عوارض داروهای ضد افسردگی
پزشکیسبک زندگیسلامتمشاوره

عوارض داروهای ضد افسردگی

عوارض داروهای ضد افسردگی : مانند هر دارویی، داروهای ضد افسردگی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. گفتنی است، این عوارض جانبی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از everydayhealth در حقیقت، عوارض جانبی یکی از اصلی ترین دلایلی است که افراد مبتلا به افسردگی از مصرف دارو خودداری می کنند.

با این وجود این را باید در نظر داشته باشید که داروهای ضد افسردگی می توانند به شما در بهبودی کمک کنند. انجمن روانپزشکی آمریکا توصیه می کند که افراد حداقل پس از بهبودی، حداقل ۴ تا ۵ ماه از داروهای خود در دوزهای تجویزی از سوی پزشک، استفاده کنند تا خطر عود این بیماری کاهش یابد. با این حال راهکارهایی نیز برای مقابله با رایج ترین عوارض جانبی این داروها، پیشنهاد شده است:

اختلالات خواب: اینطور گزارش شده که در حدود ۲۲ درصد از کسانی که مصرف کننده داروهای ضد افسردگی هستند، از اختلالات خواب رنج می برند. شایع ترین این اختلالات عبارتند از کابوس و راه رفتن در خواب، مشکل در به خواب رفتن و مشکل در بیدار شدن صبحگاهی. برای پیشگیری از این عوارض، داروی ضدافسردگی خود را صبح مصرف کنید، از مصرف نوشیدنی ها و غذاهای دارای کافئین مخصوصا در اواخر روز، خودداری کنید، به طور منظم ورزش کنید، حداقل ۴ تا ۵ ساعت قبل از خواب، از ورزش شدید پرهیز کنید، با پزشک خود راجع به مصرف داروهای خواب‌آور قبل از خواب، صحبت کنید.

خواب آلودگی در طی روز: در هفته های اول مصرف داروهای ضدافسردگی، خستگی و خواب آلودگی از عوارض شایع است. علاوه بر این، از آنجا که برخی داروهای ضدافسردگی باعث افزایش انرژی بدن می شوند، ممکن است کم خواب شوید و به علت کم خوابی در شب، در طی طول روز، احساس خستگی کنید. راهکارهای مقابله با این عارضه داروهای ضد افسردگی از این قرار است: در طول روز، یک چرت کوتاه بزنید. ورزش های ملایم انجام دهید، از قبیل پیاده روی. در هنگام خستگی و خواب آلودگی از رانندگی و کار با ماشین آلات خطرناک دوری کنید. یک تا دو ساعت قبل از خواب، داروی ضدافسردگی خود را مصرف کنید.

سردردهای میگرنی: ابتلا به میگرن در میان کسانی که از افسردگی رنج می برند، شایع تر است. در این میان کسانی که مبتلا به میگرن هستند باید در مصرف داروهای ضد افسردگی محتاط باشند. داروهای مورد استفاده در مبتلایان به میگرن، تریپتان نامیده می شود و مصرف آنها همراه باSSRIها باعث افزایش سروتونین در مغز خواهد شد. این در حالی است که ابتلا به سندرم سروتونین منجر به گرگرفتگی، ضربان قلب سریع و سردرد می شود، البته اگر فرد هر دو گروه دارویی مربوط به افسردگی و میگرن را همزمان استفاده کند. با پزشک تان در مورد راههای پیشگیری از ابتلا به سندرم سروتونین مشورت کنید.

افزایش وزن: شایع ترین عارضه جانبی داروهای ضد افسردگی است. به دلیل تجمع مایعات در بدن و یا عدم انجام فعالیت بدنی و یا به علت آنکه هنگام کاهش علائم افسردگی، اشتها زیاد می شود، ممکن است افزایش وزن پیدا کنید. البته باید گفت برخی از داروهای ضدافسردگی باعث افزایش وزن و برخی دیگر باعث کاهش وزن می شوند. برای پیشگیری از این نوع اضافه وزن، نوشیدنی های شیرین و شیرینی را از وعده های غذایی خود حذف کنید. با عجله غذا نخورید. به طور منظم و بیشتر روزهای هفته، ورزش کنید. به توصیه های متخصص تغذیه درباره برنامه غذایی خود عمل کنید. با پزشک خود درباره تعویض نوع دارویتان صحبت کنید. حجم غذایتان کم و تعداد وعده های غذایی‌تان زیاد باشد.

 

 

مجله سلامتی پلاس ماد

افزایش طول عمر مردان

مقاله قبلی

علائم ریفلاکس معده

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی