استاندارداطلاعات عمومی

علت عدم رویش مو در برخی قسمت های بدن چیست

موهای انسان حقیقتا عجیب اند. در مقایسه با دیگر پستانداران، انسان قطعا برهنه است و موهای ریزی که ما داریم کاملا پراکنده اند.عجیب‌ترین مناطق پوست ما شاید کف دست و کف پاهایمان باشد.

پوست صاف و بدون موی این مناطق موجب تمایز انسان از دیگر پستاندارانی نظیر خرگوش‌ها و خرس‌های قطبی که موهایشان به این مناطق هم کشیده شده است، می‌شود. علت این امر تاکنون یک معما بوده است اما پژوهشگران اخیرا تفسیری برای اینکه چرا برخی از قسمت‌های بدن انسان مو دارد و برخی قسمت‌ها مو ندارد، پیدا کرده‌اند.
در مطالعه‌ی جدیدی که روی موش‌ها انجام شده است، یک مسیر مولکولی مهم کشف شده که موجب می‌شود کف دست و پای ما این‌چنین صاف و بدون مو باشد. این تفسیر حول یک مولکول پیام‌رسان کوچک به نام پروتئین Wnt می‌چرخد. این پروتئین، اطلاعاتی را درباره‌ی زمان آغاز، فاصله و رشد موهای بدن بین سلول‌های بدن انتقال می‌دهد. سارا میلار، متخصص پوست از دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: ما می‌دانیم که سیگنال‌دهی پروتئین Wnt برای توسعه‌ی فولیکول‌های مو حیاتی است و مهار آن موجب ایجاد پوستی بدون مو می‌شود و فعال کردن آن موجب رویش موهای بیشتری در پوست می‌شود. در این مطالعه ما نشان دادیم که پوستِ مناطق بدون مو، به‌طور طبیعی مهارکننده‌ای را تولید می‌کند که مانع از انجام عمل Wnt می‌شود.
این مهارکننده، پروتئینی است که Dickkopf 2 یا DKK2 نام دارد و وقتی پژوهشگران آن را به‌طور کامل از موش‌ها جدا کردند، اتفاق عجیبی رخ داد. درحالی‌که رویش مو در تمام مناطق درست پوست موش‌های جهش‌یافته آغاز شد، در مناطقی که به‌طور طبیعی فاقد مو بود نیز موهایی شروع به روییدن کردند. در موش‌های طبیعی، ناحیه‌ی کف پا بدون مو بود اما در تمام ۴۰ موش جهش‌یافته در تمام نقاط پوست فولیکول‌های موی بالغ ایجاد شد. حتی زمانی‌که این موها کنده شدند، دوباره به همان شکل موهای طبیعی رشد کردند.

دانستنی هایی از جنس دارچین

مقاله قبلی

منقبض شدن رگ های خونی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در استاندارد