولانزا می‌تواند هنگام سرفه یا عطسه، از طریق قطرات بزاق افراد مبتلا منتقل شود. این قطرات می‌توانند از فاصله ۲۰۰ سانتی‌متری خود را به افراد یا سطوح برسانند. ممکن است از طریق استنشاق یا لمس اجسام حاوی این قطرات، آن‌ها را وارد بدن خود کنید.

پیشگیری

خبر خوب این است که از ابتلا به ویروس آنفولانزا می‌توان پیشگیری کرد. تزریق واکسن سالانه آنفولانزا یکی از بهترین روش‌های مراقبت محسوب می‌شود. واکسن آنفولانزا برای تمام افراد ۶ ماهه و بزرگتر، از جمله زنان باردار توصیه می‌شود.

چند روش دیگر برای پیشگیری از آنفولانزا وجود دارد:

 • جلوگیری از تماس مستقیم با افراد بیمار.
 • اگر مریض هستید (مخصوصا اگر تب دارید) در خانه بمانید.
 • برای محافظت از دیگران، سرفه‌های خود را بپوشانید.
 • دستان خود را بشویید.
 • تعداد دفعات لمس دهان یا بینی خود را کاهش دهید.

 

 

علائم آنفولانزا

مجله سلامتی پلاس ماد

دوران بارداری

مقاله قبلی

رژیم کتو

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

 1. […] ویژگی نگران‌کننده این ویروس این است که برخلاف آنفولانزای فصلی اچ وان ان وان زندگی جوانان و افراد سالم را نیز به […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *