علل، معالجه و نکاتی درباره شب ادراری
اطلاعات عمومیروانشناسیسلامتمشاوره

علل، معالجه و نکاتی درباره شب ادراری

علل، معالجه و نکاتی درباره شب ادراری

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily ، اگر کودک شما هنوز رختخواب خود را شب خیس می کند، نا امید نشوید. احتمالاً تعدادی از همکلاسی های او نیز همین کار را انجام می دهند. خیس کردن تخت، شب ادراری نامیده می شود. یک مشکل شایع است که می تواند به خوبی در سالهای نوجوانی ادامه یابد. تخمین زده می شود که ۷ درصد از کل افراد ۱۰ ساله رختخواب را خیس می کنند./ علل، معالجه و نکاتی درباره شب ادراری

شب ادراری نوعی ادرار غیر ارادی هنگام خواب توسط شخصی است که به طور عادی قادر به کنترل ادرار در سن خود است. در پسران بسیار شایع است اما در دختران نیز اتفاق می افتد.

انواع و علل شب ادراری

خیس کردن تخت را می توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد:

     شب ادراری شبانه اولیه:

در بی‌اختیاری ادراری اولیه، از سال‌های ابتدایی کودکی فرد بدون وقفه دچار این مشکل می‌شود و همیشه شب‌هایی خیس و مرطوب را در رختخوابش تجربه می‌کند.

به‌طور کلی بی‌اختیاری ادراری اولیه نشان‌دهنده‌ی ضعف و نابالغ ‌بودن سیستم عصبی است. کودکی که شب‌ها بی‌اراده ادرار می‌کند، قدرت تشخیص احساس پر بودن مثانه در حین خواب را ندارد، بنابراین برای تخلیه‌ی مثانه‌ی خود در طول شب بیدار نمی‌شود.

  شب ادراری ثانویه:

بی‌اختیاری ادراری ثانویه دومرتبه، زمانی آغاز می‌شود که کودک برای مدت مشخص و قابل توجهی

(حداقل ۶ ماه) مشکل بی‌اختیاری را تجربه نکرده است. بعد از مدت زمانی دوباره اوضاع سابق تکرار می‌شود.

 سه مورد از شایع ترین دلایل شب ادراری اولیه عبارتند از:

     پیش بینی ژنتیکی: ۷۵ درصد کودکانی که رختخواب را خیس می کنند والدینی دارند که همان مشکل کودک را داشتند. شب ادراری معمولا در خانواده‌ها ارثی است. والدین بسیاری از کودکانی که شب ادراری دارند، نیز در کودکی به این مشکل دچار بوده‌اند و در بسیاری از موارد کودکان در همان سنی که شب ادراری والدین‌شان متوقف شده، با این مشکل خداحافظی می‌کنند.

خواب عمیق: مطالعات نشان می دهد کودکانی که رختخواب را خیس می کنند از خواب بیدار شدن برایشان بسیار سخت است.

     کاهش تولید وازوپرسین: هورمونی آنتی‌دیورتیک (ADH) موجب کاهش ادرار می‌شود. تا مثانه شما پر نشود.

چند مورد از شایع ترین دلایل شب ادراری ثانویه عبارتند از:

 عفونت ادراری (UTI)

ناراحتی مثانه می‌تواند موجب درد در قسمت تحتانی شکم یا سوزش ادرار شود. فوریت در دفع ادرار، افزایش فراوانی دفع ادرار نیز از سایر نتایج این مشکل است. عفونت ادراری در کودکان نشان‌دهنده‌ی مشکلات دیگری مانند اختلال تشریحی (آناتومیک) است. «اختلالات ساختاری یا تشریحی: وجود ناهنجاری در برخی اندام‌ها، ماهیچه‌ها یا اعصاب مرتبط با دفع ادرار می‌توانند منجر به بی‌اختیاری ادراری یا سایر مشکلات ادراری به شکل شب ادراری بشوند.»

     دیابت

افراد مبتلا به دیابت نوع اول، سطح قند خون (گلوکز) بالایی دارند. وقتی سطح قند خون در بدن بالا باشد، دفع ادرار افزایش پیدا می‌کند. تکرر ادرار یکی از نشانه‌های بیماری دیابت است.

 شرایط استرس زا در خانه یا مدرسه

محیط زندگی پر از استرس، برای مثال درگیری و اختلاف والدین یا تغییراتی اساسی مانند: نقل مکان، تولد فرزندی دیگر و شروع مدرسه نیز از جمله عوامل استرس زا هستند که موجب شب ادراری کودکان می‌شوند. کودکانی که مورد آزار جنسی و جسمی واقع می‌شوند، نیز بعضا دچار شب ادراری خواهند شد.

به دنبال کمک پزشکی باشید

خیس کردن تخت، غیر قابل توصیف نیست. در حالیکه آنها یک مشکل دارند و به کمک پزشک نیاز دارند. بهتر است حال از پزشک کمک بخواهید تا کودک شما شرم و خجالت را تجربه نکند.

رختخواب، بستری که می تواند بر عزت نفس و زندگی اجتماعی کودک تأثیر بگذارد.کودکی که از رختخواب به خاطر شب ادراری، خارج می شود. و یا در مسافرت ها دچار همچین مشکلی بشود و به خاطرش خجالت بکشد. و بر عزت نفس کودک تأثیر می گذارد.

در روند معالجه چه انتظاری دارید

وقتی فرزندتان را برای معاینه می برید، پزشک در رابطه با اوضاع سؤال می کند. شما و فرزندتان باید آماده پاسخگویی به سؤالات مربوط به موارد زیر باشید:

  • تاریخچه سلامتی شما و خانواده ، گذشته و حال.
  • نگرانی ها و سوالات شما.
  • داروهایی که فرزند شما ممکن است مصرف کند.
  • آلرژی کودک شما ممکن است داشته باشد.
  • الگوهای خواب.
  • علائم ادراری.
  • عادات روده.
  • استرس در خانه یا مدرسه.

رفتن شما به پزشک احتمال زیاد شامل کشت ادرار نیز خواهد بود تا به دنبال علائم عفونت یا بیماری باشد.

رفتار

داروهایی وجود دارد که ممکن است به کودک شما کمک کند که خیس کردن تخت را متوقف کند. پزشک شما ممکن است در آموزش مثانه کودک خود نیز به شما کمک کند.

همچنین هشدارهایی وجود دارد که اگر او شروع به خیس کردن تخت کند، کودک شما را در شب بیدار

می کند. با گذشت زمان، او می تواند یاد بگیرد که خودش را از خواب بیدار کند قبل از اینکه رختخواب را خیس کند.

نکات

هرگز فرزند خود را به دلیل خیس کردن تخت تنبیه نکنید.

این را بین کودک و خود نگه دارید. اشتراک این مشکل با سایر اعضای خانواده یا دوستان بسیار شرم آور خواهد بود.

شما می توانید در طی این تجربه با صبر و شکیبایی خود و گفتگو در مورد آن با پزشک کودک خود به فرزند شما کمک کند. فرزند شما در داشتن این شرایط از تنهایی فاصله زیادی دارد. در حالی که می تواند شرم آور باشد، پرداختن به آن می تواند به راه حل منجر شود.

 

 

علل، معالجه و نکاتی درباره شب ادراری

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

ایمنی تجویز هیدروکسی کلروکین در بیماران مبتلا به COVID-19 با کمبود G6PD

مقاله قبلی

کاربرد هیپنوتیزم در روان شناسی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *