علائم ریفلاکس معده
پزشکیسلامت

علائم ریفلاکس معده

علائم ریفلاکس معده :

سوزش سر دل، یکی از نشانه های شایع ریفلاکس معده است اما این عارضه نشان های خاموش دیگری هم دارد که شاید کمتر متوجه آنها شده باشید.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل ازreadersdigest ریفلاکس اسید معده به مری، می تواند علائم متنوعی از جمله گلودرد یا حتی مشکلات دهان و دندان را به همراه داشته باشد:

گلو درد: گلودردی که از بین نمی رود و همراه با نشانه های سرماخوردگی هم نیست، می تواند نشان دهنده ابتلا به ریفلاکس اسید معده به مری باشد. در واقع این اسید معده است که گلو را تحریک می کند. ترشح بیش از حد بزاق، سکسکه، تهوع و استفراغ از علائم دیگری هستند که با شیوع کمتر دیده می شوند.

سرفه مداوم یا خس خس سینه: این علائم که اغلب در بیماران مبتلا به آسم دیده می شود، می تواند نشانه ای از ابتلا به ریفلاکس اسید باشد.

مشکلات دندان: ایجاد حفره در دندان ها به علت فرسایش مینای دندان و یا تغییر رنگ دندان ها می تواند ناشی از ریفلاکس اسید باشد. اسید معده می تواند مینای دندان را از بین ببرد.

زنگ گوش ها: زنگ گوش ها بخصوص بعد از صرف غذا نیز می تواند در اثر تاثیر ریفلاکس روی سینوس ها و یا حتی قسمت داخلی گوش باشد. همچنین، ریفلاکس معده می تواند لوزه سوم و غدد لنفاوی کوچک را نیز تحت تاثیر قرار دهد. تورم در لوزه سوم منجر به تجمع مایع در سینوس ها و گوش می شود و این تجمع مایع می تواند درد گوش و عفونت را به همراه داشته باشد.

خشونت صدا: ریفلاکس معده به ویژه در شب هنگام باعث التهاب حنجره و در نتیجه گرفتگی صدا و احساس توده در گلو می شود.

درد قفسه سینه: درد قفسه سینه ناشی از ریفلاکس معده شبیه آنژین صدری ناشی از بیماری قلبی است که کیفیت سوزشی و فشارنده دارد. این درد در پشت جناق سینه احساس می شود و به پشت گردن، فک یا بازو گسترش می یابد. معمولا درد بعد از غذا خوردن ایجاد می شود و ممکن است بیمار حتی از خواب بیدار شود و یا درد را با تحریکات هیجانی بیشتر حس کند. درد قفسه سینه ناشی از ریفلاکس ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. این درد معمولا خود به خود بهبود می یابد و یا این که با مصرف آنتی اسیدها بهتر می شود. درد قفسه سینه ناشی از ریفلاکس شایع ترین درد قفسه صدری غیر قلبی است.

بوی بد دهان: اگر با مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان هنوز هم مشکل بوی بد دهان را تجربه می کنید، برای تشخیص ریفلاکس معده به مری با دندان پزشک تان تماس داشته باشید. احساس کردن طعم تلخ یا ترش در دهان نیز می تواند از علائم دیگر باشد.

 

 

مجله سلامتی پلاس ماد

عوارض داروهای ضد افسردگی

مقاله قبلی

راستای بدنی نامناسب

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی